برترینهای کسب و کارعمومی

علت گرم نکردن ماکروفر بوتان

امروزه با توجه به نیاز جامعه و نبود زمان کافی استفاده از دستگاههای ماکروویو بسیار زیاد شده است و از همین جهت خرابی های پیش آمده نیز متعدد و متفاوت می باشند. در این متن تمامی قطعات داخلی ماکروفر که باعث عمل گرمایش و پخت و پز مواد غدایی می شوند را بررسی می کنیم. پیشتاز سرویس با بیش از 3 دهه فعالیت در زمینه تعمیرات لوازم خانگی و با بهره مندی از تعمیرکاران مجرب و استفاده از به صورت 24 ساعته و بدون تعطیلی تعمیرات ماکروفر را در انجام می دهد.

از دیگر ویژگی های منحصر به فرد نمایندگی تعمیر ماکروفر ال جی  در اصفهان  ، ارائه گارانتی خدمات پس از فروش می باشد. به بیانی ساده تر، خدماتی که از نمایندگی مایکروفر ال جی اصفهان دریافت می کنید، دارای ضمانت نامه کتبی می باشند. همچنین تمام قطعاتی که توسط تعمیرکاران شرکت ال جی تعویض می گردند، از گارانتی برخوردار هستند. به همین دلیل، مشتریان با اطمینان خاطر، تعمیر لوازم منزل خود را به نمایندگی مایکروفر ال جی اصفهان، می سپارند.

چگونگی ثبت درخواست تعمیرات در مراکز پیشتاز سرویس

در صورت نیاز به بررسی علت گرم نکردن ماکروفر خود می توانید از روش های زیر درخواست تعمیرات خود را ثبت نمایید

 1. تماس با هر کدام از مراکز پیشتاز سرویس در تهران و حومه به منظور ثبت درخواست تعمیرات
 2. ثبت سفارش تعمیرات خود در بخش ثبت سفارش آنلاین وبسایت
 3. تماس مستقیم و دریافت مشاوره در مورد علت گرم نکردن ماکروفر خود
 4. ثبت درخواست در بخش گفتینو وبسایت
 5. برقراری ارتباط از طریق شبکه های اجتماعی

در ادامه مطلب علت گرم نکردن ماکروفر به این موضوع می پردازیم که چه قطعاتی داخل دستگاه وجود دارد و در صورت عیب و خرابی دستگاه عملکرد مناسبی نخواهد داشت.

ایرادات رایج در روند تعمیرات انواعه ماکروفر

در زیر به برخی از رایج ترین ایرادات که در روند تعمیرات ماکروفر با آنها مواجه خواهید شد به شرح زیر می باشد: از مهم ترین قطعات ماکروویو که در عمل گرمایش موثر می باشند به گزینه های زیر اشاره می کنیم.

 • لامپ
 • ترانس ولتاژ بالا
 • دیود
 • خازن
 • فیوز ولتاژبالا
 • میکروسویچ های درب
 • برد اصلی دستگاه
 • ترموستات حرارتی

قطعاتی که در بالا به آنها اشاره کردیم مستقیما با گرم کردن یا نکردن مواد غذایی در ارتباط هستند که به صورت گزینه ای ذکر شد و در پایین به توضیح کامل آنها همراه با عکس می پردازیم. در صورت نیاز به مشاوره رایگان با کارشناسان ما در پیشتاز سرویس بگیرید. چرا از خود تکنسین نپرسیم؟! کاربران محترم می توانید با درج کامنت و سوال خود در پایان این مقاله به راحتی با تکنسین در تماس باشید و در زمانی کوتاه پاسخ سوال خود را دریافت کنند. علت گرم نکردن ماکروفر می تواند بروز خرابی در لامپ مگنترون دستگاه باشد که هم علائمی ظاهری و هم تستی دارد که به آنها خواهیم پرداخت.

 • لامپ مهم ترین قطعه در عمل گرمایش ماکروفر می باشد که در برندهای مختلف از لحاظ ظاهری متفاوت می باشد ولی اکثرا از قدرت یکسانی برخوردار می باشند.
 • این قطعه با ولتاژ بسیار زیادی در حدود ۴۰۰۰ ولت شروع به تولید امواج می کند که از همین رو بسیار خطرناک می باشد و حتما باید قبل از بررسی آن خازن دستگاه را تخلیه کنید.
 • تمامی قطعات دیگر اعم از ترانس،دیود،خازن وظیفه تامین این ولتاژ را برای شروع به کار مگنترون بر عهده دارند و اکثر مگنترون ها با قدرتی ۹۰۰ واتی شروع به پرتاب اشعه می کنند.
 • در تمامی دستگاههایی که از ترانس های ولتاژ در آنها استفاده می شود مگنترون های معمولی به کار می آیند ولی دستگاههای اینورتر مانند پاناسونیک و ناسیونال از مگنترون های اینورتر استفاده می شود.

این مقاله پاسخگوی سوال شما نبود؟ می‌توانید مستقیما با کارشناسان پیشتاز سرویس تماس بگیرید و از مشاوره رایگان ما استفاده کنید. علت گرم نکردن ماکروفر می تواند خرابی مگنترون دستگاه باشد که به دو روش زیر قابل تشخیص می باشد.

 • از لحاظ ظاهری که می تواند شل شدن رادیات های خنک کننده و یا شکستن آهن رباهای داخل قطعه و یا حتی تغییر رنگ آنتن مگنترون نیز باشد.
 • از طریق تست اهم متری که به دو روش تست بیزر و اتصال به بدنه و یا تست اهمی که عددی بین ۱ تا ۳ اهم باید مشاهده شود.

نکته: دقت داشته باشید که ممکن است هیچ کدام از این علائم را مشاهده نکنید ولی مگنترون دستگاه خراب باشد. آیا ممکن است که تمام قطعات گرمایشی با هم خراب شوند؟ بله این امکان هم وجود دارد ولی باید توسط تعمیرکار مجرب بررسی شود. آیا مگنترون ماکروفر قابلیت تعمیر را دارد؟ خیر، مگنترون در صورت خرابی باید تعویض شود. آیا کمبود ولتاژ برق می تواند باعث گرم نکردن ماکروفر بشود؟ بله، ترانس برای شروع به کار به ولتاژ 220 احتیاج دارد و در صورتی که این ولتاژ تعبیه نشود ماکروفر عمل گرمایش را انجام نمی دهد. چگونه بفهمیم که خازن ماکروفر معیوب است؟ این عمل نیاز به تخصص و همچنین یک مولتی متر دارد که باید توسط تعمیرکار مجرب انجام شود.

برای تامین ولتاژ مورد نیاز مگنترون اولین قطعه ای که مورد نیاز می باشد می باشد که از دو سیم پیچ اولیه و ثانویه تشکیل شده است و با دریافت برق ۲۲۰ ولت و تبدیل آن به حدود ۲۲۰۰ تا ۲۴۰۰ ولت اولین قدم را برای گرم کردن مواد غذایی انجام می دهد. علت گرم نکردن ماکروفر سوختن این قطعه نیز می تواند باشد که در زیر به توضیح آن می پردازیم. ترانس ماکروویو خیلی کم پیش می آید که بسوزد و خرابی آن شایع نیست ولی از مهم ترین علائم سوختن ترانس بلند شدن بوی سیم سوخته و دود از دستگاه می باشد و گاها مشاهده شده که حتی سیم پیچ های ترانس نیز دچار سوختگی شده باشد که با چشم قابل دیدن می باشد. نکته:ترانس ماکروفر در صورت خرابی باید تعویض گردد زیرا قابل تعمیر نمی باشد.

در ادامه بررسی قطعات گرمایشی ماکرویو به قطعه میرسیم که خرابی آن نیز می تواند علت گرم نکردن ماکروفر باشد. محل قرار گیری دیود به این صورت است که از یکسو به بدنه دستگاه و از طرف دیگر به یک سر خازن متصل است و وظیفه یکسو کنندگی را برعهده دارد و از دو سر کاتد و آند تشکیل شده است که مثبت و منفی ها را از یکدیگر جدا می کند. تست دیود نیز به وسیله مولتی متر و تست بیزر و خود تست دیود نیز ممکن است ولی مشاهده شده است که دیود دچار ترکیدگی شده باشد و با چشم به راحتی بتوان خرابی آن را تشخیص داد.

در صورت نیاز به درخواست با مراجعه به وبسایت در بخش درخواست خود را ثبت کنید. نکته: تعویض دیود دستگاه باید توسط تکنسین متخصص انجام گیرد. ما بین ترانس و خازن یک فیوز ۵ کیلو ولتی در یک خشاب پلاستیکی قرار گرفته است که در صورت آمپر کشیدن هر کدام از قطعات دستگاه این فیوز سوخته که علت گرم نکردن ماکروفر می تواند مربوط به این قطعه باشد. دقت داشته باشید که این فیوز به وسیله تست بیزر مولتی متر قابل بررسی است و در صورتی که سوخته باشد صدای بوق شنیده نمی شود.

خازن از قطعاتی می باشد که در اکثر لوازم خانگی مانند لباسشویی،کولرگازی و… استفاده شده است و در ماکروفر ها نیز نقشی اساسی را بر عهده دارد و خرابی ان می تواند علت گرم نکردن ماکروفر باشد. به منظور کسب اطلاعات در خصوص انواع به این مطلب رجوع نمایید. دقت داشته باشید که در صورت سوختن فیوز به هیچ عنوان از رشته سیم استفاده نکنید و تنها فیوز را تعویض کنید. محل قرار گیری معمولا در زیر موتور فن خننک کننده دستگاه می باشد که به وسیله آهنی به بدنه متصل شده است. خازن از دو قسمت تشکیل شده است که هر کدام دارای دو ترمینال می باشند و در یکی از قسمتها دیود و فیش خروجی از مگنترون متصل می شوند و در قسمت دیگر فیوز های ولتاژ که از ترانس دستگاه می آید وصل می شود.

وظیفه خازن نیز افزایش ولتاژ دریافتی از ترانس و رساندن آن به مگنترون دستگاه می باشد و ممکن است خازن دچار ترکیدگی و یا باد کردن شده باشد که به صورت ظاهری خرابی آن قابل رویت است و یا اینکه به وسیله مولتی متر و تست بیزر و خازنی انجام پذیرد. در صورت نیاز به بررسی خازن به وسیله مولتی متر باید اهم متر خود را بر روی تست خازن قرار داده و بر دو سر خازن قرار دهید در صورتی که میزان میکروفاراد نوشته شده بر روی خازن را در مولتی متر مشاهده کردید خازن سالم می باشد.

همچنین به وسیله تست بیزر(بوق) هم می توانید خازن را تست کنید که در صورت قرار دادن پایه های مولتی متر و شنیدن صدای بوق خازن شما معیوب می باشد و باید آن را تعویض و جایگزین نمایید. اگر به دستگاههای ماکروفر دقت کرده باشید در داخل درب آنها ۲ عدد زبانه درب که در بیشتر اوقات مشکی رنگ می باشند مشاهده می کنید و وظیفه این ۲ خار این است که در حین بسته شدن درب دستگاه میکروسویچ هایی که در پشت قرار گرفته اند را فعال کنند. خرابی این میکروسویچ ها نیز می تواند علت گرم نکردن ماکروفر باشد.

ممکن است علت گرم نکردن ماکروفر بروز خرابی در برد اصلی دستگاه باشد به این صورت که شما تمام قطعات را تست کرده و حتی با برق مستقیم ترانس را تغذیه کنید و از سالم بودن قطعات آگاه شوید. سپس به سراغ برد اصلی رفته به این صورت که فیش های متصل به ورودی ترانس را کشیده و به وسیله مولتی متر تست کنید که آیا ولتاژ ۲۲۰ در زمان استارت دستگاه به دو سرفیش می رسد یا خیر؟ نحوه تست این قطعه به وسیله مولتی متر قابل انجام می باشد و در صورت معیوب بودن باید آن را جایگزین نمود. همچنین می توانید برای کسب اطلاعات در مورد نچرخیدن سینی ماکروفر به مطلب مراجعه کنید.

علت گرم نکردن ماکروفر در دستگاههای مدل اینورتر

ماکروفر های اینورتر بر خلاف دیگر مدل ها از ۳ قسمت گرمایش تشکیل شده است.

 • مگنترون اینورتر : مگنترون هایی می باشد که در دستگاه های اینورتر استفاده می شود و با توجه به برد اینورتر دستگاه نصب می گردنند و اگر مگنترون غیر اینورتر برای دستگاه اینورتر نصب کنید کار نمی کند و امکان آسیب رساندن به برد اینورتر دستگاه وجود خواهد داشت.
 • برد اینورتر : دیگر قطعه گرمایشی در این ماکروفرها برد اینورتر می باشد که در زیر مگنترون قرار گرفته و در ۲ مدل بزرگ و کوچک می باشد و برد بزرگ قابلیت تعمیر را دارد ولی در مدل کوچک آن باید تعویض شود.
 • برد اصلی دستگاه : این ایراد دقیقا همانند ایراد دستگاههای غیر اینورتر است و برد اصلی باید توسط الکترونیک کار تعمیر شود.

نتیجه گیری

توجه داشته باشید به منظور اطمینان از علت گرم نکردن ماکروفر خود می توانید دستگاه را با هماهنگی قبلی به آدرس خیابان آزادی خیابان بهبودی پلاک 120 منتقل نمایید. در صورتی که این ولتاژ را مشاهده نکردید به سراغ برد رفته و برد دستگاه را برای تعمیر به تعمیرکار الکترونیک منتقل کنید. این امکان وجود دارد که اگر آسیب به آی سی پروگرم برد وارد شده باشد برد غیرقابل تعمیر باشد و باید تعویض گردد. مایکروویو در مراکز پیشتاز سرویس به همراه گارانتی 6 ماهه انجام می شود. برای تماس با مرکز پیشتاز سرویس دکمه زیر را لمس کنید.

دکمه بازگشت به بالا