مجازات دستکاری کنتور آب (از کار انداختن کنتور آب) چیست؟

معمولا افراد سودجو کنتورهای آب قدیمی را می‌توانند دستکاری کنند. در کنتورهای دیجیتال جدید این کار بسیار سخت و شاید غیرممکن باشد یا به عبارتی دستکاری کنتور آب دیجیتال نشدنی است. از کار انداختن شمارشگر کنتور آب، دستکاری کنتور آب با باتری، دستکاری کنتور آب با آهنربا یا سوزن و… از جمله روش‌هایی است که استفاده می‌کنند. آنها با این کارها باعث چرخش معکوس یا بسیار آرام کنتور شده و در پی آن مصرف آب بسیار کمتری نشان داده خواهد شد. در بسیاری از موارد این کارها باعث صدمه به کنتور آب شده  علاوه بر مجازات دستکاری، هزینه‌های تعمیر هم باید توسط متخلف پرداخت شود.

برخی به دنبال فیلم دستکاری کنتور آب هستند، ولی باید گفت این نوع آموزش ها هم به نوعی تخلف محسوب می شود و می تواند دردسرساز باشد.

دستکاری کنتور آب با آهنربا

یکی از روش‌هایی که برخی از متخلفان مطرح می‌کنند، استفاده از آهنربا برای این کار است. البته احتمال آسیب رساندن به کنتور هم زیاد است. البته در کنتورهای جدید با استفاده از تکنولوژی‌های نو جلوی این کار گرفته شده است.

دستکاری کنتور آب با سوزن

یکی از روش‌های دیگر استفاده از سوزن برای از کار انداختن کنتور آب است. این روش هم می‌تواند بسیار خطرناک باشد و هم به کنتور آب آسیب جدی وارد کند. از همه مهم تر متخلفان در معرض پیگرد قانونی و مجازات‌های سنگین قرار خواهند گرفت.

دستکاری کنتور آب با گیره

این روش هم به احتمال زیاد به کنتور آب آسیب زده و هزینه‌های زیاد تعمیرات و تعویض کنتور آب را به فرد تحمیل می‌کند. همانند سایر روش‌ها این کار جرم نیز است و عواقب خودش را دارد.

سایر روش های دستکاری کنتور آب

این کار یک عمل غیرقانونی است که با هدف کاهش مصرف آب و کاهش قبض آب انجام می‌شود. در زیر به برخی از انواع دستکاری کنتور آب اشاره می‌کنم:

 1. باز کردن کنتور آب و تغییر پارامترهای آن به صورت دستی
 2. نصب دستگاه‌های الکترونیکی غیرمجاز در خطوط آبی که باعث کاهش مصرف آب شده و به این ترتیب، میزان قبض آب کاهش می‌یابد
 3. نصب کنتور آب دو قلو به جای کنتور آب یک قلو که باعث افزایش مصرف آب در منزل شده و به این ترتیب، میزان قبض آب افزایش می‌یابد
 4. تقلب در شمارش مصرف آب توسط کنتور آب با استفاده از دستگاه‌های الکترونیکی خاص به منظور کاهش یا افزایش نمایشگر مصرف آب.
 5. دستکاری کنتور اب با باتری قلمی (از کار انداختن کنتور آب با باتری قلمی)

لازم به ذکر است که هر یک از این اقدامات تقلب و غیرقانونی هستند و می‌تواند عواقب جدی برای فردی داشته باشد که آن را انجام داده است. همچنین، این اقدامات در بسیاری از کشورها با جریمه و مجازات متناسب با قوانین مربوطه همراه است.

مجازات دستکاری کنتور آب (از کار انداختن کنتور آب) چیست؟

تغییر در وضعیت دستگاههای اندازه گیری انشعابات (دستکاری کنتور آب، ،  و …) جرم است و مجازات دارد. طبق جدیدترین قانون تصویب شده که 7 ماده و 4 تبصره دارد در ماده یک آن آمده است:

هر شخصی بدون دریافت انشعاب قانونی آب، برق، گاز و شبکه فاضلاب و اشتراک خدمات ارتباطی و فناوری اطلاعات مبادرت به استفاده از خدمات مزبور نماید و یا با داشتن انشعاب مبادرت به استفاده غیرمجاز نماید، علاوه بر الزام به پرداخت بهای خدمات مصرفی و جبران خسارت و سایر حقوق مربوطه به شرح زیر جریمه می‌شود:

الف- در خصوص مصارف خانگی از جریمه نقدی تا درجه ۶ که در موضوع ماده ۱۹ قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۹۲ و براساس نرخ تورم سالانه استفاده می‌شود در مصارف غیرخانگی به یک تا دو برابر بهای مصرف خدمات مصرفی.

ب- در صورت تکرار حسب مورد به حداکثر جریمه مقرر در بند (الف) و قطع انشعاب به مدت سه ماه تا شش ماه

در ماده دو  قانون مجازات استفاده‌کنندگان غیرمجاز از آب، برق، تلفن، فاضلاب و گاز نیز آمده است:

«هر شخصی به هر طریق مبادرت به هر نوع تصرف یا تغییری در وضعیت دستگاههای اندازه‌گیری آب، برق، گاز، تلفن و یا شبکه فاضلاب نماید به نحوی که منجر به اخلال در کارکرد صحیح و ثبت ارقام مصرفی گردد، علاوه بر الزام به اعاده وضع به حال سابق، به پرداخت بهای خدمات مصرفی و جبران خسارت و جزای نقدی درجه شش موضوع ماده (۱۹) قانون مجازات اسلامی مصوب ۱/۲/۱۳۹۲ محکوم می‌گردد. »

چطور از این کار می‌توان جلوگیری کرد؟

با استفاده از می‌توان این مشکل را حل کرد و از هر گونه سوء استفاده و دستکاری جلوگیری کرد. دستکاری کنتور آب پلمپ شده کاری است تقریبا نشدنی که عواقب سنگینی برای فرد خاطی دارد.   تولید کننده انواع پلمپ امنیتی و لیبل امنیتی در ایران بهترین محصولات را برای پلمپ کنتور آب ساخته و به بازادستکاری کنتور آب؟ حتماً شما هم می‌پرسید مگر ممکن است؟

پاسخ متأسفانه مثبت است. این کار غیرقانونی و خطرناک بیشتر در فصل تابستان و در اوج گرما اتفاق می‌افتد؛ زمانی که اغلب مردم به مصرف آب بیشتر برای شستشو و نظافت نیاز دارند، هزینه‌ی آب مصرفی خانوار نیز چندبرابر شده و گاهی از حد توان برخی خانواده‌ها عبور می‌کند. باید به این حقیقت اعتراف کرد که ممکن است هزینه‌ی  میزان آب مصرفی که کنتور نشان می‌دهد برای برخی خانواده‌ها خیلی‌زیاد به نظر برسد؛ اما خیلی از افراد نیز هستند که فقط برای سودجویی و استفاده‌ی بی‌رویه با قیمت کم، اقدام به انجام آن می‌کنند.

دستکاری کنتور آب توسط روش‌های مختلفی انجام می‌پذیرد که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از: دستکاری توسط گیره، دستکاری توسط آهنربا، دستکاری توسط سوزن، دستکاری کنتور آب با باتری قلمی و سایر روش‌های موجود که توسط افراد خاطی صورت می‌گیرد.عموماً افرادی که به دنبال سود مالی هستند، می‌توانند کنتورهای آب قدیمی را تغییر دهند. اما در کنتورهای جدید دیجیتال، این کار بسیار دشوار و حتی شاید غیرممکن شده باشد. به عبارت دیگر، دستکاری کنتور آب دیجیتال امکان‌پذیر نیست. افراد خاطی از طریق دستکاری کنتور باعث می‌شوند که مصرف آب به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای کاهش یابد. به‌طور معمول، انجام این کارها باعث آسیب به کنتور آب می‌شود و به جز مجازات قانونی برای دستکاری، هزینه‌های تعمیر هم باید توسط فرد متخلف پرداخت شود.

مجازات دستکاری کنتور آب

برای دستکاری کنتور آب مثل هر کار غیرقانونی دیگری، مجازاتی در قانون تعریف شده است. بر همین اساس، اگر فردی به دستکاری شمارشگر آب خود مبادرت ورزد یا کاری کند که کنتور رقم کمتری را نشان دهد، مشمول مجازات قانونی خواهد بود.  در این صورت، فرد متخلف ملزم است کنتور را با هزینه‌ی شخصی به حالت قبلی و نرمال برگرداند. پس از آن، به دلیل اختلال در کارکرد استاندارد آن، به پرداخت بهای خدمات مصرفی و هزینه‌های خسارات وارده به سیستم آب شهری و همچنین جزای نقدی درجه 6 (براساس ماده 19 قانون مجازات اسلامی) محکوم می‌شود.

دلایل دستکاری کنتور آب

دلایل مختلفی برای اخلال در کنتور وجود دارد که از آن جمله می‌توان به کاهش هزینه‌ی مصرف آب اشاره کرد. بعضی از افراد با کمک برخی ابزارهای غیرقانونی، حرکت شمارشگر را کندتر می‌کنند و با این کار، هزینه‌ی آب خود را کاهش می‌دهند. همچنین ممکن است برای جبران مصرف انشعاب غیرقانونی همسایه باشد.

انواع روش های دستکاری کنتور آب | طریقه دستکاری کنتور آب

معمولا افرادی که دنبال دستکاری غیرقانونی کنتور آب هستند از روش‌ها و عبارات زیر استفاده می‌کنند:

 • دستکاری کنتور آب جدید
 • بهترین روش دستکاری کنتور آب
 • دستکاری کنتور آب با سوزن
 • دستکاری کنتور آب با آهنربا
 • جریمه دستکاری کنتور آب
 • چگونه کنتور آب را دستکاری کنیم
 • دستکاری کنتور آب قدیمی
 • دستکاری کنتور آب خانگی
 • دستکاری کنتور آب با باتری( از کار انداختن شمارشگر کنتور آب با باتری قلمی )
 • دستکاری کنتور آب با باتری قلمی
 • دستکاری کنتور آب دیجیتال
 • دستکاری کنتور آب کشاورزی
 • حکم دستکاری کنتور آب
 • دستکاری کنتور سوراخ کنار کنتور آب
 • روش دستکاری کنتور آب با سوزن
 • دستکاری کنتور آب با آهنربا نی نی سایت
 • آموزش تصویری دستکاری کنتور آب
 • فیلم دستکاری کنتور آب با آهنربا

دستکاری کنتور آب با آهنربا:

در این روش، افراد از آهنربا برای تغییر شمارشگر کنتور آب استفاده می‌کنند. با این اقدام، شمارشگر کنتور به طور غیرمجاز تغییر می‌کند. اما باید توجه داشت که احتمال آسیب دیدن کنتور آب و تخریب آن نیز وجود دارد. کنتورهای جدید با استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته‌تر سعی در جلوگیری از این نوع دستکاری دارند.

دستکاری کنتور آب با سوزن:

این روش شامل استفاده از سوزن یا ابزارهای حاد برای تغییر یا مخفی کردن شمارشگر کنتور است. این عمل ممکن است باعث آسیب جدی به کنتور آب شود و علاوه بر این، افرادی که از این روش استفاده می‌کنند، ممکن است با پیگرد قانونی مواجه شوند.

دستکاری کنتور آب با گیره:

این روش شامل استفاده از گیره یا ابزارهایی برای مانع شدن از شمارش درست میزان آب مصرفی است. این اقدام نه تنها می‌تواند به کنتور آب آسیب برساند بلکه هزینه‌های گزافی برای تعمیر و یا تعویض کنتور را بر عهده دارد. همچنین، این کار نیز در نظر قانون جرم محسوب می‌شود و متخلفان ممکن است با عواقب قانونی روبه‌رو شوند.تمام این روش‌ها نه تنها با مشکلات فنی و هزینه‌های تعمیراتی مواجه می‌کنند بلکه از نظر قانونی نیز تخلف محسوب می‌شود. بهترین راه برای مدیریت مصرف آب، استفاده هوشمندانه و مسئولانه از این منبع ارزشمند است و استفاده از روش‌های صحیح و قانونی برای کاهش مصرف آب توسط خانواده‌ها و کسانی که به این امر توجه دارند، توصیه می‌شود.

 

دکمه بازگشت به بالا