بین الملل

دبیرکل ناتو از احتمال تشکیل شورای همکاری با اوکراین خبر داد

دبیرکل ناتو گفت، این ائتلاف نظامی به دنبال تاسیس یک “شورای جدید همکاری با اوکراین” است.

به گزارش اخبار ما، به نقل از خبرگزاری آناتولی، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو پس از نشست وزرای دفاع اوکراین در بروکسل طی یک کنفرانس خبری بیان کرد: اوکراین در این شورا جایگاهی برابر سایر اعضای ناتو خواهد داشت و در مسائل و دغدغه‌های امنیتی مشترک رایزنی و مشورت خواهد کرد.

استولتنبرگ با اشاره به نشست آتی ناتو در ژوئیه در ویلنیوس، پایتخت لیتوانی عنوان داشت: هدف ما این است که اولین جلسه این شورای جدید را در ویلنیوس با حضور ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین برگزار کنیم.

وی افزود: اوکراین طی دهه اخیر به ناتو نزدیک‌تر شده و درهای این ائتلاف رو به عضویت آتی این کشور باز است. ما نمی‌دانیم جنگ اوکراین چه زمانی تمام خواهد شد؛ اما زمانی که این جنگ تمام شود، باید چارچوبی را جهت تضمین امنیت آینده اوکراین قرار دهیم.

دبیرکل ناتو همچنین از وعده‌های چندین متحد برای ارسال تسلیحات و ارائه آموزش به کی‌یف از جمله ابتکار تحت رهبری هلند و دانمارک جهت آموزش خلبانان اوکراینی نسبت به جنگنده‌های اف-۱۶ در ماه‌های آینده استقبال کرد.

ینس استولتنبرگ تصریح کرد: به همراه انگلیس و ایالات متحده صدها سامانه‌ دفاع هوایی کوتاه و متوسط برد به اوکراین ارسال می‌کنیم. متحدان همچنین بر روی ارائه کمک‌های بیشتر به کی‌یف و یک برنامه چند ساله با بودجه قابل توجه کار می‌کنند.

او همچنین ضمن بیان اینکه بلوک نظامی ناتو اقدامات بیشتری را در نشست آتی ویلنیوس در راستای تقویت دفاع و بازدارندگی اتخاذ خواهد کرد، افزود: ناتو بیش از ۳۰۰ هزار نیرو در حالت آماده‌باش خواهد داشت تا از هر وجب خاک متحدان در برابر تهدیدات دفاع کند.

در حالی که اوکراین و برخی از کشورهای کوچک ناتو در اروپای شرقی و مرکزی خواستار عضویت سریع و کامل کی‌یف در ناتو هستند، اما کشورهای بزرگتر این ائتلاف از جمله ایالات متحده از پیامدهای عضویت اوکراین در ناتو واهمه دارند و گمان می‌کنند که چنین اقدامی حملات ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه را به یک جنگ هسته‌ای بکشاند. نشریه فارن پالسی نیز تحلیلی را در این زمینه نوشته و به بلاتکلیفی‌ اوکراین درخصوص عضویت در ناتو اشاره کرده است.

انتهای پیام

تیم تحریریه مقالات بین المللی

تحلیل‌گر خبری بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای داغ جهانی. به شما اخبار روز را با نگاهی بی‌طرف و با تحلیل‌های کارشناسی ارائه می‌دهم. با دسترسی به منابع قوی، اطلاعاتی دقیق و جامع را به شما می‌رسانم.
دکمه بازگشت به بالا