بین الملل

رهگیری موشک روسیه بر فراز اوکراین؛ هشدار لندن درباره ورود ناتو به جنگ با روسیه

وزیر امور خارجه انگلیس در پی ساقط کردن یک موشک روسیه بر فراز اوکراین توسط یکی از یگان‌های دفاع هوایی ناتو، درباره ورود نیروهای این ائتلاف نظامی غربی به درگیری مستقیم با نیروهای روسیه هشدار داده و تاکید کرد که هرگونه کمک نظامی به اوکراین بدون وقوع این درگیری مستقیم «قابل قبول» خواهد بود.

به گزارش اخبار ما، در پی سرنگونی یک موشک روسیه در حریم هوایی اوکراین توسط یگان‌های دفاع هوایی مرزی ناتو،‌ «دیوید کامرون» وزیر امور خارجه انگلیس احتمال رهگیری موشک‌های روسیه بر فراز اوکراین توسط نیروهای ناتو را رد کرد.

کامرون در گفت‌وگویی با مجله تایمز به اقدامات متعددی، از جمله عرضه تسلیحات ضدتانک، تانک‌ها و توپ‌های دوربرد به اوکراین اشاره کرد که انگلیس «می‌تواند آن را انجام دهد و منجر به گسترش تنش‌ها نمی‌شود».

اگرچه، روسیه بارها هشدار داده است که چنین اقدامی تنها موجب تشدید درگیری‌ها در اوکراین می‌شود.

کامرون تاکید کرد: تنها چیزی که باید از آن پرهیز کنیم، مشارکت نیروهای ناتو در درگیری با نیروهای روسیه است. به همین دلیل است که من از همان ابتدا گفته‌ام فکر نمی‌کنم بتوانیم در اوکراین منطقه‌ پرواز ممنوع ایجاد کنیم یا ناتو در آن رهگیری انجام دهد.

در عین حال، عرضه کمک‌های نظامی به اوکراین را این طور توجیه کرد که به واسطه درگیر نشدن مستقیم نیروهای ناتو با نظامیان روس، هرگونه کمک به اوکراین توسط این ائتلاف نظامی غربی «قابل‌قبول » است.

«دمیتری پسکوف» سخنگوی کاخ کرملین اشاره کرد که اروپایی‌ها، عمدا، در حال دامن زدن به تنش‌ها درباره اوکراین هستند، چراکه پی برده‌اند نیروهای اوکراینی در مقابل حملات روسیه با خطر فروپاشی کامل مواجه هستند.

در پی کنفرانسی به میزبانی پاریس که در ۲۶ فوریه برگزار شد، ماکرون گفته بود که رهبران غربی درباره احتمال اعزام نظامیان به اوکراین گفت‌وگو کرده‌اند اما به اتفاق نظری دست نیافته‌اند. برخی رهبران اتحادیه اروپا به سرعت چنین برنامه‌هایی را رد کردند،‌این در حالی است که خود ماکرون، بارها در موقعیت‌های مختلف تکرار کرده است که گزینه اعزام نظامیان به اوکراین، باید روی میز بماند.

جنگ اوکراین در فوریه به سومین سال خود وارد شد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا