اقتصادی

افزایش بی‌سابقه صادرات فرآورده‌های خام دامی در دولت سیزدهم

اخبار ما/مازندران معاون وزیر و رئیس سازمان دامپزشکی کشور در حاشیه دور دوم سفر هیأت دولت به مازندران، از افزایش بی‌سابقه صادرات فرآورده خام دامی مانند گوشت مرغ، فرآورده‌های لبنی، تخم‌مرغ و فرآورده آبزیان در دولت سیزدهم خبر داد.

مجتبی نوروزی معاون وزیر و رئیس سازمان دامپزشکی کشور، ظهر جمعه در حاشیه سفر دولت و بازدید از واحدهای دام و طیور مرکز استان، مازندران را قطب تولید طیور در کشور دانست و افزود: با وجود مراکز پرورش مرغ مانند لاین، اجداد و مادر در استان مازندران ۴۰ درصد از طیور کشور در استان های گیلان و مازندران تولید می‌شود.

نوروزی از حجم جوجه‌ریزی بی‌سابقه در سال گذشته خبر داد و گفت: حجم جوجه ریزی حدود ۱۵۰ میلیون قطعه‌ای در ماه، یک رکورد بی‌سابقه بود که در صنعت طیور و توسط دولت سیزدهم صورت گرفت.

وی با بیان اینکه از پایان سال ۱۴۰۲ تا این لحظه بیش از ۴۰۰۰ تن گوشت مرغ صادر شده است، از هدف گذاری این سازمان جهت صادرات مرغ به کشورهای مختلف خبر داد و یادآور شد: طبق برنامه‌ ریزی صورت گرفته بنا داریم در سال ۱۴۰۳ حداقل بیش از ۲۰۰ هزار تن گوشت مرغ صادر کنیم.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور با تاکید بر اینکه حمایت از بخش تولید نیاز به برنامه‌ریزی، مدیریت و پشتیبانی‌هایی اعم از حمایت‌، واکسیناسیون، سمپاشی، مراقبت‌های فعال و غیرفعال دارد، گفت: در سال ۱۴۰۳ تاکنون بیش از ۱۷۰ هزار تن تخم‌مرغ صادر شده است، همچنین ۱۰.۵ میلیون تن شیر خام در کشور تولید شده که به کشورهای اوراسیا صادر می‌شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی از نظارت سازمان دامپزشکی کشور بر واردات ۱۳ میلیون تن نهاده دامی در سال ۱۴۰۲ خبر داد و افزود: بی‌شک این حجم از واردات نهاده سهم بسزایی در افزایش تولیدات داخلی خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه در حوزه صادرات آبزی‌پروری نیز مورد تائید اتحادیه اروپا و اوراسیا هستیم اظهار کرد: در سال گذشته در مجموع حدود ۱۰۰ قلم فرآورده آبزیان به کشورهای مختلف صادر شد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا