اقتصادیبرترینهای کسب و کارعمومی

تشخیص میلگرد صنعتی مرغوب چگونه است؟

علائم اختصاری میلگرد

قیمت میلگرد خزر: از آن جا که هر کارخانه ای دارای علامت اختصاری و مشخصاتی بر روی محصولات خود می باشد، هنگام خرید میبایست به این علایم توجه کنید تا از خرید محصولات تقلبی و جعلی در امان باشید. علامت های حک شده روی بدنه میلگرد جدای از مشخص نمودن نام کارخانه، ممکن است روش تولید آن را نیز نشان دهد. توجه داشته باشید این علامت باید به صورت برجسته روی بدنه حک شده باشد. حک شدن علایم با سنبه و موارد از این دست که به صورت دستی انجام می شود خود گواه بر تقلبی بودن بار محسوب می شود.

مفهوم سایر علایم حک شده بر روی میلگرد:

SA : میلگرد آجدار ۵۰۰ ، روش تولید: آلیاژی ، نوع آج: آجدار مرکب

CT: میلگرد آجدار ۴۰۰ ، روش تولید: ترمکس (خنک کاری) ، نوع آجد: آجدار جناغی

CU : میلگرد آجدار ۴۰۰ ، روش تولید: آلیاژی ، نوع آج: آجدار جناغی

T :میلگرد آجدار ۳۶۰ ، روش تولید: ترمکس (خنک کاری) ، نوع آج: آجدار مارپیچ

JU : میلگرد آجدار ۳۴۰ ، روش تولید: آلیاژی ، نوع آج: آجدار مارپیچ

اعداد ۵۰۰،۴۰۰ و ۳۴۰ بیانگر حداقل میزان تنش کششی میلگرد در حالت تسلیم است. برای مثال بر روی میلگردی NFG CO UJ درج شده است. NFG نام شرکت تولیده کننده (مجتمع فولاد نورد گیلان) و UJ یعنی دارای آج مارپیچ با تنش ۳۴۰ و نوع A3 است.

خرید میلگرد: به طور کلی شیوه علامت گذاری میلگردها به این صورت است که از سمت چپ نشان یا نام شرکت تولیدکننده می باشد . پس از آن کد مربوط به مشخصه و در نهایت کد مربوط به فرآیند تولید آن می باشد. برای مثال علامت اختصاری IAS CO بر روی یک میلگرد، سه حرف IAS نشان دهنده شرکت تولیدی فولاد آلیاژی ایران، حرف C نشان دهنده مشخصه میلگرد آجدار جناغی آج ۴۰۰ بوده که همان میلگرد A3 می باشد و حرف U نشان دهنده تولید میلگرد به روشی غیر از ترمکس می باشد.

پلاک شناسایی

قیمت تیرآهن: یکی از ساده ترین و سطحی ترین روش شناخت میلگرد وجود پلاک های نصب شده بر روی بندل می باشد. این پلاک نماد و هویت محصول را معرفی می کند و به صورت ورق فلزی یا برچسب روی محصول نصب می گردد. بر روی این پلاک مواردی نظیر تاریخ تولید، شماره شناسایی محصول، وزن بندل، گرید، استانداردهای کسب شده و … درج می شود که خریداران می توانند به صورت فوری از این ویژگی ها مطلع شوند.

وزن میلگرد

جدول اشتال میلگرد مرجع وزنی برای این محصول به شمار می رود. معمولا کارخانجات معتبر نظیر ذوب آهن اصفهان محصولات خود را منطبق بر جدول وزن اشتال تولید می کنند. میلگردهای متفرقه در هر شاخه اختلاف وزنی زیادی با نمونه استاندارد دارند. هرچند خریداران به دنبال محصول سبک تر هستند تا بهای کمتری پرداخت کنند اما شاخص وزن یکی از استانداردهای مهم در محسوب می شود که نباید به بهانه ارزانی آن را نادیده گرفت.

رنگ میلگرد

اصولا میلگرد مرغوب که از کارخانه خارج می شود به رنگ تیره و مشکی می باشد. در نظر بگیرید که رنگ میلگرد ممکن است بر اثر رطوبت و آب باران به زرد تغییر کند. این رنگ همان زنگار است که اگر در مدت کوتاه صورت گرفته باشد و در عمق پروفیل وارد نشده باشد خللی در کار ایجاد نمی کند.

خرید میلگرد متفرقه ایرادات دیگری نیر دارد. در هر بندل میلگرد متفرقه و نامعلوم امکان وجود میلگرد نرمال یا کمتر از ۱۲ متر وجود دارد.

برگ آنالیز میلگرد

هر محصول فولادی که استاندارد باشد برگه ای تخت عنوان برگ آنالیز به همراه خود دارد که مشتری در هنگام خرید می تواند آن را رویت نماید. این برگه آزمون ‌کوانتومتری و تاییده آزمایشگاهی می باشد که شامل درصد ترکیبات میلگرد است. مواردی همچون استحکام کششی، ازدیاد طول و وزن دقیق نیز شامل این آنالیز است. محصولات معتبر و استاندارد حتما چنین برگه ای در هنگام خرید دارند و خریدار می تواند آن را از فروشنده درخواست کند. برگ آنالیز محصول از مهمترین روش های تشخیص میلگرد تقلبی و اصل است.

در نظر بگیرید که میلگرد ساختمانی مرغوب تا ۹۰ درجه به صورت مکانیکی و سرد خمکاری می شود.

خرید میلگرد از شرکت های معتبر

مهمترین مسئله در خرید میلگرد رجوع به فروشگاه یا شرکت های مطمئن و با سابقه است. طبیعتا مغازه های خرده فروشی امکان تهیه صورت های سنگین آهن آلات را ندارند و به دلیل وجود حاشیه سود بالا در این خریدها امکان قرار دادن بار نامرغوب در لابلای بندیل ها وجود دارد

روش شناسایی میلگرد اصل و استاندارد

گفتیم که محصولات فولادی و به ویژه میلگرد در صنعت ساختمان سازی نقش کلیدی و مهمی دارند. کاربرد وسیع میلگرد در صنعت ساختمان سازی باعث افزایش تعداد کارخانه های تولید میلگرد شده است. از طرفی، به دلیل وجود سود بالا در این صنعت، افراد سودجو با هدف سود بیشتر، محصولات تقلبی و بدون کیفیت خود را وارد بازار می‌کنند.لازم است بدانید وارد کردن میلگرد تقلبی می تواند باعث ضررهای جبران ناپذیر مالی و جانی شود، به همین دلیل خریداران میلگرد، باید قبل از انجام سفارش و خرید میلگرد، از اصل بودن آن اطمینان حاصل نمایند. میلگرد فاکتورها و ویژگی های مهمی دارد که آگاهی از آن ها همان وجه تمایز میان میلگرد تقلبی از اصل خواهد بود که به معرفی آن ها می پردازیم.

علائم اختصاری میلگرد

کارخانه های تولیدکننده میلگرد هر کدام دارای علامت اختصاری و مشخصات خاص خود بر روی میلگردها هستند که شناسایی و آشنایی با آن ها می تواند ما در تشخیص میلگرد تقلبی از اصل راهنمایی کند. هنگام خرید میلگرد باید به علائم اختصاری میلگرد توجه نمود تا از خرید میلگرد تقلبی در امان باشیم. علائم اختصاری میلگرد معمولا به صورت برجسته بر روی آن حک می شود. حک شدن علائم اختصاری به صورت دستی و یا با سنبه دلیل بر تقلبی بودن میلگرد می باشد.

علائم اختصاری حک شده روی میلگرد به شرح زیر است:

SA: میلگرد آجدار ۵۰۰ ، روش تولید: آلیاژی ، نوع آج: آجدار مرکب.

CT: میلگرد آجدار ۴۰۰ ، روش تولید: ترمکس (خنک کاری) ، نوع آج: آجدار جناقی.

CU: میلگرد آجدار ۴۰۰ ، روش تولید: آلیاژی ، نوع آج: آجدار جناقی.

