بین الملل

سوروس به دنبال خارج کردن فعالیت‌هایش از اروپاست

خبرگزاری رویترز با استناد به یک پست الکترونیکی درون سازمانی نوشت، سازمان غیردولتی “بنیادهای جامعه باز” متعلق به جورج سوروس قصد دارد بخش عمده فعالیت‌هایش در اتحادیه اروپا را تعطیل کرده و “آرمان‌های لیبرال” را در جای دیگری تامین مالی کند. هنوز مشخص نیست که جورج سوروس قصد دارد فعالیت‌هایش را به کجا منتقل کند اما این میلیاردر پا به سن گذاشته در سال‌های اخیر از تغییر حکومت در چین حرف زده است.

در متن پست الکترونیکی مذکور نوشته شده است: “متاسفانه طبق مسیر راهبردی تصویب شده جدید، بخش‌های بزرگی از فعالیت کنونی ما در چارچوب اتحادیه اروپا تعطیل و جابجا خواهند شد و ما تمرکز و منابعمان را به بخشهای دیگر جهان اختصاص خواهیم داد.”

یک سخنگوی این سازمان غیر دولتی به رویترز گفت، بنیادهای جامعه باز به توزیع مبالغ اهدایی در اروپا از جمله در اوکراین، مولداوی و کشورهای غرب بالکان ادامه خواهد داد. این پولهای اهدایی به بنیادهای ملی در این کشور توزیع شده و میزان آن “در ماه‌های آینده تعیین خواهد شد.”

سوروس در اروپا به عنوان حامی مالی سازمان‌های حمایت کننده از مهاجران و همجنس‌گرایان شناخته شده و به خاطر همین فعالیت‌هایش در زادگاه خود یعنی مجارستان منفور واقع شده است. در سال ۲۰۱۸ سازمان غیردولتی سوروس دفترش در شهر بوداپست را به شهر برلین منتقل کرد. این اتفاق بعد از آنکه دولت مجارستان قانونی مشهور به “سوروس را متوقف کنید” را تصویب کرد به وقوع پیوست؛ قانونی که به موجب آن فعالیت سازمان‌های خارجی یاری کننده مهاجران غیرقانونی جرم اعلام شد.

در سالهای اخیر جورج سوروس با لحنی تند از دولت کمونیستی چین انتقاد کرده و سال گذشته میلادی این میلیاردر مسن خواستار تغییر حکومت در پکن شد. او ادعا کرد: کنار زدن شی جینپینگ، رئیس جمهور چین از قدرت باعث رفع بزرگترین تهدیدی که امروز در پیش روی جوامع باز قرار دارد شده و این جوامع باید هر چه در قدرتشان باشد انجام دهند تا چین را تشویق به حرکت در این مسیر مطلوب کنند.

سوروس تا پیش از تاسیس سازمان “بنیادهای جامعه باز” از تظاهرکنندگان طرفدار غرب در چین دهه ۱۹۸۰ حمایت مالی به عمل آورده بود. پکن اعلام کرد، فعالیت‌های سوروس در حوزه چین یک جبهه برای سازمان سیا هستند و بعد از نزاع‌های مرگبار سال ۱۹۸۹ بین آشوبگران و سربازان دولتی در میدان تیان‌آن‌من، این فعالیتها را تعطیل کرد.

بنیادهای جامعه باز ماه ژوئن اعلام کرد، آلکس سوروس ۳۷ ساله، پسر جورج سوروس کنترل این سازمان را از پدر ۹۳ ساله‌اش تحویل می‌گیرد و  اینکه آیا این سازمان توجهش را به حوزه شرق آسیا معطوف کند وابسته به مدیریت پسر جوروج سوروس در این سازمان است. جورج سوروس به خاطر صحبتهایش علیه حزب کمونیست چین بسیار خبرساز شد اما پسرش آلکس قرار است علیه حزب جمهوریخواه آمریکا فعالیت کند.

آلکس سوروس اخیرا به روزنامه وال استریت ژورنال گفت، به تامین مالی سیاستمداران، دادستان‌ها و گروه‌های فعال وابسته به حزب دموکرات ادامه می‌دهد تا نگذارد دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ پیروز شود.

او بیان داشت: خیلی دوست دارم پول را از سیاست خارج کنم اما تا زمانی که طرف مقابل دارد پول وارد سیاست می‌کند ما هم مجبوریم این کار را بکنیم.

311311

تیم تحریریه مقالات بین المللی

تحلیل‌گر خبری بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای داغ جهانی. به شما اخبار روز را با نگاهی بی‌طرف و با تحلیل‌های کارشناسی ارائه می‌دهم. با دسترسی به منابع قوی، اطلاعاتی دقیق و جامع را به شما می‌رسانم.
دکمه بازگشت به بالا