بین الملل

لاوروف: اهداف نظامی ما در اوکراین و اسرائیل در غزه، یکسان است!

به گزارش اخبار ما به نقل از رسانه های اسرائیلی، لاوروف روز پنج‌شنبه، هفتم دی، در مصاحبه با شبکه روسیه‌ ۲۴ در آستانه پایان سال میلادی ۲۰۲۳ گفت: «اهدافی که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل از جنگ غزه اعلام کرده، در خصوص از بین بردن حماس به عنوان یک گروه نظامی و اصولاً به عنوان یک سازمان، شبیه غیرنظامی کردن (باریکه غزه) است…این بسیار شبیه اهداف ما در اوکراین است».

وزیر خارجه روسیه این را نیز گفت که «ما باید مراقب تاریخ مشترک خود با اسرائیل، و قبل از هر چیز، مبارزه با نازی‌ها باشیم. این چیزی است که حقیقتاً ما را از نظر تاریخی متحد می‌کند».

لاوروف در مورد بنیامین نتانیاهو این را نیز گفت که «او با وجود انتقادها از سراسر جهان و در حالی که با شرایط پیچیده روبه‌رو شده بود، در باره روسیه صحبت نکرد».

اشاره وزیر خارجه روسیه به موضع‌گیری‌های نخست‌وزیر اسرائیل در خصوص حمله روسیه به اوکراین بود که از نظر برخی‌ها در اسرائیل و جامعه جهانی محتاطانه و از روی ملاحظه نسبت به منافع اسرائیل در سوریه بیان شده بود.

رهبر سیاسی اسرائیل در خصوص آن مواضع خود در آغاز حمله روسیه به اوکراین توضیح داده بود که روسیه در سوریه نفوذ و حضور نظامی دارد و برای اسرائیل منافعش در سوریه حائز اهمیت است.

سرگئی لاوروف اما از یائیر لاپید، رهبر کنونی اپوزیسیون اسرائیل، که در آغاز حمله روسیه به اوکراین در دولت نفتالی بنت، نخست وزیر وقت، مقام وزیر خارجه را در دست داشت، انتقاد کرد.

لاوروف گفت «یائیر لاپید مرا بسیار شگفت‌زده کرد…گفتند روسیه با زور در صدد تسلط بر سرزمین اوکراین است. این ناعادلانه بود و من با او در این باره صحبت کردم».

سخنان سرگئی لاوروف در درک اهداف اسرائیل از حمله به غزه در حالی است که دولت روسیه در ماه نخست جنگ میان اسرائیل و حماس، هیئتی از سران حماس را به مسکو دعوت کرد. اعضای آن هیئت در آن سفر از جمله با معاون وزیر خارجه روسیه گفت‌وگو کردند

311311

تیم تحریریه مقالات بین المللی

تحلیل‌گر خبری بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای داغ جهانی. به شما اخبار روز را با نگاهی بی‌طرف و با تحلیل‌های کارشناسی ارائه می‌دهم. با دسترسی به منابع قوی، اطلاعاتی دقیق و جامع را به شما می‌رسانم.
دکمه بازگشت به بالا