اقتصادی

رشد قیمت میلگرد و تیرآهن در 5 ماه اول 1401 نسبت به مدت مشابه پارسال

یکی از بهترین راه‌ها برای بررسی شرایط بازار و پیش‌بینی قیمت‌ها، مقایسه با دوره‌های زمانی مشابه سال‌های گذشته است. به عنوان مثال هر ساله با تغییر فصل شاهد نوسانات تقاضا در بازار آهن آلات و قیمت میلگرد و تیرآهن هستیم. این مقایسه همچنین می‌تواند چشم‌انداز مطلوبی از شرایط صنایع مرتبط مانند ساختمان‌سازی و خودروسازی و حرکت قیمت‌ها در بازار مسکن و خودرو برای مردم فراهم کند. در ادامه قصد داریم به بررسی تغییرات قیمت میلگرد و میلگرد به عنوان دو بازیگر اصلی صنعت فولاد، در 5 ماهه اول سال های 1401 و 1400 بپردازیم.

قیمت آرماتورها و تیرآهن تحت تأثیر چه عواملی عمدتاً در سال 1401 نوسان داشته است؟

عوامل متعددی مانند عرضه و تقاضای بازارهای داخلی و خارجی، قیمت ارز، نرخ تورم و … از مهمترین عواملی هستند که دست به دست هم می دهند. قیمت نهایی پروفیل فولادی تعیین در 5 ماهه اول سال 1401، این عوامل می تواند به عنوان اهرمی عمل کرده و نسبت به سال گذشته تغییراتی ایجاد کند. قیمت یراق آلات من تیر اهن تغییر در بازار در ادامه تاثیر این پارامترها را با جزئیات بیشتری بررسی خواهیم کرد:

عرضه و تقاضا

میزان تولید و عرضه محصولات فولادی در 4 ماهه اول سال 1401 نسبت به مدت مشابه سال قبل 15 درصد افزایش داشته است. طبق آمار دقیق سایت حجم آرماتورها و تیرها تولید شده در سال 1401، 3.463 میلیون تن و 416 هزار تن بیشتر از حجم تولید در سال 1400 بوده است. این بیشتر کار می کرد ثبات قیمت در بازار کمک.

میزان تقاضا در بازار داخلی و خارجی قابل بررسی است. بازارهای داخلی همیشه تحت تأثیر قدرت مالی مردم برای بازسازی و ساختن هستند بودجه سالانه دولت برای پروژه های عمرانی کشور قرارداد. از سوی دیگر، تقاضای بازارهای خارجی مانند کره، تایلند، گرجستان، عراق و … سبد صادراتی کشور را پیچیده می کند; با این حال فروش ارزان روسی برای رهایی از فشار تحریم های آمریکا و اروپا در چند ماه اخیر، کاهش حجم صادرات ایران بود

تورم

نرخ تورم در 5 ماه گذشته نوسان داشته است که بیشتر آن در گروه مواد غذایی، آشامیدنی و دخانیات رخ داده است. بنابراین وضعیت اقتصادی نسبت به سال گذشته بهبودی نداشته است. افزایش تورم همیشه می تواند به عنوان اهرمی برای افزایش قیمت ها در بازار سخت افزار عمل کند.

قیمت نیم دلار

قیمت دلار در 5 ماهه اول سال 1401 به 31 هزار تومان رسید; ما توانستیم تاثیر این افزایش نرخ را در بازارهای مختلف از جمله مشاهده کنیم بازار فولاد همچنین ببینید. اما این قیمت هیجانی چندان دوام نیاورد و دوباره به زیر 29 هزار تومان سقوط کرد. این نوسانات همچنین می تواند اثر خود را در بازار آهن باقی بگذارد. اما تغییر قابل توجهی ایجاد نکردند.

شرایط سیاسی و اقتصادی کشور

شما هرگز نمی توانید بر عواملی مانند: وضعیت اقتصادی کشور، شرایط سیاسی و روابط تجاری با سایر کشورهای جهان قیمت پروفیل فولادی نادیده گرفته شده است. تحریم های اعمال شده علیه صنعت فولاد ایران و کاهش سرعت پیشرفت برجام از جمله این عوامل هستند. به همین دلیل هرگونه خبر مرتبط با برجام و تصمیم هر یک از طرفین در نهایت می تواند فراز و نشیب هایی را در بازار آهن و فولاد ایجاد کند.

مقایسه تغییرات قیمت میلگرد در 5 ماهه اول سال 1400 و 1401

در 5 ماهه اول سال 1400 شاهد تغییر در دولت و برخی جهت گیری های سیاسی بودیم. از سوی دیگر ورود به ماه های گرم سال باعث افزایش تقاضا برای پروفیل های فولادی شد. این تغییرات می تواند قیمت یراق آلات بناب و برندهای دیگر را تحت تأثیر قرار دهد. به این ترتیب تا پایان مرداد ماه 1400، 43.4 درصد افزایش قیمت را ثبت کردیم.

بازار میلگرد در 5 ماه گذشته یک رکود بی سابقه کاهش صادرات می تواند بخش بزرگی از محصولات فولادی را در داخل مرزهای کشور محبوس کند و باعث انباشت آن در بازارها شود. به این ترتیب نمودار قیمت به سمت ارزانی رفت و از افزایش قیمت در ماه های بیشترین تقاضا در بازار جلوگیری کرد. بر اساس آمارها شاهد هستیم که قیمت آرماتور 16 بناب از ابتدای سال 1401 و در 5 ماهه اول همان سال روند کاهشی داشته است، در حالی که در مدت مشابه سال گذشته این تغییرات قیمتی روند صعودی داشته است.

بررسی قیمت تیرآهن فولادی در 5 ماهه اول سال 1400 نسبت به مدت مشابه سال 1401.

نوسانات قیمت آهن یکی از مهمترین عوامل تغییر قیمت مسکن است گنجانده شده است؛ از این رو مشاهده و پیش بینی رفتار این محصول فولادی به دغدغه قشر وسیع تری از افراد جامعه تبدیل شده است. آن را بررسی کنید قیمت تیرآهن در نمودار تغییر نرخ ارز در سایت فایکو نشان می دهد که نوسان ارزش واقعی این کالا طی 5 ماهه اول سال 1401 نسبت به سال گذشته بسیار ناچیز بوده است. طی دو سال اخیر قیمت تمامی برندهای تیرآهن فولادی به دلیل تغییرات در بازار افزایش یافته است، اما اگر بخواهیم به شیب نمودار نگاه کنیم. قیمت تیرآهن فایکو و برای بررسی سایر کارخانه ها در 5 ماهه اول سال های 1400 و 1401 این روند صعودی بوده است.

حرف پایانی

بررسی جامع نمودار قیمت تیرآهن و میلگرد نشان می دهد که بازار سخت افزار در 5 ماهه اول سال 1401 نسبت به سال های گذشته بسیار ضعیف بوده است. این آرامش و ثبات قیمت توانسته بازارهایی مانند مسکن را تحت تاثیر قرار دهد و باعث رکود شود. بنابراین پیگیری قیمت این محصولات می تواند به شما در شناسایی و پیش بینی رفتار صنایع مرتبط و بازارهای مرتبط کمک کند. همچنین می توانید از طریق وب سایت به بانک اطلاعاتی بزرگی دسترسی داشته باشید و بهترین قیمت محصولات فولادی مورد نظر خود را که توسط فروشندگان مختلف در بازار عرضه می شود را مشاهده کنید تا بتوانید تصمیم درستی برای خرید بگیرید.

منبع: gereft.com

دکمه بازگشت به بالا