سلامت

نحوه فعالیت پزشکان ایران در عمره ۱۴۰۲ / زائران بیمار داروهایشان را همراه داشته باشند

رییس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر ضمن توضیح چگونگی ارایه خدمات پزشکی هلال احمر در حج عمره ۱۴۰۲، در عین حال تاکید کرد که زائران بیمار به میزان مصرف ۱۰ روز داروهایشان را همراه داشته باشند.

دکتر سیدعلی مرعشی در گفت‌وگو با اخبار ما، درباره چگونگی ارایه خدمات پزشکی و درمانی مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر در حج عمره ۱۴۰۲،‌ گفت: سفرهای عمره بعد از هشت سال مجددا از سرگیری شده است و هنوز نمی‌دانیم کشور مقصد به پزشکان کشورمان و سایر کشورها اجازه فعالیت می‌دهد یا خیر؟ در عمره، اجازه فعالیت پزشکی و درمانی مشابه حج تمتع داده نمی‌شود به طوری که بتوانیم درمانگاه و بیمارستان تشکیل دهیم.

وی با اشاره به اینکه پزشکان همراه کاروان‌ها اعزام می‌شوند، بیان کرد: از این رو درمانگاه مجهزی نداریم که همه امکانات را داشته باشیم البته هیچ کشوری چنین اجازه‌ای ندارد. پزشکان در هتل‌ها مستقر هستند و مدیران کاروان و مسئولین عمره سازمان مطلع هستند که پزشک در کدام هتل حضور دارد و زائرین در صورت لزوم، توسط مدیر کاروان به آن پزشک مراجعه می‌کنند.

به گفته وی، طی مذاکرات سازمان حج و زیارت با طرف سعودی،‌ آنها اعلام کرده‌اند که هیچ کشوری به هیچ وجه اجازه داشتن درمانگاه ندارد و این تعداد پزشک هم به شرط احتیاط اعزام می‌شوند تا مشخص شود طرف سعودی همین تعداد را هم قبول می‌کنند و یا می‌گویند زائرین باید به درمانگاه‌های سعودی مراجعه کنند.

مرعشی افزود: بر این اساس مقرر شده است یک درمانگاه در مکه و یک درمانگاه در مدینه راه‌اندازی شود تا مشخص شود شرایط به چه گونه است و سپس تصمیمات بعدی اتخاذ شود.

وی با اشاره به اینکه فعلا تصمیم خاص و ویژه‌ای در این زمینه گرفته نشده است، اظهار کرد: البته منظور از درمانگاه آن چیزی نیست که در حج تمتع اجرا می‌کنیم. پزشکان قرار است برای سه شیفت فعال باشند. در واقع سه پزشک برای هر درمانگاه و در مجموع شش پزشک اعزام خواهند شد.

او تاکید کرد: پزشکان قبلا در سایت مرکز پزشکی حج ثبت‌نام کردند و با آنها تماس گرفته شده است و کسانی که تمایل داشتند در دوره اول بروند منتخب شدند و قرار است یک ماه مستقر باشند تا سپس گروه بعدی اعزام شوند. فعلا تنها پزشکان عمومی قرار است همزمان با زائرین اعزام شوند.

مرعشی با اشاره به اینکه عربستان سعودی اجازه نمی‌دهد ایران و سایر کشورها برای عمره داروخانه مخصوص خود را داشته باشند، اظهار کرد: حتی ممکن است اجازه ندهند ما دارو ببریم اما اگر این اجازه صادر شود همان پزشکی که ویزیت می‌کند می‌تواند دارو را هم به بیمار بدهد. در صورتی که ما اجازه بردن دارو نداشته باشیم باید دارو در آنجا خریداری شود و توسط پزشک به بیمار ارائه شود. به طور کلی ما تاکنون هیچ تجهیزات و دارویی برای حج عمره به عربستان ارسال نکرده‌ایم.

او به زائرین عمره توصیه کرد: کسانی که برای عمره مشرف می‌شوند در صورتی که داروی خاصی مصرف می‌کنند حتما داروهای خودشان را همراه داشته باشند؛ چراکه ممکن است اجازه ارسال دارو به ما داده نشود و بیماران در صورتی که خودشان داروی کافی به اندازه مصرف ۱۰ روز را نداشته باشند، دچار مشکل شوند.

رییس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر همچنین گفت: سازمان بهداشت جهانی از سال گذشته شرط داشتن کارت واکسن کرونا برای مسافرین را حذف کرده است و سعودی هم چنین کارتی از زائرین نخواسته است.

انتهای پیام

گروه تحریریه علوم پزشکی

با تمرکز بر علم و دانش پزشکی، من می‌خواهم مطالبی را ارائه دهم که به شما کمک کند تا سلامتی خود را حفظ کنید و بهبود بخشید.
دکمه بازگشت به بالا