برترینهای کسب و کارعمومی

نحوه ساخت بتن اکسپو

بتن که از اختلاط سیمان، سنگدانه‌ها و آب تشکیل می‌شود یکی از مهمترین مصالح ساختمانی از گذشته تا به امروز به شمار می‌رود. در طول زمان و پیشرفت علم شیمی مواد افزوردنی خاصی به بتن اضافه شد تا ویژگی‌های متمایزی داشته باشد. جدیدترین نوع بتن که از افزودن الیاف پلیمری و طبیعی به آن تولید می‌شود یا اصطلاحا بتن نما نام دارد.

ما در این مقاله از تساسنگ در ادامه مبحث بتن اکسپوز به روش تولید، نصب و اجرای آن خواهیم پرداخت. راجع به تاریخچه آن صحبت می‌کنیم و به شما می‌گوییم روش تولید آن چگونه است. ترکیبات بتن اکسپوز چیست؟ چگونه ساخته می‌شود؟ نحوه اجرای آن به چه صورت است؟ به تمام این سوالات پاسخ خواهیم داد. با ما همراه باشید.

تاریخچه بتن اکسپوز؛ اولین بتن اکسپوز در کجا استفاده شد؟

شاید برای شما جالب باشد که اولین بار یک معمار سوئیسی در ساخت ساختمان تجاری Corbusier از این بتن استفاده کرد. این اتفاق مورد توجه معماران و مهندسان سازه قرار گرفت و بتن اکسپوز مراحل رشد و گسترش خود را در صنعت ساختمان سازی به سرعت طی کرد.

در بین سال‌های 1945 تا 1950 تایل‌های بتن نما در کشور آمریکا مورد استفاده قرار گرفت. در دهه 50 استفاده از بتن اکسپوز در کشور بلژیک روندی صعودی داشت و علت آن تبلیغاتی بود با این مضمون: ظاهری زیبا و باکیفیت، دوام و ماندگاری بالا با قیمتی مناسب.  در همین سال‌ها بود که اولین تایل‌های بتن پیش ساخته به بازار عرضه شد و مزایای آن در ساخت سازه‌های مختلف نمایان گشت.

در اوایل دهه 70 میلادی اولین بروشور تخصصی راجع به پیشنهادات فنی برای استفاده از اکسپوز در نماهای تزئینی چاپ شد. در همین سال‌ها مهندسان و معماران روش‌های متنوعی راجع به طرح اختلاط بتن ارائه دادند. هنوز در ایران و سایر کشورهای جهان استفاده از بتن اکسپوز نه تنها رایج است بلکه روندی صعودی دارد.

روش تولید بتن اکسپوز

انتخاب ترکیب یا همان طرح اختلاط بتن اکسپوز برای رسیدن به کیفیت مطلوب محصول نهایی بسیار مهم است. اکثر مواد تشکیل دهنده بتن اکسپوز همان مواد بتن معمولی است اما باید ملاحظاتی را در نظر گرفت. این ملاحظات در مورد میزان سیمان مصرفی، انتخاب سایز سنگدانه‌ها، روان کننده‌های مناسب و نسبت آب به سیمان است.

در هنگام ساخت و ساز و اختلاط بتن باید از پدیده‌هایی مانند جدا شدن یا آب اندازی در بتن اجتناب شود. باید مد نظر داشته باشید که با توجه به مشخصات محصول مورد نظر، طرح اختلاط بتن مشخص می‌شود. البته در بازار امروز با توجه به هزینه‌های تمام شده کیفیت‌های متفاوتی از این محصول روانه بازار شده است اما مطابق متون علمی محتوای سیمان ≥ 300 کیلوگرم بر مترمکعب است و تاکید فراوانی بر نسبت آب به سیمان شده است.

قوام مناسب را می‌توان با یک روان کننده بدست آورد. به منظور حفظ کیفیت ظاهری، هنگام اختلاط مواد خام، تغییرات دوز تا حد امکان باید کم باشد چون حتی انحرافات کوچک نیز می‌تواند بر ظاهر و رنگ بتن نهایی تاثیر محسوسی داشته باشد. یکنواختی و یکسان سازی در استفاده از مواد اولیه، می‌تواند کمک زیادی برای رسیدن به کیفیت مطلوب نماید.

طرح اختلاط بتن اکسپوز

در یک کارگاه حتما باید طرح اختلاط بتن مدون شده باشد. به طور کلی برای مخلوط کردن بتن روش‌های مختلفی وجود دارد و شما باید با توجه به شرایط منطقه یکی از روش‌ها را انتخاب کنید. باید در نظر داشته باشید که طرح اختلاط بتن عملیاتی است محاسباتی، فنی، آزمایشگاهی و کارگاهی است که داشتن تجربه در آن بسیار حائز اهمیت می‌باشد. اما باید یک روش واحد انتخاب و اجرا شود تا روند پروژه یکپارچه باشد.

هنگامی که قالب‌های بتنی به صورت پیش ساخته در کارخانه ساخته می‌شود، مهندسان میزان حرارت و آماده بودن خط برش را بسیار مورد توجه قرار می‌دهند. مورد دیگری که بسیار مهم است کیفیت مواد اولیه می‌باشد، معمولا قبل از ورود مواد اولیه به داخل خط تولید آنها را کنترل می‌نمایند تا از کیفیت آنها اطمینان حاصل کنند.

در طرح اختلاط بتن اکسپوز از افزودنی‌های مختلفی استفاده می‌شود که یکی از آنها روان کننده و فوق روان کننده است. استفاده از این افزودنی‌ها باعث کاهش تخلخل، افزایش نفوذ ناپذیری و در نتیجه افزایش استحکام بتن می‌گردد. در واقع فرق اصلی بتن معمولی و بتن اکسپوز همین افزودنی‌ها می‌باشد.

مواد تشکیل دهنده بتن اکسپوز

همانطور که بیان کردیم متریال بتن اکسپوز عبارت‌اند از:

 • سیمان پرتلند
 • آب
 • سنگدانه
 • روان کننده
 • افزودنی‌های دیگر

برای ساخت تایل یا پنل‌های بتنی باید این مواد را با فرمولی خاص ترکیب کنند تا بهترین نتیجه حاصل شود. قطعات بتنی که با این روش ساخته می‌شوند ابعادی بین 30 تا 150 سانتی متر دارند. ضخامت آنها هم می‌تواند 1 تا 15 سانتی متر باشد. هنگامی که می‌خواهند بتن دکوراتیو اکسپوز بسازند باید دانه بندی سنگدانه‌ها ریز باشد تا کیفیت نهایی افزایش یابد.

روشی که با آن بتن را عمل آوری می‌کنند بسیار مهم است، عمل آوری به شیوه مرطوب بسیار مناسب است. در این روش دما باید بالای 11 درجه باشد تا بتن با بهترین کیفیت تولید شود. البته اگر دما خیلی بالا باشد بتن خراب می‌شود.

انواع روش ساخت بتن اکسپوز

ساخت بتن اکسپوز به دو صورت کلی می‌باشد: پنل‌های پیش ساخته یا اجرای بتن اکسپوز در محل پروژه. هنگامی‌ که بتن را در قالب می‌ریزند باید توسط ویبراتور به خوبی هم زده شود تا تمام حباب‌های آن خارج شود و سطحی صاف و یک دست بدون هیچگونه فرورفتگی و برجستگی ایجاد شود. بعد از این مرحله بتن وارد کیورینگ و عمل آوری می‌شود. کیورینگ باید در دمای کاملا ثابت انجام شود تا کیفیت تمام پنل‌ها یکسان باشد.

ساخت پنل‌های پیش ساخته اکسپوز

هنگامی که می‌خواهند پنل‌های پیش ساخته را بسازند مطابق طرح اختلاط که در کارخانه مدون شده است دوغابی از مواد افزودنی، سیلیس و آب را درست می‌کنند و در طرف دیگر مواد خشک که عبارتند از: سیمان، آهک، ماسه ریز دانه و رنگدانه‌ها را با هم مخلوط می‌نمایند. هنگامی‌ که مواد تر و خشک به صورت جداگانه با هم مخلوط شدند موقع آمیختن آنها به یک دیگر است.

اختلاط مواد خشک و تر باید برای مدت معینی انجام شود سپس ترکیب روان و یک دستی که بدست آمده است را در قالب‌های پیش ساخته می‌ریزند و با استفاده از ویبره حباب‌های آن را خارج می‌کنند. بعد از آن در شرایط محیطی مطلوب بتن خشک می‌شود و برای استفاده آماده است. در ساخت پنل‌های پیش ساخته باید اصولی را رعایت نمایید:

 • حتما طرح اختلاط در کارخانه مدون باشد تا کیفیت تمام پنل‌ها یکسان باشد.
 • حتما در هنگام اختلاط از متراکم کننده‌ها و فوق روان کننده‌ها استفاده شود.
 • قبل از ریختن بتن در قالب از تراز بودن آن مطمئن شوید.
 • ویبره در قالب، بسیار مهم است.
 • باید در قالب‌ها از روغن مناسب استفاده کنید.
 • قالب‌‌های مورد استفاده باید استاندارد و سالم باشد.

اجرای بتن اکسپوز در محل پروژه

برای اجرای بتن اکسپوز در محل پروژه دو روش مورد استفاده قرار می‌گیرد:

 1. اجرای پروژه در محل به روش قالبی
 2. اجرای پروژه در محل به صورت بالا رونده

روش قالبی:

برای ساخت سازه‌های بزرگ مانند پل‌ها، ابتدا باید قالب بندی به صورت گسترده توسط پنل‌های مخصوص انجام شود سپس سازه را مسلح می‌کنند و بعد از آن بتن ریزی انجام می‌شود. نکته بسیار مهمی که مهندسان سازه باید مد نظر داشته باشند این است که باید قبل از بتن ریزی فشار وارد به قالب‌ها را محاسبه کنند و با توجه به آن فرایند استحکام سازی را انجام دهند.

قالب‌ها باید استحکام کافی برای تحمل وزن بتن را داشته باشند و هنگام بتن ریزی شکل و فرم خود را از دست ندهد. عمل ویبراسیون حتما اجرا شود تا از تخلخل بتن جلوگیری شود.

نحوه نصب بتن اکسپوز

آنچه در مورد اجرای بتن اکسپوز مطرح است معمولا در مورد قطعات نما است. دو روش کلی برای نصب مورد استفاده مهندسان و معماران می‌باشد: نصب ملاتی و نصب خشک.

 • نصب ملاتی و یا نصب تر، همان اجرای کار با ملات و دوغاب ماسه و سیمان می‌باشد. این روش قدیمی در اجرای نماهای سنگی نیز به کار گرفته می‌شد. در این روش با توجه به ابعاد تایل بتن اکسپوز و مشخصات معماری ساختمان حتما بایستی از اسکوپ‌های مناسب که معمولا فولادی و ضد زنگ هستند، استفاده کرد.

معمولا در هنگام تولید، این اسکوپ‌ها در پشت قطعات قرار داده شده و دفن می‌گردد. سپس قطعات توسط نصاب‌های ماهر مطابق با روش‌های تعریف شده‌ای در سطح نما گذاشته می‌شود و بعد از آن دوغاب ریزی و اجرای ملات صورت می‌پذیرد. آماده سازی سطح بستر با توجه به ضرورت چسبندگی ملات و دوغاب به آن، بسیار ضروری می‌باشد که این امر پیش از اجرای سطح نما و در مرحله طراحی فاز 2 توسط معماران مورد توجه قرار می‌گیرد.

 • نصب خشک: نصب بتن اکسپوز و قطعات پیش ساخته بتنی تا به امروز به روش‌های مختلفی طراحی و اجرا می‌گردید که به حجم، هندسه و ابعاد بتن اکسپوز وابسته است. تولید کنندگان، بسیاری از این موارد را در مرحله طراحی و تولید قطعات پیش بینی می‌کنند. روش‌های نصب خشک به صورت‌های زیر می‌باشد:
 • نصب با اتصال پیچ و رولپلاک به زیرسازی
 • نصب با اتصال چسب‌های مناسب به زیرسازی (که معمولا با روش قبل ادغام می‌گردد)
 • نصب با زیرسازی فلزی و اتصال نبشی و پین
 • نصب با زیرسازی فلزی و اتصال کلیپسی
 • نصب با زیرسازی فلزی و اتصال جوشی
 • و…

نحوه اجرای بتن اکسپوز نما با روش بالا رونده:

در این روش مهندسان سازه طرح کلی نما را به چند قسمت تقسیم می‌کنند و قالب گیری را از پایین‌ترین قسمت شروع می‌کنند. بعد از بتن ریزی در پایین‌ترین ردیف باید صبر کنیم تا بتن اکسپوز خشک شود. سپس قالب‌ها را جدا می‌کنیم و آن را در ردیف بالاتر(اگر قالب‌ها برای نما شکل یکسانی داشته باشند) نصب می‌کنیم سپس بتن ریزی را انجام می‌دهیم. این مراحل تکرار می‌شود تا تمام نما از بتن اکسپوز پوشانده شود.

از این روش برای دیوار‌های بلند استفاده می‌شود، قالب‌هایی به کار رفته در این حالت امکان استفاده چندباره را دارند. سرعت انجام کار در روش بالارونده زیاد است. برای نخستین مرحله قالب‌ها را بر پاخور بتنی یا رامکا به صورت معکوس تکیه می‌دهند. بعد از خشک شدن مرحله اول، قالب را تا لبه جایی که بتن ریزی شده است بالا می‌آوریم سپس آن را محکم می‌کنیم و بعد دوباره بتن ریزی را از سرمی‌گیریم.

برای ساخت هر مترمربع بتن اکسپوز درجا به 40 کیلوگرم بتن نیاز دارید. هنگامی ‌که روان کننده به بتن اضافه می‌شود بیشتر از 5 دقیقه نباید بتن را مخلوط کرد چون یکنواختی خود را از دست می‌دهد.

نحوه اجرای بتن اکسپوز کف معمولا به صورت پنل‌های آماده می‌باشد. در این حالت سرعت و کیفیت کار بالاست و مقرون به صرفه‌تر خواهد بود. اما اگر شرایط پروژه شما به گونه‌ای است که نمی‌توانید از پنل آماده استفاده کنید می‌توانید از روش درجا بهره ببرید. فضا را قالب بندی کنید و بعد بتن ریزی را انجام دهید حتما دقت داشته باشید که در این حالت ویبره بسیار مهم است.

کلام آخر

ما در این مقاله دیتیل اجرایی بتن اکسپوز را برای شما بیان کردیم. شما می‌توانید تایل‌ها و پنل‌های بتنی پروژه‌ها خود را از شرکت تساسنگ خریداری نمایید. مهندسان ما با روش اختلاط خاص و ویژه‌ای که دارند توانسته‌اند بتن اکسپوز با کیفیت بالایی تولید کنند. شما می‌تواند سوالات خود راجع به بتن اکسپوز را از همکاران ما بپرسید، مشتاق شنبتن اکسپوز، بتنی است که برای نما و ظاهر زیبای یک سازه به کار می‌رود. این نوع بتن که قابلیت اجرا با ملات و پیچ را دارد، بیشتر در طراحی معماری استفاده می‌شود. مصالح این بتن همانند بتن معمولی است، اما نحوه اجرا، مزایا، طرح اختلاط، قالب‌ها و… آن با بتن معمولی متفاوت است. از این رو در این مقاله از بلاگ رامکا بر آن هستیم ضمن تبیین مفهوم بتن اکسپوز، به بررسی هر آنچه مربوط به بتن معماری است بپردازیم. پس تا انتها همراه ما باشید.

بتن اکسپوز، بتن نما یا بتن معماری

بتن نما بتنی است که به صورت پیش‌ساخته تولید شده و به مصرف می‌رسد. معماران به دلیل امکان اجرای رنگ‌ها و طرح‌های مختلف، به این بتن علاقه‌مند هستند. این سیستم بخصوص در پروژه‌های بزرگ و مکان‌هایی که نیاز به نمای یکپارچه باشد، بسیار مناسب است

با توجه دقیق به بعضی سازه‌های عظیم – مثل سازه پل – متوجه می‌شوید نمای اکثر این سازه‌ها، بتنی است که با قالب‌بندی یا رنگ خاص تزیین شده‌ است. این روش برای نمای داخلی ساختمان نیز به کار می‌رود. شرط استفاده از بتن در نمای خارجی، مقاومت بالا و نفوذناپذیری است. این موضوع بتن را در برابر شرایط بد آب و هوایی و باران یا یخ زدن ایمن می‌کند.

از میان افزودنی‌ها، انواع در ایجاد تراکم و تولید بتن غیر قابل نفوذ بسیار مناسب است.  و  نیز برای تأمین چسبندگی بین اجزا کاربرد مناسبی دارند. در واقع از آن‌جا که در بتن‌های اکسپوز، گوشه‌ها در معرض تخریب و ترک خوردن هستند،  می‌تواند با تقویت قدرت یکپارچگی، دوام بتن را در بلندمدت حفظ کند. البته استفاده از ژل میکروسیلیس نیز در بتن‌های اکسپوز توصیه می‌شود، زیرا پوزولان‌ها برای مسدود کردن منافذ بتن مناسبند.

کاربرد بتن اکسپوز

بتن اکسپوز به صورتی اجرا می‌شود که مصالح دیگر روی آن را نمی‌پوشاند. در استفاده از این بتن، محدودیت رنگ وجود ندارد. به همین دلیل، از رنگ‌های پوششی و عایق‌کننده یا پودر رنگ‌های قابل استفاده در بتن تازه روی سطح بتن استفاده می‌شود.

استفاده از بتن نما، در فضاهای اجتماعی بسیار رواج دارد؛ تا جایی که مسیرهای پرتردد را با استفاده از این بتن تزیین می‌کنند. در محوطه‌سازی پارک‌ها و مکان‌های تفریحی نیز استفاده از بتن با ظاهر زیبا، مکمل فضای طبیعی اطراف خواهد بود؛ برای مثال ساخت المان‌های شهری مثل صندلی یا نشیمنگاه با استفاده از این نوع بتن بسیار زیبا بوده و دوام طولانی هم دارد.

استفاده از بتن معماری در پوشش قطعات بتنی، روشی برای جذاب کردن محوطه است؛ البته باید در این مواقع به موضوعات مهمی مثل: جنس زمین، راه، زه‌کشی و عوامل جوی نیز توجه شود. بتن در برابر عوامل محیطی نسبتاً ضعیف بوده و برای جبران نواقص بتن لازم است از افزودنی‌های مکمل بتن استفاده ‌شود.

علاوه بر تمام موارد مذکور، با طراحی مناسب بتن معماری، می‌توان از آن به عنوان عضو سازه‌ای هم استفاده نمود؛ البته طراحی این بتن نما، نیاز به رعایت مواردی از جمله مسلح کردن با و استفاده از دارد.

بتن اکسپوز کف

این بتن به دلیل مقاومت، دوام زیاد و سطح غیر لغزنده در کف استفاده می‌شود. به همین دلیل بسیاری از مکان‌ها در کفسازی‌های خود از بتن اکسپوز استفاده نموده‌اند. بتنی که در کف استفاده می‌شود، باید در برابر رطوبت و نفوذ مایعات ایمن باشد. به دلیل تراکم بالای این بتن، قابلیت استفاده در کف هم برای آن وجود دارد.

اندازه این قطعات قابل تغییر است و بنا بر نیاز مشتری طراحی می‌شود. این مواد جایگزین مناسبی برای آجر، سنگ و موزاییک هستند. قابلیت رنگ دادن به این قطعات نیز وجود دارد. به دلیل ترکیب رنگ با مخلوط بتنی در گذر زمان، این ظاهر رنگی فرسوده نشده و از بین نخواهد رفت.

یکی از ویژگی‌های پنل اکسپوز کف، قابلیت استفاده مجدد آن است. این قطعات قابلیت نصب موقت در مکان را دارند. پس از اتمام بهره‌بری در یک زمان مشخص، قابلیت تعویض و حتی جابجایی در سایر مکان‌ها را نیز دارند. به طور معمول پنل بتن اکپسوز کف، ضخامتی بین ۲ تا ۵ سانتی‌متر دارد. ضخامت لایه کفسازی و بتن مورد استفاده در لایه زیرین به دلیل تحمل بار بسیار زیاد نیاز به تأمین شرایط موجود دارد. از این رو لایه زیرین باید توسط مصالح مرغوب و تیم متخصص اجرا شود.

یکی از روش‌های مراقبت و نگهداری از کف بتنی، استفاده از پوشش‌های مختلف روی آن است؛ از موادی مثل رزین و رنگ برای غیر قابل نفوذ کردن بتن استفاده می‌شود.

بتن اکسپوز یکی از مخلوط‌های سیمانی نوین در صنعت ساختمان است. پیشرفت علم مواد سبب توسعه بیشتر بتن و مصرف این ماده در اکثر ساخت و سازهای موجود شده است. این بتن که در نمای ساختمان استفاده شده، باید ظاهر زیبا و چشم‌نواز داشته باشد. پس کیفیت سطح بتن اهمیت ویژه‌ای دارد.

قابلیت رنگ زدن و رنگی کردن مخلوط سیمان را دارد. البته برای مدرن شدن نمای ساختمان، بسیاری افراد استفاده از رنگ اصلی بتن و اندکی تیره یا روشن کردن آن را پیشنهاد می‌دهند. جهت زیبایی بیشتر سازه، این قطعات به صورت ترکیبی با سایر مصالح – مثل آجر نسوز رنگی – اجرا می‌شوند.

این نما برای اولین بار در سال ۱۹۴۵ میلادی در امریکا و در سال ۱۹۵۰ میلادی در بلژیک استفاده شد. در سال ۱۹۷۰ اولین نشریه مرتبط با بتن اکسپوز چاپ شد. این صنعت به سرعت رشد کرد و تا سال ۱۹۷۵، کارخانه تولید قطعات پیش‌ساخته بتن اکسپوز به ۳۱ کارخانه رسید.

یکی از مهم‌ترین مکان‌های استفاده از این بتن، نمای داخلی واحدهای تجاری است. از آن‌جا که بتن اکسپوز در محیط داخلی به دلیل بسته بودن فضا، کمتر در معرض تخریب است، امکان استفاده از این بتن و ساخت بتن ضعیف‌تر با هزینه کمتر نیز وجود دارد. از طرفی این سری از بتن‌ها قابلیت نصب قطعات روی بتن قبلی را دارند، پس محدودیتی در اجرای این روش در کلیه مکان‌ها وجود نخواهد داشت.

در تحقیقات انجام شده در کشور امارات مشخص شد کلیه هزینه‌های ساخت تایل این بتن، حدوداً در ۶ سال جبران می‌شود. ابعاد تایل بتنی متغیر و قابل طراحی از حدود ۳۰ سانتی‌متر تا مقادیر بیشتر و در حدود ۱۵۰ سانتی‌متر هم تولید شده است. تنها دلیل محدودیت ابعاد بزرگ، مقاومت و تحمل تایل است. هر چه قطعات بزرگ شود، خطر شکستن و ترک خوردن بتن بیشتر خواهد بود.

یکی از موضوعات مهم در تایل بتن اکسپوز، نحوه اتصال قطعات است. حداقل عمق چفت و بست در این قطعات باید ۳۸ میلی‌متر باشد. عمق شیار و برآمدگی در هر قطعه نیز باید حداقل ۲۰ میلی‌متر باشد. برای این روش بهتر است در یک قطعه حداکثر ۲۰% مساحت یک عضو برای اتصال به قطعه مجاور در نظر گرفته شود. استفاده از تایل بتن نما باید طبق اصول انجام شود. در صورتی که در ساخت تایل‌ها دقت پایین باشد، ظاهر آن به مرور زمان فرسوده می‌شود.

انواع بتن اکسپوز

بتن اکسپوز از نظر بافت و ساختار، به دو شکل بتن معماری مسلح و غیر مسلح تقسیم می‌شود. پنل مسلح را با استفاده از ، بخصوص  خشک تولید می‌کنند. مقاومت و دوام کافی در برابر بارهای سنگین، ضربه و شرایط آب و هوایی نامساعد، از ویژگی اصلی این روش ساخت است. در صورتی که روش اجرای پنل بتن اکسپوز به صورت تر یا با ملات باشد، نیازی به تقویت قطعات بتنی با الیاف نخواهد بود. البته باید به این مطلب توجه داشت که هزینه تولید و ساخت نمای ساختمان با بتن غیر مسلح کمتر است.

بتن نما از نظر ساختار استفاده نیز به دو دسته قابل اجرا در محل و پیش‌ساخته تقسیم می‌شود. در پروژه‌های عظیم مثل ساخت سد و پل، با توجه به نیاز زیاد بتن از بتن نما اجرا شده در محل استفاده می‌شود. در نتیجه، قالب‌بندی در مکان پروژه انجام شده و بتن‌ریزی نیز در همان محل صورت می‌گیرد. فقط کافی است برای گیرش سریع و حفظ بتن از افزودنی زودگیر بتن () استفاده شود.

در ساخت این بتن، بررسی مکان بتن‌ریزی و قالب از نظر کیفیت، استحکام و روغن‌کاری اهمیت زیادی دارد. همچنین استفاده از ویبراتور برای خروج هوا الزامی است، زیرا در غیر این صورت امکان تخلخل در سطح بتن وجود داشته و خاصیت نمای بتن از دست می‌رود. البته نباید از این نکته غافل شد که پس از باز کردن قالب از بتن اکسپوز، بهتر است سطح بتن شسته شود، زیرا کمترین سهل‌‌انگاری، نمای سازه را خراب می‌کند.

اجرای قطعات پیش‌ساخته بتنی نما به صورت خشک با پیچ و پرچ مکانیکی روی نوار و ریل امکان‌پذیر است، در حالی که در روش تر می‌توان از ملات و چسب برای نصب قطعات بهره برد.

بیشتر بخوانید:

یکی از انواع بتن اکسپوز، واش بتن است که همانند دیگر بتن‌های نما در نمای ساختمان و ساخت کف استفاده می‌شود. زبری سطح این بتن زیاد است، تا جایی که در مواردی سطح این بتن کاملاً زبر و شبیه کلوخه می‌شود. یکی از روش‌های ساخت این بتن، شستن لایه رویی سیمان است؛ به قدری که با از بین رفتن سطح سیمانی بتن، سنگدانه‌های آن نمایان شود.

روش دیگر، استفاده از قالب مخصوص یا خراشیدن سطح بتن نیمه سفت است. در این روش که برای ساخت قطعات پیش‌ساخته مناسب است، هم قبل از خشک شدن و هم پس از خشک شدن سنگدانه‌های زینتی و رنگی را روی سطح بتن ریخته و با استفاده از سیستم فشاری و تراکم این نوع از بتن تشکیل می‌شود.

مصالح بتن اکسپوز

مصالح بتن اکسپوز تقریباً مشابه بتن معمولی است. تنها تفاوت عمده این بتن، وجود الیاف – مثل الیاف پلی پروپیلن – در ساختار این بتن است. از آن‌جا که زیبایی و ظاهر این بتن مدنظر است، امکان استفاده از و رنگ در مخلوط سیمانی وجود دارد. در صورتی که بتن سازه‌ای نباشد، از سیمان سفید برای ایجاد بتن زیبا استفاده می‌شود.

به طور کلی انواع افزودنی موجود در بتن اکسپوز برای تقویت و ظاهر زیبا و پایدار آن به کار گرفته شده است؛ برای مثال استفاده از روان کننده بتن به میزان لازم، برای قالب‌گیری مناسب و خروج هوا با ویبره کم استفاده می‌شود. این در حالی است که اگر از این ماده به میزان بیشتر استفاده شود، دانه‌های بتن از هم جدا شده و در نتیجه، بتن معماری غیرقابل استفاده خواهد بود.

اگر بخواهیم مواد تشکیل‌دهنده بتن اکسپوز را به صورت کلی بررسی کنیم باید گفت موادی در دسته‌بندی مصالح این بتن قرار دارند که در خمیر سیمانی استفاده نمی‌شوند؛ برای مثال سیلر و رزین از جمله موادی هستند که برای ایجاد سطح غیر قابل نفوذ روی بتن پاشیده می‌شوند و استفاده از آنها در  مکان‌های پرتردد مرسوم است.

طرح اختلاط و فرمول تولید

طرح اختلاط مناسب، رمز ساخت بتن با کیفیت است. برای هر بتن، طرح اختلاط‌های مختلفی وجود دارد. تعیین حدود مصالح مصرفی توسط طرح الزام آور نبوده و فقط یک پیشنهاد است. با توجه به شرایط هر پروژه و منطقه، امکان تغییر در طرح اختلاط وجود دارد. فرمول تولید بتن، یعنی نوع و مقدار هر یک از مصالح تعیین شود.

بتن از شن و ماسه به عنوان ستون فقرات اصلی، سیمان به عنوان چسباننده و آب برای روانی و واکنش شیمیایی سیمان تشکیل شده است. در بعضی موارد، آب به تنهایی قادر به تأمین روانی نبوده و باید از مواد روان کننده بتن استفاده شود. در بتن اکسپوز از افزودنی‌هایی مثل:  برای افزایش روانی و کاهش تخلخل و از  برای تقویت ساختار استفاده می‌شود.

اطلاع از نما زمانی اهمیت خود را نشان می‌دهد که بتن نیاز به ترمیم پیدا کند. وقتی میزان دقیق مصالح را بدانیم، بتن جدید و قدیم ظاهر و رنگ یکسانی خواهند داشت. در غیر این صورت، لکه‌ای روی سطح بتن ایجاد شده و زیبایی و معماری سازه از دست خواهد رفت. بتن اکسپوز قابلیت تجویز یک طرح اختلاط خاص برای همه پروژه‌ها را ندارد. بهتر است در صورت نیاز به این تکنولوژی با متخصصان و مشاوران بتن ارتباط برقرار فرمایید.

انواع قالب‌ بتن اکسپوز

قالب بتن اکسپوز، در کیفیت نهایی و شکل زیبای آن مؤثر است. استفاده از  برای ایجاد سطح مناسب الزامی است. قالب نیز باید سالم و تمیز باشد، زیرا هر گونه صدمه وارد شده به قالب، سطح کار بتن را خراب می‌کند. مهار و محکم کردن قالب نیز برای جلوگیری از به هم خوردن سطح بتن باید انجام شود.

برای بتن اکسپوز، استفاده از قالب فلزی با سطح آبکاری شده و براق بسیار مناسب است. البته بعضی قالب‌های پلاستیکی و فایبرگلاس نیز به عنوان قالب‌بندی و ایجاد طرح خاص وجود دارد. برای استفاده از قالب‌ها، قدرت و تحمل فشار قالب الزامی است.

اخیراً برای ایجاد اشکال پیچیده و خاص از قالب دولایه استفاده می‌شود. در این قالب‌ها، یک صفحه فلزی محکم زیر کار برای تحمل نیرو وجود دارد و سطح روی قالب از مواد پر کننده برای ایجاد طرح ویژه روی سطح بتن تشکیل شده است.

در هنگام قالب‌ریزی باید به تراز بودن قالب توجه کرد. اندکی کج بودن زیر قالب، سبب ایجاد قطعه‌ای ناموزون خواهد شد که سطح کار را خراب می‌کند. در صورتی که پنل بتن اکسپوز به صورت خشک کار شود، قطعه خراب زیبایی نما را از بین خواهد برد، زیرا قابلیت تغییر در حالت نصب وجود ندارد.

از جمله مشکلات ساخت بتن نما، خروج شیره بتن در هنگام قالب‌گیری است. در صورت بروز مشکلات جزئی در قالب، بتن کرمو خواهد شد. قابلیت ویبره در قالب‌گیری و حتی استفاده از میز ویبره و سایر روش‌های هواگیری در بتن اکسپوز الزامی است. در صورت استفاده از ویبراتور، باید میله‌ای با قطر حداقل ۵۰ میلی‌متر استفاده شود.

روش ساخت و اجرا

مراحل ساخت بتن اکسپوز، تقریباً مشابه بتن معمولی است، ولی دقت و ظرافت کار در این روش، شرط اصلی است. برای ساخت هر متر مربع بتن اکسپوز در جا، نیاز به ۴۰ کیلوگرم بتن است. بهتر است پس از افزودن روان کننده در بتن، مدت مخلوط کردن کمتر از ۵ دقیقه باشد تا بتن یکنواختی خود را از دست ندهد. برای اجرای این بتن، بهتر است موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • تراز کردن و شاقول کردن بلوک به بهترین شکل ممکن
 • جلوگیری از بکارگیری قطعات معیوب و پنل شکسته یا ترک خورده
 • تمیز کردن سطوح برای اتصال قطعات به یکدیگر و ایجاد شرایط مناسب
 • توجه به اندازه قطعات در سازه و ترتیب چینش

البته روش ساخت قطعات پیش‌ساخته در بتن نما رواج بیشتری دارد. در این روش، قطعات در ابعاد بین ۳۰ تا ۱۵۰ سانتی‌متر تولید می‌شوند. ضخامت این قطعات نیز از ۱ تا ۱۵ سانتی‌متر متفاوت است. برای ساخت بتن معماری، نیاز به سنگدانه با دانه‌بندی مناسب و ریز است تا میزان کیفیت آن افزایش یابد.

روش عمل‌آوری بتن اکسپوز اهمیت زیادی دارد. در این بتن بهتر است از شیوه عمل‌آوری مرطوب استفاده شود. حفظ دمای بالای ۱۱ درجه سانتی‌گراد در این روش، کیفیت نهایی بتن را افزایش می‌دهد. در نظر داشته باشید همان قدر که دمای کم برای این بتن مضر است، دمای زیاد هم بتن را خراب می‌کند. به طور کلی برای ساخت و اجرای بتن نما یا اکسپوز، لازم است موارد ذیل رعایت شود:

 • بازدید از پروژه و تهیه نقشه نما
 • تعیین نوع مصالح مصرفی و ابعاد لازم برای ساخت نما
 • تهیه نقشه اجرایی
 • برنامه زمان‌بندی
 • اجرا به روش خشک یا تر و تحویل پروژه

البته نگهداری و ترمیم پروژه انجام شده نیز بسیار حائز اهمیت است و لازم است توسط متخصصان زمینه بتن اکسپوز انجام شود.

مزایا و ویژگی‌ها

بتن اکسپوز مزایا و ویژگی‌هایی زیادی دارد که از جمله آن می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 • استفاده از بتن معماری در نماهای داخلی، به دلیل براق بودن سطح
 • بکارگیری بتن اکسپوز در کف ساختمان، به دلیل صاف نبودن سطح بتن
 • قابلیت ساخت بتن کم‌رنگ، متوسط و پررنگ، بدون استفاده از پودر رنگ
 • قابلیت رنگ‌پذیری مخلوط تازه بتن اکسپوز
 • سرعت اجرا در مقایسه با سایر روش‌های نماکاری
 • طول عمر بالای بتن اکسپوز، به دلیل دوام فوق‌العاده
 • مقاومت زیاد بتن نما در برابر نور خورشید و سایر عوامل محیطی
 • ساختار غیر قابل نفوذ
 • سبک‌سازی به دلیل حذف مصالح اضافی نما
 • وزن مخصوص در حدود ۱۶۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب
 • نفوذپذیری کم و آب‌بند بودن
 • مقاومت دو برابری نسبت به بتن معمولی
 • طول عمر بهره‌برداری بیش از ۷۰ سال در شرایط عادی
 • قابلیت برش قطعات پیش‌ساخته بتن اکسپوز
 • سازگاری بتن اکسپوز با محیط اطراف؛ برای مثال ترکیب بتن و شیشه یا چوب در نما
 • خاصیت عایق بودن بتن در صورت رعایت دقیق ساخت و اجرای این بتن
 • عایق حرارتی و صوتی با درزبندی مناسب
 • مصالح بهینه انرژی و زیست محیطی
 • کمتر شدن تخریب محیط زیست

بتن اکسپوز یا بتن نما از جمله بتن‌هایی است که عمدتاً در دو شکل مسلح و غیر مسلح ساخته شده و به صورت پیش‌ساخته یا در محل اجرا می‌شود. این محصول که مانند هر بتن، طرح اختلاط و فرآیند ساخت ویژه‌ای دارد با وزن مخصوص حدود ۱۶۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب، نسبت به بتن معمولی از مقاومت بیشتری برخوردار است.

در این مقاله از بلاگ رامکا به طور کامل و همه‌جانبه به مفهوم بتن اکسپوز پرداخته شد و تمام زوایای این بتن مورد بررسی قرار گرفت. امیدواریم این مقاله توانسته باشد اطلاعات کاملی در اختیار شما قرار دهد.

بتن اکسپوز یا بتن نمایان، بتنی است که در معرض دید و به عنوان متریالی مناسب جهت طراحی و اجرا نما، لنداسکیپ (محوطه)، مبلمان شهری و فرنیچرهای بتنی مورد استفاده قرار می گیرد. عمده استفاده بتن اکسپوز در اجرای نمای ساختمان، محوطه ویلا و مجتمع های تفریحی و مسکونی است.

دکمه بازگشت به بالا