بین الملل

ایلان ماسک به پوتین کمک کرده؟/ واکنش ثروتمندترین مرد جهان به یک پرسش جنجالی

خبرنگار اسکای‌نیوز روز چهارشنبه ۱۳ سپتامبر زمانی که این میلیاردر آمریکایی از جلسه با سازمان هوانوردی فدرال در واشگنتن بیرون می‌آمد از او پرسید: «یکی از مقامات اوکراین گفته است که شما به توانایی تهاجم ولادیمیر پوتین کمک کردید. خود شما نظرتان چیست؟»

این خبرنگار افزود: «ولادیمیر پوتین شما را “شخصیت برجسته” می‌خواند. آیا قدردان این توصیف هستید؟ شما پوتین را چگونه توصیف می‌کنید؟»

آقای ماسک جواب هیچ‌کدام از این سوالات را نداد و سکوت اختیار کرد.

ایلان ماسک هفته گذشته اعلام کرد که با درخواست اوکراین مبنی بر فعال ‌کردن اینترنت ماهواره‌ای استارلینک در سواستوپول برای استفاده ارتش اوکراین در جهت حمله به ناوگان روسیه مخالفت کرده است. حال او به دلیل این تصمیم خود به یاری‌رساندن به پوتین در خنثی‌سازی عملیات ارتش اوکراین متهم شده است.

همزمان با بالاگرفتن درگیری‌ها در شبه‌جزیره کریمه، ارتش اوکراین قصد داشت در حمله پهپادی به ناوگان روسیه از اینترنت ماهواره‌ای استارلینک بهره‌ جوید اما آقای ماسک با این کار مخالفت کرد و در توئیتی نوشت: «مقامات دولتی به صورت اضطراری برای فعال‌سازی استارلینک در سواستوپول درخواست کرده بودند. هدف آشکار این کار، غرق کردن کشتی‌های بیشتری در ناوگان دریایی روسیه بود که در آن‌جا لنگر انداخته بودند. اگر من با این درخواست موافق می‌کردم، اسپیس‌ایکس به وضوح شریک یک اقدام بزرگ نظامی و تشدید درگیری‌ها می‌شد.»

از آغاز تهاجم نظامی روسیه به اوکراین، نیروهای اوکراینی در حملات خود بسیار به شبکه اینترنت ماهواره‌ای استارلینک وابسته‌اند.

همزمان با رد درخواست ارتش اوکراین، میخایلو پودولیاک، مشاور ارشد ولودیمیر زلنسکی این میلیاردر آمریکایی را متهم کرد که با ممانعت از دسترسی به ماهواره‌هایش سبب قتل غیر نظامیان می‌شود.

وی در توئیتی نوشت: «غیرنظامیان و کودکان کشته می‌شوند. این بهای ترکیب جهل و خودخواهی گسترده است.»

۵۸۵۸

تیم تحریریه مقالات بین المللی

تحلیل‌گر خبری بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای داغ جهانی. به شما اخبار روز را با نگاهی بی‌طرف و با تحلیل‌های کارشناسی ارائه می‌دهم. با دسترسی به منابع قوی، اطلاعاتی دقیق و جامع را به شما می‌رسانم.
دکمه بازگشت به بالا