عمومی

۷۰ درصد چای کشور وارداتی است/ خرید ۱۱۶ هزار تن برگ سبز – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

حبیب خالق جهان وی در گفتگو با خبرنگار مهرا با اشاره به پایان فصل خرید برگ سبز چای مهلت خرید را تا 19 آبان ماه عنوان کرد و افزود: 116 هزار تن برگ سبز چای و 26 هزار تن چای خشک از گیلان و مازندران خریداری شده است. تولید شدند.

وی ارزش برگ سبز خریداری شده را بالغ بر 949 میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: تاکنون بیش از 770 میلیارد تومان مطالبات چای سازان پرداخت شده.

وی اظهار داشت: 83 درصد مطالبات چای سازان پرداخت شده است، افزود: مابقی مطالبات مربوط به آخرین خریدهای چین و روزهای گذشته است.

خالق جهان وی مصرف چای را به ازای هر نفر 100 هزار تن عنوان کرد و گفت: 25 تا 300 هزار تن از این میزان در کشور تامین می شود و مابقی از طریق واردات تامین می شود و در سال های اخیر دولت مطالبات را به موقع تسویه نکرده است. چای سازان پشتیبانی ویژه آه تو داشته است.

رئیس سازمان چای داخلی یادآور شد: دولت توجه ویژه ای به تامین منابع مالی صندوق چای دارد. آه تو و سال گذشته 67 میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت در محوطه باغ ها و کارخانه ها در این منطقه پرداخت شد.

وی گفت: بر اساس برنامه ریزی انجام شده تسهیلات ارزان قیمت نیز برای ساماندهی و کشت باغات در نظر گرفته شده است چای ساز تسهیلات برای بهسازی کارخانه ها ایجاد شده و در حال ارائه است.

وی بیمه باغ را یادآور شد: هزینه بیمه باغ از برگ سبز چای کشاورز کسر می شود و نیازی به پرداخت نقدی هزینه بیمه نیست.

خالق جهان وی حفظ کاربری اراضی مزارع چای را امری بسیار مهم عنوان کرد.

دکمه بازگشت به بالا