بین الملل

آغاز انتخابات ریاست‌جمهوری در مصر

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنلاین اخبار ما، پنجمین انتخابات در تاریخ مصر و سومین انتخابات از سال ۲۰۱۳ (کودتای عبدالفتاح السیسی) از صبح امروز آغاز شد و فردا و پس فردا نیز ادامه خواهد داشت.

عبدالفتاح السیسی، رئیس‌جمهور ۶۸ ساله مصر صبح امروز رأی خود را به صندوق انداخت و پیش‌بینی اینکه او بار دیگر سمت خود را حفظ خواهد، کار چندان مشکلی نیست.

رأی‌گیری خارج مصر در تاریخ ۱۰ آذر برگزار شد و اکنون در داخل مصر نیز ۶۷ میلیون نفر قرار است آرای خود در ۱۰۰۸۵ مرکز رأی به صندوق‌ها بیاندازند. در صورت لزوم اجرای مجدد انتخابات، مصری‌های مقیم خارج در روزهای پنجم، ششم، و هفتم ژانویه ۲۰۲۴، رای خود را به صندوق می‌اندازند و شهروندان داخل کشور در روزهای ۸، ۹ و ۱۰ ژانویه آینده رای خواهند داد و نتایج در ۱۶ ژانویه آینده اعلام خواهد شد.

«احمد بنداری» مدیر اجرایی سازمان ملی انتخابات مصر در این باره گفته است که تمامی مقدمات برای برگزاری انتخابات در داخل مصر فراهم شده است.

چهار نامزد به نام‌های «عبدالفتاح سعید حسین خلیل السیسی»، رئیس جمهور کنونی مصر، «عبدالسند یمامه»، رئیس حزب الوفد، «حازم عمر»، رئیس حزب الشعب الجمهوری و «فرید زهران»، رئیس حزب دموکرات مصر قرار است به رقابت بپردازند.

 

طبق اصلاحات صورت گرفته در قانون اساسی مصر (۲۰۱۹)، دوره ریاست‌جمهوری از چهار سال به شش سال افزایش یافته و عبدالفتاح السیسی برای یک دوره شش ساله دیگر (تا سال ۲۰۳۰) می‌تواند در سمت خود باقی بماند.

پنجیمن انتخابات ریاست‌جمهوری در مصر در شرایطی برگزار می‌شود که فضای جامعه مصر تفاوتی چندانی با روزهای قبل ندارد.

پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

تیم تحریریه مقالات بین المللی

تحلیل‌گر خبری بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای داغ جهانی. به شما اخبار روز را با نگاهی بی‌طرف و با تحلیل‌های کارشناسی ارائه می‌دهم. با دسترسی به منابع قوی، اطلاعاتی دقیق و جامع را به شما می‌رسانم.
دکمه بازگشت به بالا