رویدادها

دوشنبه گذشته، گرم‌ترین روز در تاریخ کره زمین

آفتاب‌‌نیوز :

کارشناسان آمریکایی گفتند که این رکورد، بالاترین از زمان شروع ثبت رکورد‌ها در پایان قرن ۱۹ است.

کارشناسان تصور می‌کنند که این وضع پیامد ترکیبی از یک رویداد طبیعی به نام «ال نینیو» (ال نینو) و ادامه تصاعد دی اکسید کربن توسط انسان باشد.

به گزارش بی بی سی، همچنین تایید شد که ماه پیش هم گرم‌ترین ژوئن ثبت شده از زمان آغاز ثبت رکورد‌ها بوده است.

کارشناسان در «مراکز ملی پیش‌بینی‌های زیست محیطی آمریکا» گفتند که میانگین دمای جهان در روز سوم ژوئیه امسال ۱۷.۰۱ درجه سانتیگراد بود که رکورد ۱۶.۹۳ درجه‌ای اوت ۲۰۱۶ را می‌شکند.

از ابتدای سال جاری تاکنون، کارشناسان نگران افزایش دمای خشکی‌ها و دریا‌ها بوده‌اند.

اسپانیا و بسیاری از کشور‌های آسیایی در فصل بهار دمای بی‌سابقه‌ای را تجربه کردند. بعد از آن جهش دما در بخش‌هایی از آب‌های زمین مثل دریای شمال مشاهده شد که معمولا شاهد چنین گرمایی نیستند.

این هفته گرمای طاقت‌فرسایی در چین شروع شده به طوری که دما در برخی نقاط از ۳۵ درجه سانتیگراد فراتر رفته است. جنوب آمریکا هم در هفته‌های اخیر شاهد گرمای سختی بوده است.

رکورد روز دوشنبه، گرم‌ترین دما از زمان ثبت رکورد‌های ماهواره‌ای در سال ۱۹۷۹ است. کارشناسان بر این باورند که این همچنین بالاترین رقم از زمان نصب گسترده ابزار‌ها برای ثبت دما در پایان قرن ۱۹ است.

کارشناسان فکر می‌کنند که این محصول پدیده «ال نینیو» علاوه بر گرمایش زمین به دلیل فعالیت‌های انسانی است.

نوسان جنوبی ال نینیو یا «انسو» دارای سه فاز مختلف است: داغ، سرد و خنثی. این قوی‌ترین نوسان در سیستم اقلیمی زمین است.

«لیون سیمونز»، محقق اقلیمی گفت: اینکه میانگین دمای هوای سطحی زمین در خلال روند گرمایش برای اولین بار از زمان ثبت رکورد‌های قابل اعتماد به ۱۷ درجه سانتیگراد رسیده یک گذرگاه سمبلیک مهم است. حالا که فاز گرم‌تر ال نینیو به تدریج آغاز می‌شود، می‌توانیم انتظار رکورد‌های خیلی بیشتر روزانه، ماهانه و سالانه را در یک سال و نیم آینده داشته باشیم.

در ماه ژوئن دمای میانگین در سراسر زمین ۱.۴۶ درجه سانتیگراد بالاتر از میانگین ۱۸۵۰ تا ۱۹۰۰ بوده است.

کارشناسان فکر می‌کنند با قوت گرفت ال نینیو رکورد‌های بیشتری در ادامه تابستان شکسته خواهد شد.

تیم خبری مطالب حوادث

نویسنده حوادث با استعداد در ارائه دیدگاه‌های متنوع هستم. از طریق بررسی مختلف زوایای رویدادها، برای خوانندگان دیدگاه جدیدی را به ارمغان می‌آورم.
دکمه بازگشت به بالا