فرهنگی

یک دیدار سینمایی با محوریت کتاب

دبیرکل و مدیران کتابخانه های عمومی کشور با رئیس سازمان سینمایی دیدار کردند.

به گزارش اخبار ما، بر اساس گزارش دریافتی، مهدی رمضانی دبیرکل سازمان کتابخانه های عمومی کشور به همراه اصغر گودرزی معاون توسعه و مشارکت کتابخانه های اداره کل، محمدرضا هراتی معاون کتابخانه توسعه و ترویج، محمدرضا اسفری، رئیس اداره کل فرهنگی کتابخانه ها، محمدمهدی زر افشان، مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل، سید باقر میر عبداللهی، مدیرکل منابع کتابخانه های عمومی و زهرا جعفری، مشاور رسانه ای. در راستای گسترش همکاری‌های حوزه سینما و کتاب، صبح امروز (چهارم مهرماه) با محمد خزایی رئیس سازمان‌های سینمایی کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این نشست محمد خزایی رئیس سازمان کینو با بیان اهمیت کتاب و کتابخوانی و نقش کتاب در رشد و ارتقای فرهنگ عمومی گفت: قطعا استفاده از ابزاری مانند سینما برای تبیین و ترویج است. موضوع کتابخوانی بسیار مهم است و با همکاری متقابل می توان از ظرفیت های مغفول مانده در این دو حوزه به نفع خود استفاده کرد.

خزایی با اشاره به وضعیت سینماهای کشور و مقایسه آماری آنها با سایر کشورهای منطقه گفت: از ظرفیت های زیرساختی کتابخانه ها در صورت داشتن استانداردهای لازم برای استفاده از سینماها می توان استفاده کرد.

وی ادامه داد: کتاب و کتابخانه پیوندی ناگسستنی با سینما دارند، بنابراین می توان با ایجاد شرایط و بستر لازم پیوند این دو بخش را تقویت کرد.

رئیس سازمان سینمایی کشور شناسایی و معرفی کتاب هایی که امکان اقتباس داشته باشند را یکی از نیازهای سینمای داخلی عنوان کرد و خاطرنشان کرد: نهاد کتابخانه می تواند با بهره گیری از کارشناسان خبره، آثار واجد شرایط این حوزه را معرفی کند. با نیازهای جامعه

خزاعی با اشاره به ایجاد کتابخانه های تخصصی سینمایی در استان های مختلف کشور، تقویت دسترسی به سینما در مراکز کتابخانه ها و حضور این نهاد در رویدادهای مهمی همچون جشنواره فیلم فجر به ویژه در تجلی اراده ملی تصریح کرد: موسسه می تواند در قالب همکاری مشترک با بنیاد سینمایی فارابی در راستای ترویج و اشاعه فرهنگ مطالعه و یادگیری در کشور آثاری تولید کند.

رئیس سازمان سینمایی پس از پیشنهاد دبیرکل کتابخانه عمومی برای استفاده بهینه از ظرفیت های زیرساختی این نهاد برای فیلم گفت: این برنامه می تواند با نظر کارشناسی موسسه سینمایی شهر همراه باشد.

خزاعی پیشنهاد کرد: نهاد کتابخانه های عمومی از سینماگران برجسته و موثر به عنوان سفیران کتابخوانی استفاده کند.

در ادامه این نشست مهدی رمضانی دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور با ارائه گزارشی از مراکز کتابخانه ای کشور گفت: این کتابخانه از نظر وسعت و زیرساخت رتبه اول منطقه و رتبه دوم آسیا را دارد. در حال حاضر بیش از 2700 کتابخانه در سراسر کشور از آن استفاده می کنند.

وی با بیان اینکه نهاد کتابخانه ها در کنار مساجد و مدارس یکی از گسترده ترین کانون های هنری کشور است، افزود: از این رو می توان از ظرفیت های کتابخانه ها در زمینه آموزش، نمایش فیلم، شرکت در جشنواره ها و فیلم ها استفاده کرد. . مکان ها

رمضانی با اشاره به تعداد مراکز زیرساختی نهاد کتابخانه در مناطق و استان های مختلف کشور، پیشنهاد کرد: در استان هایی که سینما ندارند، می توان از این ظرفیت برای نمایش فیلم و نشست های سینمایی استفاده کرد.

وی با اشاره به برنامه هایی چون: کتاب فیلم، سینمای اقتباسی از آمادگی این سازمان برای تولید مشترک، همکاری در رویدادها و جشنواره های فرهنگی و هم افزایی تئاتر این سازمان با ناوگان سینمایی کشور خبر داد. پیشنهاد رئیس سازمان سینمایی برای انتخاب سفیران کتابخوانی، مورد استقبال چهره های سینمایی قرار گرفت.

دبیر کل کتابخانه های ملی خاطرنشان کرد: به دنبال ترویج و اشاعه فرهنگ کتابخوانی در کشور هستیم و در این راستا می توان از ابزار شخصیت های سینما و فیلم کمک گرفت.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا