سلامت

عکس |‌ سورپرایزی که در شکم یک فسیل دایناسور نهفته بود

غزل زیاری اخیراً دانشمندان شگفتی بزرگی را در فسیل 120 میلیون ساله دایناسور Microraptor به اندازه گربه پیدا کردند. ناهار شگفت انگیز!

بیشتر بخوانید:

عکس: اگر دایناسورها از بین نمی رفتند امروز اینگونه بودند

عکس تمساح در حال شکار پهپاد!

سپس این فسیل برای اولین بار در سال 2000 یافت شد، اما راز موجود در معده آن تا کنون پنهان مانده بود. تا زمانی که این فسیل دوباره مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت، استخوان های پای پستانداران در قفسه سینه دایناسور مشاهده شد و این اولین شواهدی است که تایید می کند دایناسورها از پستانداران تغذیه می کردند.

این کشف که روز سه شنبه در مجله دیرینه شناسی مهره داران منتشر شد، مبتنی بر تحقیقات قبلی روی فسیل دایناسور ریز رپتور Zhaoianus است که در منطقه جیوفوتانگ در غرب چین یافت شده است. البته قسمت میانی بدن آن فسیل موجود نیست. اما شما می توانید سینه او را ببینید و در داخل سینه استخوان های کوچک پای راست حیوان را می بینید که ابعاد آن کمتر از سه سانتی متر است که نسبتا سالم است.

دایناسورهای Microraptor دایناسورهای سه انگشتی و گوشتخواری هستند که در دوران باستان در درختان زندگی می کردند و از کوچکترین گونه های دایناسور هستند. فسیل‌های گونه‌های مختلف دایناسورهای Microraptor نشان می‌دهد که آنها پرهای بلندی روی دست‌ها و پاهای خود داشتند که احتمالاً از آن برای سر خوردن استفاده می‌کردند.

وقتی یک موجود زنده خورده می شود، بقایای فسیلی زیادی باقی نمی ماند. زیرا فرآیند گاز گرفتن طعمه، جویدن و هضم آن معمولاً بقایای کمی از آن وعده غذایی باقی می گذارد. اما اکنون، به لطف بقایای فسیلی مواد غذایی هضم نشده در معده شکارچیان کوچک، محققان به نتایج خوبی در مورد رژیم غذایی آنها دست یافته اند.

تا به حال، بقایای فسیلی این دایناسورها یک پرنده، یک ماهی و یک مارمولک فلس دار دیده شده است، اما اکتشافات جدید تصویر کامل تری از آنچه در مراحل هضم غذا در دوره ماقبل تاریخ رخ داده است، ارائه می دهد.

دیوید هون، دیرینه شناس دانشگاه کوئین مری لندن و اولین نویسنده این تحقیق جدید، گفت: یافتن بقایای غذا در فسیل دایناسورها به ندرت اتفاق می افتد. بنابراین، هر مثالی از این دست واقعاً مهم است. زیرا شواهد مستقیمی از آنچه دایناسورها خورده اند به ما می دهد.”

در شرایطی که دانشمندان می توانند تشخیص دهند آنچه در معده این دایناسور ریز رپتور پیدا شده، پای حیوانی است، اما مطمئن نیستند که متعلق به چه نوع حیوانی است. انگشتان باریک این موجود شبیه یک پستاندار منقرض شده شبه اپوسوم به نام Sinodelphys یا گونه ای موش مانند به نام Eomaia است.

سوال مهم دیگری که مطرح می شود این است که آیا این دایناسور ریز رپتور این پستاندار را شکار کرده یا فقط پایش را خورده است؟

پاسخ به این سوال با بررسی این فسیل غیرممکن است، اما برخی از محققان معتقدند که بازوها و پاهای پر این موجود ممکن است به آن اجازه داده باشد که از شاخه ای به شاخه دیگر و از روی زمین برای کشتن موجودات زمینی سر بخورد.

اندازه پای این پستاندار به اندازه ای است که به نظر می رسد اندازه این موجود به اندازه ای بوده است که به طور طبیعی انتظار می رفت طعمه این شکارچی کوچک باشد.

این فسیل باورنکردنی در واقع تاییدی بر شواهد قبلی است مبنی بر اینکه این دایناسورهای کوچک سه انگشتی از چیزهایی که در اطرافشان پیدا شده بود تغذیه می‌کردند و حتی ممکن است هر از گاهی گیاهان را خورده باشند.

227227

دکمه بازگشت به بالا