T: میلگرد آجدار ۳۶۰ ، روش تولید: ترمکس (خنک کاری) ، نوع آج: آجدار مارپیچ.

JU: میلگرد آجدار ۳۴۰ ، روش تولید: آلیاژی ، نوع آج: آجدار مارپیچ.

لازم به ذکر است اعداد ۴۰۰، ۵۰۰، ۳۴۰ بیانگر میزان کششی میلگرد در حالت تسلیم است.

پلاک شناسایی

یکی از ابتدایی ترین روش های شناخت میلگرد اصلی از میلگرد تقلبی وجود پلاک های نصب شده بر روی بندل میلگرد می باشد. پلاک شناسایی میلگرد نماد و هویت میلگرد را معرفی می کند و به صورت ورق فلزی یا برچسب روی آن نصب می شود. پلاک شناسایی شامل اطلاعاتی مثل تاریخ تولید، شماره شناسایی میلگرد، وزن بندل، گرید، استانداردهای کسب شده و غیره می باشد که خریداران با یک نگاه می توانند متوجه این ویژگی های میلگرد شوند.در بازار پررونق آهن آلات و به ویژه میلگرد همواره سودجویان زیادی وجود دارد. میلگردهای تقلبی زیادی در بازار وجود دارد که آگاهی از ویژگی ها و استانداردهای میلگرد اصل می تواند ما از دام میلگردهای تقلبی دور نماید.

وزن میلگرد

میلگردها دارای ویژگی منحصر به فردی هستند به نام وزن میلگرد. مرجع وزنی میلگرد جدول اشتال میلگرد می باشد. کارخانه و برندهای معتبر مانند ذوب آهن اصفهان محصولات فولادی و میلگرد تولید شده خود را برحسب جدول وزن اشتال تولید می نمایند. لازم است بدانید میلگردهای تقلبی اختلاف وزنی زیادی با میلگردهای جدول اشتال دارند.هرچه میلگرد وزن بیشتری داشته باشد مرغوب تر است و دارای هزینه و ارزش بیشتری نیز می باشد و معمولا خریداران به دنبال میلگرد سبک تر هستند تا هزینه کمتری بابت آن پرداخت کنند اما شاخص وزن یکی از استانداردهای مهم در میلگرد اصل می باشد که باید به آن توجه داشت.

رنگ میلگرد

اصولا میلگرد اصل و با کیفیتی که از کارخانه های تولید میلگرد خارج می شود به رنگ تیره و مشکی می باشد. لازم است بدانید رنگ میلگرد گاهی بر اثر رطوبت و آب باران به زرد تغییر می کند. رنگ زرد در واقع همان زنگار است. زنگار اگر در مدت کوتاه تشکیل شده باشد و در عمق میلگرد نفوذ نکرده باشد، خللی در کیفیت میلگرد ایجاد نمی کند.

برگ آنالیز میلگرد

برگ آنالیز محصول از مهم ترین روش های تشخیص میلگرد تقلبی و اصل است. در هنگام خرید میلگرد به خاطر داشته باشید که محصولات فولادی و میلگرد استاندارد، باید برگ آنالیز به همراه خود داشته باشد. برگ آنالیز میلگرد در واقع برگه آزمون ‌کوانتومتری و تاییده آزمایشگاهی است که شامل درصد ترکیبات میلگرد است. برگ آنالیز میلگرد همچنین شامل استحکام کششی، طول و وزن دقیق آن می باشد. محصولات اصل و استاندارد شامل برگ آنالیز می باشند و در هنگام خرید میلگرد، خریدار می تواندآن را از فروشنده درخواست نماید.

خرید میلگرد

روش شناسایی میلگرد اصل ، مهم ترین نکته در خرید میلگرد استاندارد و اجتناب از خرید میلگر تقلبی، خرید میلگرد از شرکت های معتبر فروش آهن آلات می باشد. در شرکت های معتبر فروش آهن آلات تمامی پارامترها و استانداردهای فوق توسط متخصصان و کارشناسان بررسی و ارزیابی می شود و در نهایت میلگرد باکیفیت و استاندارد در اختیار خریداران قرار می گیرد

دکمه بازگشت به بالا