اقتصادی

از صادرات مرغ به کشورهای هدف حمایت می‌کنیم/ ادامه خرید مرغ مازاد تولیدکنندگان

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام ضمن اشاره به ادامه روند حمایت از جامعه بهره‌برداران دام و طیور گفت که خرید بیش بود یا مازاد مرغ تولید داخل از مرغداران و فعالان صنعت طیور کشور را با قدرت ادامه می‌دهیم.

به گزارش اخبار ما، حسین شیرزاد – مدیر عامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور – عنوان کرد که این شرکت طی سال ۱۴۰۲ قریب به ۴ میلیون تن نهاده ( جو، ذرت و کنجاله سویا) به نظام بهره برداری دام و طیور کشور عرضه کرده است. سیاستمان که در بازه زمانی شش ماهه گذشته پیگیری می‌شده و همچنان با قدرت دنبال می شود، حمایت همه جانبه از جامعه دامپروری و مرغداران کشور از طریق فروش نهاده مدت دار ، تولید قراردادی با زنجیره‌ها و ایجاد آرامش حداکثری در بازار نهاده‌ها و استفاده از پتانسیل بازار بدهی با مکانیزم تاخیری استمهال است.

وی در ادامه با اشاره اینکه در شش ماهه دوم سال گذشته نزدیک به ۹۰۰ هزار تن جو، یک و نیم میلیون تن ذرت به صورت نسیه و مدت دار با چک و سفته و ضمانت نامه بانکی به جامعه هدف بهره بردار عرضه شده است، گفت: در عرضه بیش از یک میلیون تنی سویا طی سال قبل حدود ۱۰۰ هزار تن کنجاله سویا به صورت نسیه بوده است. در مجموع بیش از ۸۷ درصد فروش ها در نهاده جو به شکل نسیه، ۷۵ درصد فروش ذرت و ۱۲ درصد کنجاله سویا نیز به صورت نسیه و مدت‌دار ۳ تا شش ماهه و در برخی استان‌های محروم ۸ ماهه، به دامداران و مرغداران کشور تحویل داده شده است که رکوردی بی سابقه در فروش نهاده‌های کشور با این الگوی حمایتی جدید محسوب می‌شود.

مدیر عامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور  گفت: این سیاست‌های حمایتی با قدرت و توان بیشتر در سال جدید نیز ادامه خواهد یافت تا آسیب‌های گذشته ناشی از افزایش قیمت نهاده های دام و طیور، عدم تزریق سرمایه در گردش مکفی به صنعت دام و طیور و کشتار دام مولد و رشد تعطیلی واحدهای کوچک و متوسط تعدیل و صدمات تا حدودی جبران شود.

وی درباره نتایج این سیاست‌های حمایتی  توضیح داد: از جمله این نتایج می‌توان بازگشت بسیاری از واحدهای کوچک و متوسط دام و طیور به چرخه تولید کشور، اطمینان خاطر مرغداران و دامداران از وجود وفور و فراوانی نهاده و آرامش بازار طی شش ماه گذشته، رشد تولید گوشت سفید، تزریق امید و روحیه مثبت تولید در بین جامعه بهره برداران کشور، دیرکشتاری در دام سبک، تشویق به پروار بندی گوساله پای پروار، تشویق به جوجه ریزی تا ۱۵۲ میلیون قطعه ، افزایش وزن مرغ هایی که امروزه روانه کشتارگاه‌ها می‌شوند، افزایش ذخایر گوشت کشور، جلوگیری از کشتار دام مولد و رشد اشتغال در صنعت دام و طیور و ایجاد سپهری امیدوارانه در میان ذی نفعان و ذی مدخلان جامعه دامپروری و مرغدار کشور اشاره کرد.
 
شیرزاد همچنین در تاکید کرد: خرید بیش بود یا مازاد مرغ تولید داخل از مرغداران و فعالان صنعت طیور کشور با قدرت ادامه دارد.
 
وی با بیان اینکه در زمینه خرید مرغ داخلی، در شش ماهه دوم سال ۱۴۰۲ حدود ۳۱ هزار تن مرغ و از ابتدای سال جاری تاکنون نیز حدود ۶۰۰۰ تن مرغ از بازار جمع آوری و ذخیره شده است، گفت: خرید از همه اتحادیه‌های استانی، زنجیره‌ها و واحدهای مرغداری متقاضی در جریان است و تاکنون بیش از ۶۰۰ میلیارد تومان به مرغداران کشور به صورت نقدی و قریب به ۵۲۰ میلیارد تومان به اشکال تولید قراردادی و تهاتر مرغ با نهاده همچنان ادامه دارد. سیاست‌های بازرگانی شرکت طی شش‌ماهه دوم سال ۱۴۰۱ با تغییر جهت اساسی ” تامین ذخایر استراتژیک کشور با خرید مرغ تولید شده در داخل و حمایت از مرغدار داخلی و ترویج تولید قراردادی طیور” بوده است. روند خرید بیش بود مرغ به صورت نامحدود و در همه استان‌های کشور که بیش بود یا مازاد مرغ تولیدی دارند، همچنان ادامه دارد.

به گفته مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور در کنار این سیاست حمایتی، شرکت حمایت همه جانبه خود را از صادرات مرغ به کشورهای هدف اعلام می‌دارد.

شیرزاد در تشریح سیاست‌های حمایتی شرکت گفت که امروز شرکت پشتیبانی امور دام کشور در خدمت بهره‌برداران دام و طیور ایران زمین است و در خدمت جامعه مولدین طیور و دام برزیلی یا هر کشور دیگری نیست. ما ذخایر راهبردی مرغ‌مان را در حال حاضر از تولیدکنندگان داخلی تامین و انبارش می‌کنیم و در حال تلاشیم که امسال این اتفاق مهم برای صنعت دامپروری و تولید گوشت قرمز هم بیفتد. چنانکه از دو ماه پیش در فراخوان‌های عمومی بین‌المللی شرکت، خرید مرغ از منشاء خارجی را محدود کرده‌ایم تا مرغدار داخلی با اطمینان بیشتری اقدام به جوجه‌ریزی و تولید کند. توزیع مرغ منجمد نیز به طور کامل متوقف شده است.

بنا بر اعلام شرکت پشتیبانی امور دام،  وی در خصوص تسویه باقیمانده طلب نهاده‌های موسوم به ارز اشخاص (ارز ترجیهی ۴۲۰۰ تومانی) از سال ۱۴۰۱عنوان کرد که با هماهنگی معاونت امور دام، معاونت توسعه بازرگانی، سامانه بازارگاه و بانک کشاورزی این مهم در حال انجام است.

شیرزاد افزود: البته از سال ۱۴۰۲ با حمایت‌های وزیر جهاد کشاورزی و اهتمام تیم جدید هیات مدیره شرکت در حمایت از جامعه بهره برداران در مجموع عرضه این نهاده ها در چند ماه اخیر شتاب بیشتری گرفته و سرجمع طی ۱۱ مرحله عرضه نهاده‌ها؛ به بیش از یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن ذرت، بیش از ۶۰۴ هزار تن جو و قریب به نیم میلیون تن کنجاله سویا با ارز ۴۲۰۰ تومانی رسیده است. تمامی مطالبات جو و ذرت به طور کامل تحویل مرغداران داده شده و باقیمانده  اندک طلب مرغداران نیز با توجه به رایزنی‌های صورت گرفته جهت در اختیار قرار دادن منابع ارزی مصروف نشده مطابق وعده داده شده از سوی بانک مرکزی و معاونت توسعه بازرگانی وزارت متبوع، به محض رسیدن محموله‌ها این شرکت نسبت به بارگذاری و تحویل محموله مذکور از محل خریدها اقدام می‌کند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا