اقتصادی

درباره یک برداشت اشتباه و تیتر غیردقیق از کاربران یک شبکه اجتماعی

به دنبال برداشت نادرست از بخشی از صحبت‌های سخنگوی سازمان امور مالیاتی درباره تعداد کاربران یک شبکه اجتماعی داخلی، وی در تازه‌ترین گفت‌وگوی خود اعلام کرد که منظورش این نبود که این پلتفرم ۵۰۰ هزار نفر دنبال کننده هم ندارد، بلکه به صورت کلی اظهار نظر وی در مورد تعداد دنبال کننده‌های یک کاربر بوده است.

به گزارش اخبار ما، روز گذشته اخباری به نقل از مهدی موحدی بک‌نظر- سخنگوی سازمان امور مالیاتی-  در گفت‌وگو با یک رسانه منتشر شد که توضیحاتی از نحوه ارائه مالیات اینفلوئسرها در شبکه‌های اجتماعی ارائه کرد. بر این اساس و به نقل از او اینگونه اعلام شد که در پاسخ به این سوال که یک شبکه اجتماعی داخلی هم شامل این موضوع می‌شود یا خیر اعلام کرده بود شبکه اجتماعی (روبیکا) پلتفرم جدیدی است و تعداد دنبال کننده‌ها در این پلتفرم  به ۵۰۰ هزار نفر نمی‌رسد و افرادی که درآمد آنها شناسایی شده در پلتفرم‌های خارجی مانند اینستاگرام فعالیت داشتند.

به دنبال انتشار این بخشی از صحبت‌های وی در فضای مجازی و برخی رسانه‌ها شائبه‌ای نسبت به تعداد کاربران شبکه اجتماعی ذکر شده ایجاد شد، بنابراین این پلتفرم امروز در توضیحاتی که در اختیار خبرگزاری اخبار ما قرار داد، درباره آمار اعلام شده از سوی سخنگوی سازمان امور مالیاتی اعلام کرده است: از سخنان ایشان کاملا مشخص است که در مورد تعدادِ دنبال‌کنندگان صفحاتِ برخی از اینفلوئنسرها صحبت می‌کنند و این سخنان، ارتباطی با میزان آمار کلی پلتفرم روبیکا ندارد. اما برخی رسانه‌ها این اعداد را با آمار کاربران فعال در روبیکا مقایسه کرده‌اند که می‌تواند ناشی از یک اشتباه رسانه‌ای، خبری باشد.

بنابراین ذکر این نکته مهم است که  این پلتفرم، یک پلتفرم با خدماتی متنوع از جمله پیام‌رسان، سرویس تماشای فیلم و سریال، فروشگاه، کسب درآمد و … است و روبینو، به‌عنوان سرویس شبکه اجتماعی این پلتفرم، صرفا یکی از خدمات این پلتفرم محسوب‌ می‌شود. بنابراین ارتباط دادن میزان میانگین تعداد دنبال‌کنندگان صفحات در روبینو به آمار کلی این سوپراپلیکیشن، ارتباط درست و صحیحی نیست.  گفتنی است آمار کاربران  این شبکه اجتماعی در فایربیس، که ابزاری جهانی و متعلق به گوگل است، کاملا مشخص و توسط کارشناسان احصا شده است.

از سوی دیگر سخنگوی سازمان امور مالیاتی هم در گفت‌وگو با اخبار ما، ضمن ارائه توضیحاتی در این باره تصریح کرد که در احکام بودجه سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ قانونی وجود داشت ناظر به اخذ مالیات از درآمدهای تبلیغاتی کاربران رسانه‌های کاربرمحوری مانند اینستاگرام که شامل افرادی می‌شود که بیش از ۵۰۰ هزار دنبال کننده دارند. در این میان این سوال مطرح شد که آیا این مالیات شامل  یک شبکه اجتماعی داخلی می‌شود یا خیر.

وی ادامه داد: پاسخ این است که روبیکا در سال‌های مذکور یک رسانه جدید بوده و دنبال کننده‌های یک کاربر در آن زمان به ۵۰۰ هزار نفر نمی‌رسیدند. منظور من این نبود که روبیکا ۵۰۰ هزار نفر هم دنبال کننده ندارد. به طور کلی اظهارنظر من درمورد تعداد دنبال‌کننده‌های یک کاربر بود و شخصا اصلا در جریان نیستم چند کاربر در روبیکا فعال هستند.

شایان ذکر است که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در سخنان خود بارها به آمار پیام رسان ها و شبکه اجتماعی های اجتماعی داخلی اشاره کرده که در تازه ترین آمار اعلام شده توسط وی مشخص شده شبکه اجتماعی مورد بحث در این گزارش، ۴۰ میلیون کاربر فعال ماهانه دارد و هر کاربری که در یک ماه گذشته یک بار از آن استفاده کرده باشد، در این آمار لحاظ شده است.

انتهای پیام

تیم تحریریه اقتصادی

درود بر شما! من یک خبرنگار اقتصادی با تجربه هستم و به تحلیل‌های اقتصادی می‌پردازم. با استفاده از روش‌های پیشرفته تحلیل، تمام تلاشم را می‌کنم تا به شما تحلیل‌های دقیق و قابل اعتماد را ارائه دهم تا شما بتوانید در مورد مسائل اقتصادی تصمیم‌گیری کنید.
دکمه بازگشت به بالا