جامعه

یک لحظه خودمان را جای روستاییان بگذاریم

تاخیر در بازپرداخت وام 200 میلیون تومانی مسکن روستایی منجر به از دست دادن فصل تابستان، توقف ساخت و ساز، افزایش هزینه ها و ایجاد مزاحمت برای مردم شد. و اکنون شنیده می شود که شرایط برخی بانک ها افزایش یافته است.

به گزارش اخبار ما، شاید باورش سخت باشد اما پس از گذشت ۱۰ ماه از تصویب افزایش تسهیلات ساخت مسکن روستایی از ۱۰۰ به ۲۰۰ میلیون تومان، افرادی که برای دریافت این وام به بانک مراجعه می کنند همچنان با مجازات مواجه هستند. بخشنامه را دریافت نکردیم». .

ماجرای وام 200 میلیون تومانی مسکن روستایی به ماجرای هزار و یک شب تبدیل شد. هر هفته گفتند یک هفته دیگر، هفته بعد گفتند یک ماه دیگر، ماه بعد گفتند یک هفته دیگر. در پایان یارانه این وام را 40 هزار میلیارد تومان اعلام کردند که پرداخت آن باعث افزایش پایه پولی می شود. به گفته نیکزاد – رئیس بنیاد مسکن اگر وام ندادید پایه پولی افزایش یافت. سرانجام در پانزدهم شهریور 1401 بانک مرکزی اعلام کرد که ضوابط پرداخت وام مسکن روستایی را به بانک ها و 9 بانک صادرات، ملت، مسکن، تجارت، ملی، سپه، رفاه کار، کشاورزی و پست بانک ارسال کرده است. ملزم به پرداخت این وام هستند.

معاون بنیاد مسکن وی در این خصوص به اخبار ما گفت که “بانک های عامل باید سهمیه را به واحدهای استانی خود اعلام کنند که احتمالا یکی دو روز طول می کشد”. از آن زمان تاکنون 10 روز می گذرد اما سیستم بانکی آسیبی ندیده است!

روز گذشته محمد مخبر – معاون اول رئیس جمهور تسریع در بازپرداخت وام مسکن روستایی تاکید کرد. این در حالی است که بر اساس ضوابط پرداخت تسهیلات مسکن روستایی، یارانه سود از محل صندوق ملی مسکن وزارت راه و شهرسازی تامین می شود اما خالی یا پر بودن صندوق اعلام نمی شود.

البته بازپرداخت وام از هر طرف شروع نشد، می توان سنگ اندازی برخی بانک ها را شنید. به گفته عبدالجلال ایری – سخنگوی کمیسیون ساخت و ساز مجلس، یکی از شرایط اخذ وام اخذ سند مسکن است در حالی که اکثر واحدهای روستایی فاقد سند رسمی هستند. اما حتی در صورت وجود وام، بازگرداندن فصل تابستان، دور زدن تورم مصالح ساختمانی در 10 ماه گذشته و جبران مشکلات اقتصادی روستاییان خاص امکان پذیر نخواهد بود.

اظهار نظر درباره تورم زا بودن 40 هزار میلیارد تومان وام 200 میلیونی یارانه ای مسکن روستایی شاید کار سختی نباشد. اما شاید هیچکس به اندازه آن روستایی که خانه اش را به امید گرفتن این وام با چک و قرض ساخته بود، این امید را برگرداند و حالا سررسید چک است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا