سلامت

علت سفیدی زبان چیست؟

آفتاب‌‌نیوز :

چرا زبان سفید می‌شود

سفیدی زبان می‌تواند نشانه‌ی بیماری‌های مختلف یا عوارض شیوه‌های درمانی باشد.

به گزارش روزیاتو، از گذشته از وضعیت زبان برای تشخیص بیماری‌های بدن استفاده می‌شود. وضعیت زبان مان می‌تواند به ما نشان دهد که مشکلی در بدن وجود دارد. در گذشته، اطبا اعتقاد داشتند تا زمانی که زبان بیمار ظاهر سالمی پیدا نکند، بیماری او به طور کامل برطرف نشده است، حتی اگر تمام نشانه‌های بیماری از میان رفته باشد.

سفید شدن زبان می‌تواند ترسناک باشد، چون وضعیت معمول و عادی‌ای برای زبان نیست، اما در اغلب مواقع مشکل جدی‌ای وجود ندارد. در برخی موارد سفیدی زبان می‌تواند نشانه‌ی یک عفونت یا مراحل اولیه‌ی سرطان باشد.

تشکیل پلاک‌های سفید رنگ روی زبان دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد، اما معمولاً به بهداشت دندانی مربوط می‌شود. برخی چیز‌های دیگر که می‌توانند علت سفید زبان باشند، عبارتند از: خشکی دهان، تب، مصرف سیگار، مصرف الکل، تنفس از دهان و مصرف آنتی بیوتیک.

– سفیدی زبان می‌تواند نشانه‌ی ضعیف شدن دستگاه ایمنی بدن یا کمبود برخی ویتامین‌ها و مواد معدنی در بدن هم باشد. اگر نشانه‌های دیگری مانند درد یا احساس سوزش هم داشتید، به پزشک مراجعه کنید.

یک مشکل دیگر که می‌تواند دلیل سفیدی زبان باشد، برفک دهان است. به آن کاندیدیاز (Candidiasis) هم گفته می‌شود، چون قارچی به نام کاندیدا عامل ایجاد آن است. کاندیدا به طور طبیعی در بدن وجود دارد، اما زمانی که به مقدار زیاد روی زبان انباشته شود می‌تواند باعث ایجاد لکه‌های سفید رنگ روی تمام سطح زبان شود.

باید‌ها و نباید‌هایی برای داشتن یک زبان سالم

زبان ما نقشی اساسی در دهان ما دارد؛ بدون آن قادر به حرف زدن، چشیدن طعم غذا یا بلع بی مشکل نبودیم. یک ویژگی جالب زبان این است که می‌تواند تکان بخورد و به اشکال مختلفی درآید، چون از ماهیچه‌های متعددی تشکیل شده است. به همین دلیل است که می‌توانید زبان تان را لوله کنید.

از آنجایی که زبان مان اهمیت زیادی برای ما دارد، باید سعی کنیم آن را تمیز نگه داریم و این برخی از کار‌هایی است که می‌توان برای این منظور انجام داد.

بیشتر آب بنوشید

کمبود آب در بدن و خشکی دهان می‌تواند باعث سفیدی زبان شود. به طور منظم آب بنوشید و سعی کنید همیشه یک بطری آب به همراه داشته باشیدتا هر زمان که احساس تشنگی کردید بتوانید فوراً آب بنوشید.

بهداشت دهانی خود را ارتقا دهید

رعایت بهداشت دهانی می‌تواند به کاهش باکتری‌های درون دهان کمک کند. این کار برای تمیزی هم دندان‌ها و هم زبان بعد از خوردن غذا ضروری است؛ یک بار صبح و یک بار شب پیش از خواب. به محض تمیز کردن دهان، باکتری‌ها بار دیگر شروع به رشد می‌کنند، بنابراین پاکسازی منظم دهان می‌تواند به پیشگیری از مشکلات دهانی کمک کند.

روتین بهداشت دهانی در حالت ایده آل به این شکل است: تمیز کردن دندان و زبان، استفاده از نخ دندان و استفاده دهانشویه. اگر هر بار که به انتهای زبان خود دست می‌زنید، دچار رفلاکس استفراغ می‌شوید، می‌توانید این کار را به آرامی انجام دهید، اما فراموش نکنید که تمیز کردن انتهای زبان هم ضروری است.

رژیم غذایی سالمی داشته باشید

داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل در کنار رعایت بهداشت دهانی می‌تواند حفظ سلامت زبان کمک کند. ویتامین ها، مواد معدنی، کلسیم، پروتئین و فیبر همان چیز‌هایی هستند که باید در رژیم غذایی شما وجود داشته باشند.

دکمه بازگشت به بالا