مبادلات بر اساس توکن و رمز ارز در شهرهای هوشمند، مسیر تحقق شعار سال را هموار می‌کند

دبیر ستاد توسعه فناوری هوش مصنوعی و رباتیک در خصوص سهم زیست بوم علم و فناوری در تحقق شعار سال، گفت: برای پای کار آمدن مردم و شکل‌گیری B2C نیازمند ایجاد بازارهای خارجی هستیم.

به گزارش اخبار ما، بهروز مینایی در خصوص سهم زیست‌بوم علم و فناوری و به طور مشخص‌تر ستاد هوش مصنوعی در تحقق شعار سال ۱۴۰۳ (جهش تولید با مشارکت مردم) گفت: چگونگی مشارکت مردم را خود مقام معظم رهبری در مورد مسئولیت و ماموریتی که برای نخبگان قائلند، تبیین کرده‌اند. در اندیشه ایشان، شرکت‌های دانش‌بنیان و حضور نخبگان دانشگاهی و آزمایشگاهی کشور در پروژه‌های علمی و فناورانه خود یکی از مصادیق تحقق شعار سال است.

وی ادامه داد: توسعه فناوری قبل از بحث تولید است و هر توسعه‌ای، مشارکت نخبگان دانشگاهی را طلب می‌کند؛ اما نکته‌ای که در این میان نباید از نظر دور داشت، این است که جهش تولید جز با راه پیدا کردن به بازارهای خارجی و بین‌المللی محقق نمی‌شود.

به گفته مینایی، برای پای کار آمدن مردم و شکل‌گیری B2C نیازمند ایجاد بازارهای خارجی هستیم. در نتیجه وضعیت نابرابر دلار در برابر ریال در کشور، میزان فروش شرکت‌های دانش‌بنیان ما کاهش پیدا کرده است، به همین جهت راه نجات این شرکت‌ها هم در ستادهای توسعه فناوری و هم در ستادهای توسعه اقتصاد دانش‌بنیان، بازاربینی، بازاریابی و بازارسازی برای شرکت‌های دانش‌بنیان است تا اولا بینشی نسبت به بازارهای دنیا پیدا کنند و در ثانی به این ارزیابی برسند که این محصولات در کجای دنیا بازار بهتری خواهد داشت.

مینایی با اشاره به اینکه در مسیر ایجاد بازار خارجی می‌توانیم کار را با کشورهای همسایه کلید بزنیم، تصریح کرد: بعد از کشورهای همسایه، کشورهای منطقه و بعد کشورهای همسو که شامل کشورهای شانگهای و بریکس می‌شوند یا حتی شرکت‌های حوزه مقاومت که با ما خیلی نزدیک هستند، هم می‌توانند مقصد خوبی برای محصولات ما باشند و ارتباط اینها با ما خیلی قوی‌تر است و چه بسا ما با کشورهای بریکس همکاری‌مان جدی‌تر شود.

وی ادامه داد: بازارهای اروپایی و آمریکایی را هم از این طریق می‌توانیم به دست بیاوریم. چون بازارهای اروپا و آمریکا دست چین است. اگر همکاری جدی با این شرکت‌ها داشته باشیم، بازارهای خوبی در کل جهان پیدا خواهیم کرد.  

مینایی، پیشنهاد دیگری را برای تحقق شعار سال طرح کرد و گفت: اگر بتوانیم مبنای مبادلاتمان را بر اساس توکن و رمز ارز قرار دهیم و بانک مرکزی این مساله را بویژه در مورد شهرهای هوشمندی که می‌خواهیم ایجاد کنیم، به رسمیت بشناسد هم می‌توانیم مسیر تحقق شعار سال را هموار کنیم.

دبیر ستاد هوش مصنوعی و رباتیک با اشاره به اینکه در حال حاضر به صورت خیلی جدی با منطقه آزاد قشم وارد صحبت شده‌ایم که یک شهر هوشمند در قشم تاسیس شود، افزود: برای تحقق مشارکت مردمی در شهر هوشمند، باید بحث توکن‌بندی زمین‌های آنجا شکل بگیرد و خرید آن زمین‌ها با مشارکت خود مردم خصوصا مردم آن منطقه در اولویت باشند و بعد از سراسر جهان ایرانیانی که می‌خواهند شهر هوشمند را فعال کنند، امکان خرید داشته باشند.

به گفته وی، شهر هوشمند می‌تواند محلی هم برای جذب گردشگران و هم درآمدزایی برای شرکت‌ها و مردمی که در آنجا سرمایه‌گذاری کرده‌اند، باشد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا