عمومی

گفتگو با خادم شماره ۱۸ از قلب موکب‌های کربلا

ما خدمتگزاران شماره خود را داریم تا یکدیگر را بشناسیم. بنده شماره 18 هستم و در انباری خدمت می کنم که قلب موکب است.

ایسناپلاس_سهیلا صدیقی: کربلا اکنون چند ساعت آخر حضور زائران خود را تجربه می کند. اگرچه تا ساعاتی دیگر موکب های ایرانی و عراقی گرد هم می آیند و خادمان زائر حضرت اباعبدالله(ع) عزمشان را جزم کرده اند، اما این ساعات پایانی همچنان پر از هیجان است.

خانم مژده پازوکی (51 ساله) امسال برای اولین بار به عنوان خادم به کربلا آمد و در یکی از موکب های ایرانی خدمت می کند: «من از شهر پرند هستم و امسال اولین سالی است که به عنوان خادم حضور دارم. خادم در ایام اربعین حضور من در اینجا به دلیل یکی از دوستانم بود که می گفت یکی از موکب های کربلا به خادم نیاز دارد و چون چنین مقامی آرزوی همه است، سریع پذیرفتم».

خانم پازوکی که در زندگی عادی خود خانه دار است، درباره نحوه کارش در موکب توضیح می دهد: «من اینجا در انبار کار می کنم و از آنجایی که انبار قلب موکب است، کار حساسی است. در انبار باید به تمام کمبودها و موجودی ها توجه کنم. به عنوان مثال روزانه 30 کارتن آب معدنی مصرف می شود و باید تخمین بزنیم که تا اربعین آب شرب ما تمام نمی شود. در اینجا برای زائران بسته های بهداشتی تهیه می کنیم و صبحانه، ناهار و شام هم سرو می کنیم. هر خادمی اینجا یک شماره دارد و برای اینکه همدیگر را بشناسیم شماره خود را داریم. مثلا بنده شماره 18 هستم.”

وی در خصوص جایگاه خود نسبت به «بنده» می گوید: چند سال پیش یکی از دوستانم در حرم حضرت علی (ع) و در بارگاه حضرت فاطمه (س) به خادمی انتخاب شد و من خیلی خوشحال شدم. برای او، و از طرف دیگر، من او را بسیار دوست داشتم. من خودم بیشتر دیده ام. شاید اولین بار بود که چنین چیزی می خواستم و می خواستم. البته همیشه در مراسم اهل بیت از خادم استقبال می کردم، چون دین را همیشه بر گردن خود احساس می کردم. دلم پاک و مطمئن است که آمده اند راه و چاه را به ما نشان دهند.

خانم پازوکی ادامه می‌دهد: «وقتی کسی را دوست دارید و می‌دانید که او شما را دوست دارد، می‌خواهید هر کاری که می‌توانید برای آن شخص انجام دهید. بنده برای من اینطور است. هر جا هستم در مسجد محل یا مجلس مولودی و … خدمت می کنم. برای من مهم نیست؛ چه شستن توالت، چه پختن غذا و چه برداشتن سنگ از پای زائران. اما بزرگترین آرزوی من این است که در زمان ورود در سامره خدمتگزار باشم.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا