از گرانی ۳۰۰ درصدی خدمات حج تا سختگیری در فرودگاه

تجمع زائران ایرانی قبل از مراسم حج در ورزشگاه 12 هزار نفری ورزشگاه آزادی در حالی برگزار شد که پلیس فرودگاه کشور نسبت به محدودیت های شدید خروج از کشور هشدار داد و رهبر حج نیز از تصمیم جدید عربستان برای افزایش هزینه طواف و افزایش طواف خبر داد. خدمات حج

به گزارش اخبار ما، این گردهمایی در آستانه ایام حج و عمدتاً با آموزش مناسک حج، توجیه حجاج و توصیه به قوانین و مقررات عربستان به ویژه در ایام ولیعهد برگزار شد. اعزام این گروه از زائران باید از 23 خرداد آغاز شود.

سهمیه حج امسال در ایران 39 هزار و 640 نفر برآورد شده است، اما با وجود نزدیک بودن زمان این سفر، هنوز ظرفیت برخی از کاروان ها تکمیل نشده و ثبت نام حج همچنان ادامه دارد. بر اساس اعلام مرکز پزشکی حج و زیارت، تاکنون حدود 16 هزار و 700 مرد و 19 هزار و 150 زن به حج مشرف شده اند. همچنین 40 کاروان برای زائران اهل سنت ایران در مجموع 5200 کاروان وجود دارد.

حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب – نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت – با اشاره به وقفه دو ساله حج به دلیل شیوع تاج و تخت و محدودیت حج امسال، می تواند تا 15 سال طول بکشد. این وضعیت باید زنگ خطری برای زائران حج امسال باشد تا از این فرصت استفاده کنند.

از افزایش 300 درصدی خدمات حج تا ریاضت اقتصادی در فرودگاه

وی همچنین به موبدان کاروان های حج اشاره کرد و گفت: آنها عالی ترین کشیش در بین کشورهای اسلامی حاضر در حج هستند. آنها تجربه زیادی دارند و با تجربه هستند و در دوره های زیادی برای پاسخگویی به سوالات و ابهامات دینی حجاج در ایام حج شرکت کرده اند.

نواب با تاکید بر نگرش زائران ایرانی و اهل سنت سایر کشورهای اسلامی خاطرنشان کرد: با توجه به تعداد کشورهایی که زائران آنها در مراسم حج حضور دارند، نظام کشور میزبان (عربستان سعودی) باید کاملا رعایت شود.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت نیز از جمله دستوراتی که در حج داشته است درباره نحوه سفر با علم حج خاطرنشان کرد: عبادت مال حرام قابل قبول نیست.

از افزایش 300 درصدی خدمات حج تا ریاضت اقتصادی در فرودگاه

عربستان سعودی هزینه خدمات طواف و حج را 300 درصد افزایش داده است

سید صادق حسینی رئیس سازمان حج و زیارت نیز با اشاره به تاخیر در برگزاری حج امسال که به جای چهار ماه در مدت سه هفته صورت گرفت، گفت: مدینه قبل و برخی دیگر مدینه بعد است. اولین پرواز 23 خرداد و زمان بازگشت به کشور روز قبل از محرم است.

وی افزود: طول سفر حج نیز نسبت به دوره های گذشته مدیریت می شود و میانگین اقامت زائران ایرانی در مدینه و مکه حدود 28 روز است که در دوره های گذشته به 38 روز می رسید.

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به برخی تصمیمات جدید عربستان که منجر به افزایش هزینه های حج شده است، گفت: هفته گذشته وزارت حج عربستان هزینه خدمات طواف و زیارت را برای کشورهای حاضر در حج افزایش داد. جشن ها حدود 300 درصد است، اما سعی می کنیم هزینه های جدیدی را به زائران کشورمان تحمیل نکنیم. صرفه جویی و تمهیدات به گونه ای است که مشکلی پیش نیاید و پیش بینی های لازم را در این زمینه ارائه می دهیم.

وی به تمهیدات برای حمل و نقل داخل عربستان، بیمه کامل زائران و تخصیص پروازهای مناسب توسط شرکت های داخلی برای جابجایی زائران اشاره کرد و ادامه داد: زائران باید از شرایط خاص زندگی در منطقه «منا» آگاه باشند؛ در این راستا، زائران باید از شرایط خاص زندگی در منطقه «منا» استفاده کنند. از آنجایی که سرانه اسکان در چادرهای منا توسط کشور میزبان (عربستان سعودی) برای زائران تمامی کشورها تعیین می شود، بنابراین ممکن است اسکان در آن منطقه شرایط خاصی داشته باشد.

حسینی همچنین درباره وضعیت هتل های مکه و مدینه گفت: تعداد و کیفیت هتل های مدینه به دلیل تخریب هتل های این شهر و غیر قابل تعویض بودن کاهش یافته است، بنابراین سطح و فضای هتل های مدینه کمتر از مکه و این محل اسکان زائران ایرانی در مدینه منوره است. با این حال، تلاش شده است تا زائران در نزدیکی معبد پیامبر صلی الله علیه و آله قرار گیرند.

وی ادامه داد: برای حج کربان طبق دستورالعمل عمل می کنیم و جای نگرانی نیست، 40 قصاب حرفه ای و مجرب برای آن در نظر گرفته شده است.

رئیس سازمان حج و زیارت بر لزوم بازگشت زائران به کشور تاکید کرد و گفت: با وجود مدیریت صحیح و کاهش شیوع ویروس کرونا در کشور، اما باید به این نکته مهم توجه کرد که شرایط شیوع کرونا در دنیا هنوز وجود دارد.» با توجه به حضور زائران مختلف از 90 کشور در جامعه حج، ایجاب می کند که زائران به دستورالعمل های بهداشتی توجه ویژه ای داشته باشند. حج، اما برای کاروان او نیز مشکل ایجاد خواهد کرد.

خروج هیچ ماده ممنوعه ای از کشور به هیچ وجه امکان پذیر نیست

سرهنگ محسن عقیلی فرمانده پلیس فرودگاه کشور نیز به زائران توصیه کرد: نیروهای پلیس و پلیس فرودگاه ها از ابتدای مراسم حج تا پایان این مأموریت حساس در تمامی فرودگاه های کشور خدمت رسانی کنند: تما حتما در فرودگاه حضور پیدا کنید. زمان مناسب. در اعزام و بازگشت مسافران با کمترین اسکورت و خودرو به فرودگاه. تمامی دلایل در نظر گرفته شده در بازرسی مربوط به امنیت زائران و مسافران است، لذا همکاری و سخاوت در این سفر معنوی و البته حساس نیازی مسلم است.

عقیلی گفت: تجربه نشان داده است که برخی از زائران هر ساله به دلیل ناآگاهی و بی اطلاعی از احکام و حمل اشیای حرام از این سفر معنوی دوری می کنند. تاکید می کنم بازرسی در فرودگاه های ایران با تجهیزات مدرن انجام می شود و به هیچ وجه نمی توان مواد ممنوعه را از کشور خارج کرد و همه اقلام ممنوعه را شناسایی کرد. باید تلاش کنیم در این مراسم به احترام یک زائر ایرانی شرکت کنیم.

رئیس پلیس فرودگاه های کشور افزود: برخی از مواد مخدر در عربستان ممنوع است بنابراین آنها را با خود حمل نکنید. برخی از داروهای گیاهی مشابه روان‌گردان‌ها هستند که می‌توانند زائران را منصرف کنند، بنابراین از حمل موادی که می‌تواند باعث ایجاد مشکل شود، خودداری کنید.

از افزایش 300 درصدی خدمات حج تا ریاضت اقتصادی در فرودگاه

زائر شش ساله تهرانی

سید عباس حسینی مدیر حج و زیارت استان تهران نیز با اعلام اینکه 5 هزار و 200 زائر از استان تهران در قالب 37 کاروان در حج امسال شرکت دارند، گفت: تهران 52 سال سن دارد و کوچکترین زائر استان تهران شش ساله است. . .

از افزایش 300 درصدی خدمات حج تا ریاضت اقتصادی در فرودگاه

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا