بین الملل

اردوغان: ترکیه با تاخیر 60 ساله به لیگ قدرت‌های هسته‌ای جهان راه یافت

رجب طیب اردوغان، رئیس‌ جمهور ترکیه با حضور مجازی در مراسم تحویل اولین محموله سوخت هسته‌ای نیروگاه آق‌قویو در استان مرسین اعلام کرد: با تحویل سوخت‌های هسته‌ای از راه‌های هوایی و دریایی به نیروگاه ما، آق‌قویو عنوان تاسیسات هسته‌ای را به دست آورده است. بنابراین، کشورمان با تاخیر 60 ساله به لیگ قدرت‌های هسته‌ای در جهان صعود کرد.

به گزارش آناتولی، وی خاطرنشان کرد: اتحادیه اروپا 25 درصد از برق مصرفی خود را از هسته‌ای تامین می‌کند. سال گذشته کمیسیون اروپا انرژی هسته‌ای را به‌عنوان «انرژی سبز» معرفی کرده و تمام تردیدها را از بین برده است. ما هم با آق‌قویو، کشورمان را به بخشی از این پیشرفت تبدیل کردیم.

رئیس‌ جمهور ترکیه در ادامه افزود: تمام واحدهای نیروگاه آق‌قویو تا سال 2028 به‌تدریج به بهره‌برداری خواهند رسید. 10 درصد از میزان برق مصرف شده در کشور از این نیروگاه تامین خواهد شد.

اردوغان تصریح کرد وقتی این نیروگاه هسته‌ای با ظرفیت کامل به بهره‌برداری برسد، کمک بسیاری به صنعت برق ترکیه خواهد شد.

به گفته وی این پروژه که سالانه 1.5 میلیارد دلار به کاهش واردات گاز طبیعی ترکیه کمک می‌کند، بر افزایش درآمد ملی نیز تاثیر مثبت خواهد داشت.

اردوغان تاکید کرد: «اینکه نیروگاه هسته‌ای آق‌قویو زلزله‌های 6 فوریه آسیب ندید، دقت کار ساخت و ساز انجام شده توسط مهندسان و کارگران ما را نشان می‌دهد. با توجه به تجربه ما در پروژه نیروگاه هسته‌ای آق‌قویو، در اولین فرصت با نیروگاه‌ دوم و سوم خود که قرار است در مناطق مختلف ایجاد شود، شروع خواهیم کرد».

ولادیمیر پوتین نیز روز پنجشنبه با حضور مجازی در مراسم تحویل اولین محموله سوخت هسته‌ای نیروگاه آق‌قویو در استان مرسین این نیروگاه را بزرگترین پروژه در روابط مسکو و آنکارا خواند و گفت: ترکیه اکنون کشوری با انرژی هسته‌ای، یکی از کم هزینه‌ترین منابع انرژی در جهان است.

رئیس جمهور روسیه افزود: نیروگاه هسته‌ای آق‌قویو به‌عنوان یکی از کلان‌ترین پروژه‌های مشترک در طول تاریخ ترکیه-روسیه به تقویت روابط همسایگی میان دو کشور کمک خواهد کرد.

تحریریه اخبار ما

مشی رسانه‌ای این سایت، تحلیلی - خبری است و اعضای تحریریه این مجموعه می‌کوشند از قالب ظاهری خبرها فراتر رفته و به زوایای پنهان و آشکار حوادث سرک بکشند و با کندوکاو بیشتر، ناگفته‌ها و وجوه نامکشوف وقایع و حوادث را بیابند.
دکمه بازگشت به بالا