رویدادها

عکس| معرفی انواع مار‌های پرنده

آفتاب‌‌نیوز :

مار اوسامبارا از نادرترین گونه‌های ماری در بین تمام مارهای پرنده است و فقط در جاهای کوچک تانزانیا، کنیا و موزامبیک زندگی می‌کند. سم آن‌ها هموتوکسیک است و می‌تواند باعث خونریزی غیرقابل کنترل شود اما با این حال بسیار خجالتی هستند و دهان بسیار کوچکی دارند که گزش های سمی بسیار کمی ایجاد می‌کنند.

گونه این مار در سراسر جهان به عنوان مارهای پرنده و یا مارهای شاخه‌ای شناخته می‌شوند، اما مانند بسیاری از حیوانات، گونه‌های مختلفی دارند. دندان‌های نیش آن ها به قدری کوچک هستند که فقط در لایه های ابتدایی پوست انگشت می‌رسند. مارهای اوسامبارا در شش نقطه در شرق آفریقا یافت می‌شوند.

انواع مارهای پرنده

بجز مار اوسامبارا سه مار پرنده دیگر وجود دارند که از همنوعان آن هستند:

ظاهر و رفتار مارهای پرنده چگونه است؟

مارهای پرنده بلند و نازک هستند و سرهای کشیده دارند. طول آنها ممکن است به 90 الی 120 سانتی متر برسد. مردمک‌های آن به شناسایی و تخصیص اطراف آن ها کمک می‌کند، زیرا افقی و کلیدی شکل هستند. معمولاً دارای سری صاف و سبز با چانه کرم یا صورتی رنگ و دم بسیار بلند هستند. نیش‌های آن‌ها نسبت به اندازه بدن مار نسبتاً بزرگ‌تر است.

مارهای اوسامبارا، مارهای بسیار آرامی هستند، اما در صورت تحریک، گلوی خود را باد می‌کنند و زبان روشن خود را بیرون می‌آورند و تا زمانی که تهدید از بین نرود، مکررا ضربه می زنند. در پشت گردن آن‌ها نوارهایی وجود دارد که وقتی آن‌ها را باد می‌کنند می‌توانید ببینید.

این گونه مارها اغلب از شاخه‌های درختان و درختچه های کوتاه آویزان می‌شود در حالی که منتظر پرندگان، مارمولک ها و دوزیستان هستند. این مارها خیلی ساکت و آرام می‌مانند و مثل شاخه‌ای در باد تکان می‌خورند. آنها ممکن است بیشتر از آنچه دانشمندان در حال حاضر تصور می کنند شایع باشند، و صرفاً به این دلیل که استتار آنها بسیار مؤثر است پیدا کردن آن‌ها دشوار است.

عکس| معرفی انواع مار‌های پرنده

زهر مارهای پرنده

نیش یکی از این مارهای بسیار سمی می‌تواند کشنده باشد. مشابه بومسلنگ، سم هموتوکسیک دارد و با مکانیسم لخته شدن بدن تداخل دارد. همچنین مسمومیت شدید می‌تواند باعث خونریزی غیرقابل کنترل شود.

خوشبختانه، تا زمانی که با مار درگیر نشوید و آن را متشنج نکنید، بعید است که گزیده شوید. این مارها بسیار خجالتی هستند و اصلاً تهاجمی نیستند. آنها به احتمال زیاد بی‌حرکت بمانند.

متأسفانه، هیچ پادزهری برای درمان سم این گونه مار وجود ندارد، به دلیل نادر بودن سم آن. با این حال، طبق گفته موسسه افعی گزیدگی آفریقا، علائم نیش مار پرنده عبارتند از:

خونریزی از بینی و بریدگی های کوچک در ابتدا که به خونریزی از لثه و سایر غشاهای مخاطی منجر می شود و ساعاتی بعد با خونریزی شدید داخلی و خونریزی از هر روزنه همراه است. شوک، که می‌تواند باعث تهوع، درد و مشکلات تنفسی شود. اگرچه هیچ پادزهری در دسترس نیست، اما می‌توان کمک‌های اولیه را برای کمک به حداقل رساندن آسیب انجام داد.

زیستگاه و رژیم غذایی

این مار بومی آفریقا، در کشورهای تانزانیا، کنیا و موزامبیک است. با این حال فقط در مناطق جنگلی آن کشورها زندگی می‌کند و بیشتر مشاهدات از آن‌ها در نزدیکی ساحل هستند. این نادرترین مار در بین همه مارهای پرنده است و بعید است با آن حتی در محدوده خانه اش روبرو شوید.

رژیم غذایی آن‌ها شامل پرندگان کوچک، مارمولک‌ها و قورباغه‌ها است که ممکن است با استفاده از نیروی گرانش برای کمک به بلع، آن‌ها را رو به بالا ببلعند. آنها شکارچیانی صبور هستند که در کمین ساعت ها در حالی که منتظر طعمه خود هستند بی حرکت بمانند.

تحریریه اخبار ما

مشی رسانه‌ای این سایت، تحلیلی - خبری است و اعضای تحریریه این مجموعه می‌کوشند از قالب ظاهری خبرها فراتر رفته و به زوایای پنهان و آشکار حوادث سرک بکشند و با کندوکاو بیشتر، ناگفته‌ها و وجوه نامکشوف وقایع و حوادث را بیابند.
دکمه بازگشت به بالا