برترینهای کسب و کارعمومی

نحوه صحیح شستن صورت

یکی از دلایل پیری زودرس و پیدایش چین و چروک و خشونت پوست، خشک کرد آن با حوله به روش خشن است. پس از خشک کردن صورت یک کرم مرطوب کننده بر روی آن بمالید تا رطوبت پوست حفظ شود. پوست صورت ما به مخاط نقشی که در زیبایی دارد و همچنین به علت آسیب پذیری شدید خود ، همیشه نیاز به مراقبت بیشتری نسبت به بقیه بدن دارد . بهتر است بدانید در شستن صورت بعضی از عادت های نادرست می تواند به پوست آسیب برساند و آن را خشک کند.

عموما موثرترین روش تمیز کردن پوست صورت عبارت است از نخست به کار بردن کرم یا محصولات ویتابلا  برای از بین بردن رنگ و روغن آرایشی و سپس شست وشوی ملایم صورت با آب و صابون برای از بین بردن پسمانده های روغنی کرم یا لوسیون و مواد محلول در آب. اگر پوست خیلی چرب باشد کرم یا لوسیون تمیزکننده به تنهایی نمی تواند آن همه چربی را از پوست ببرد. اگر پوست خیلی خشک باشد کثرت شست وشو با آب و صابون، چربی و رطوبت بیشتری از پوست می برد بنابراین بهتر است از کرم یا لوسیون تمیزکننده و آب و صابون به تناوب استفاده شود.

شستن صورت با آب تنها برای زدودن کثیفی‌‌های چسبیده به صورت کمک نمی‌کند. بهترین روش تمیز کردن صورت، شستشو با آب و صابون است. باید روزی دو بار صورت را با آب و صابون شست. شستشو نباید بیش از دو دقیقه طول بکشد. نوع صابون را بسته به نوع پوست خود  به همراه قیمت ژل شستشوی صورت ویتابلا و با مشورت پزشک انتخاب کنید. صابون زدن و شستن صورت یکی از اقدامات بهداشتی مراقبتی برای حفظ سلامت و شادابی آن است . اما همین اقدام در صورت غیر اصولی بودن باعث گسترش جوشها ، آکنه و ضایعات عفونی پوست صورت می شود .

– به طور معمول، شستن صورت یک یا ۲ بار در روز کافیست و بیشتر از آن می تواند باعث ناراحتی پوست و تولید بیشتر چربی شود. در روزهایی که صورت خود را آرایش نکردید، یا از ضد آفتاب استفاده نکردید، نیازی نیست از تمیز کننده پوست استفاده کنید کافیست صورتتان را با آب ولرم بشویید. آب گرم منافذ را باز می کند و آب سرد، آن ها را می بندد. هر چند استفاده از آب گرم احساس خوبی ایجاد می کند اما باعث از بین رفتن روغن طبیعی پوست و خشکی بیش از حد آن میشود. آب ولرم بهترین گزینه برای تمیز کردن پوست و شستن صورت است.

آب، ساده ترین راه برای پاک کردن آلودگی های روی پوست است پاک کردن بیش از حد صورت با آب و صابون یا حلال‌ها ممکن است کارکرد طبیعی پوست به عنوان سد محافظتی را مختل کند، و به قرمزی و خشکی پوست منجر می‌شود. استفاده از ژل بانوان حاوی عطر، رنگ و مواد نگهدارنده مصنوعی مانند «پارابنز»، ممنوعه. سدیم لوریل سولفات که بیشتر در شوینده های صورت موجود است، علت شایع واکنش های حساسیت زاست. به همین دلیل قبل از خرید به برچسب ها توجه کنید.

– پس از شستن صورت ، صورتتان را با حوله خشک کنید. برای خشک کردن نباید حوله را به صورت خود بکشید، بلکه فقط کافیست حوله را با پوست صورت خود تماس دهید و به آرامی روی نقاط مختلف صورت فشار دهید. در موقع خشک کردن نیز باید توجه داشته باشیم که در صورت کشیدن حوله روی پوست ، میکروب ها و عوامل بیماری زای موجود در یک جوش کوچک را با دست خود روی پوست صورت پخش کرده ایم که احتمال افزایش جوش ها را در صورت به وجود می آورد . یکی از دلایل پیری زودرس و پیدایش چین و چروک و خشونت پوست، خشک کردن آن با حوله به روش خشن است. پس از خشک کردن صورت یک کرم مرطوب کننده بر روی آن بمالید تا رطوبت پوست حفظ شود.

– برای تمیز کردن مواد آرایشی از پوست میتوانید از پنبه آغشته به گلاب یا شیر پاک کن و یا آب و صابون استفاده کنید. اگر از صابون استفاده میکنید، پس از مالیدن صابون به تمام صورت، سی ثانیه صبر کنید و سپس سه بار صورتتان را با آب گرم بشویید و آنگاه با حوله به آرامی خشاگر فکر می کنید شستن صورت کار ساده ای است در اشتباه هستید. شما باید چند نکته در مورد چگونگی شستن صورت به روش صحیح بدانید.یک صابون مناسب پوست شما، اسکراب و یک حوله ی تمیز خشک برای شستشوی صورت مورد نیاز است.شستشوی صورت با یک شوینده ی مناسب، منافذ پوست را تمیز می کند، گرد و غبار روی پوست را از بین می برد و آرایش و چربی های اضافی را حذف می کند. اما در نظر داشته باشید که شستن صورت به تنهایی باعث از بین بردن سلول های مرده پوست نمی شود.

در نظر داشته باشید که پوست قسمتهای مختلف بدن با یکدیگر تفاوت دارد مثلا پوست زیر بغل با پوست گردن و صورت متفاوت است. برای شستشوی صورت از یک شوینده ی ملایم استفاده کنید.با این حال، انتخاب گسترده ای در شوینده های صورت وجود دارد. با توجه به نوع پوستتان – چه چرب، خشک، نرمال و یا مختلط شوینده ی مناسبی انتخاب کنید. برخی از مسائل دیگر از جمله میزان حساسیت پوست در انتخاب شوینده مؤثر است که باید مورد توجه قرار گیرد برای مثال، اگر پوست شما بسیار خشک است حتی آب گرم که پاک کننده ای بی خطر است، می تواند باعث تحریک پوست شما شود. رعایت این نکات در شستشوی روزانه صورت باعث می شود تا پوست سالم و درخشانی داشته باشید : قبل از شستشوی صورت، موهای خود را ببندید زیرا موها خود باعث انتقال آلودگی به پوست صورت می شوند.

2- دست های خود را بشویید: در طول روز دستان شما با سطوح مختلفی که حاوی باکتری ها، خاک، چربی ها و آلودگی ها در تماس است که تمام این آلودگی ها را به پوست صورت خود انتقال می دهید. بنابراین برای جلوگیری از بروز آکنه و جوش، باید مرتب دست های خود را بشویید. قبل از شستشوی صورت آرایش خود را پاک کنید. صورت خود را با آب ولرم بشویید ولی از آب داغ استفاده نکنید چون باعث قرمزی پوست و حتی پاره شدن مویرگ ها می شود . آب ولرم باعث می شود منافذ پوستتان باز شده و و به طور عمقی تری تمیز شوند. در این مرحله از آب سرد استفاده نکنید. پوست خود را خشک نکنید.

5- از یک شوینده یا صابون ملایم استفاده کنید. کف ایجاد شده در دستتان با انگشتان آرام و ملایم و به صورت دایره ای روی پوست خود ماساژ دهید. اگر صورت شما جوش دارد دقت کنید که ماساژ پوست را آرام انجام دهید چون سایش زیاد پوست باعث بدتر شدن آکنه و آسیب دیدن پوست می شود. از لیف های مخصوص صورت می توانید استفاده کنید. با این کار کثیفی و باقیمانده ی آرایش روی پوستتان به خوبی پاک می شود و در حقیقت نوعی لایه برداری نیز انجام داده اید. دقت کنید خط رویش مو، گردن، دوطرف بینی راهم به خوبی بشویید.

7-اسکراب صورت (اختیاری) : اسکراب صورت که حاوی دانه های کوچکی است که در برداشتن سلول های مرده ی پوست کمک می کند. در آخر صورت خود را با آب سرد بشویید این کار باعث بسته شدن منافذ پوست می شود و سپس پوست خود را با یک حوله ی تمیز نرم خشک کنید. از آب بسیار سرد استفاده نکنید زیرا ممکن است پوست شما را تحریک کند. همچنین به این نکات توجه کنید : حتما صورت خود را بعد از صابون زدن به خوبی آب کشی کنید چون ذرات صابون در منافذ پوست باقیمانده و باعث خشک شدن پوست می شود.

– نیازی به شستشوی بیش از حد صورت نیست . شستن صورت دو بار در روز – صبح و شب – کافی است. اما اگر صورت شما فوق العاده چرب است، بعد از ظهر نیز صورت خود را شستشو دهید. برای جلوگیری از بروز آکنه همیشه صورت خود را بعد از ورزش بشویید. اما برای پوست های حساس یا بسیار خشک، یک بار شستشو در روز کافی است. با حوله پوست خود را مالش ندهید. صورت خود را با حوله نرم تمیز به آرامی خشک کنید. برای شستشوی پوست های حساس و دارای آکنه، از شوینده های ملایم فاقد عطر استفاده کنید زیرا شوینده های معطر خود باعث تحریک پوست می شوند.

برای شستشوی صورت فقط از شوینده های مخصوص صورت استفاده کنید. از مرطوب کننده ی مناسب پوست خود استفاده کنید. اگر پوست شما جوش دارد، از مرطوب کننده فاقد چربی استفاده کنید. هنگامی که از منزل خارج می شوید از مرطوب کننده با SPF 15 یا 30 استفاده کنید. قبل از شستن صورت خود، آرایش خود را پاک کنید. برای تمیز کردن پوست صورت از یک تمیز کننده ی خوب استفاده کنید، مخصوصا در اطراف چشم و بینی خود را با دقت بیشتری بشویید.

– از تونر بر پایه الکل استفاده نکنید، زیرا چربی های طبیعی پوست را از بین می برد. تونرهای ملایم برای پوست مناسب است و سطح pH پوست را متعادل می کند، اما اگر شما از پاک کننده ی مناسب صورت استفاده می کنید، نیازی به استفاده از تونر ندارید. اطمینان حاصل کنید که پاک کننده ای که استفاده می کنید معطر نیست. اگر پوست خشکی دارید، از پاک کننده های آب رسان حاوی گلیسیرین و یا شی باتر استفاده کنید. در صورتی که پوست شما چرب باشد، از فوم شستشو استفاده کنید. نکات فوق در مورد چگونگی شستشوی پوست را به کار ببرید تا پوستی زیبا داشته باشید.

دکمه بازگشت به بالا