بین الملل

پوتین به زودی به ترکیه می‌رود

خبرگزاری اینترفاکس روسیه امروز جمعه به نقل از یک دستیار در کرملین گزارش داد، روسای جمهور ترکیه و روسیه بر سر آن که ولادیمیر پوتین “به زودی” به ترکیه سفر کند توافق کرده‌اند.

این نخستین سفر پوتین به یک کشور عضو ائتلاف ناتو از زمان دستور او به اجرای عملیات نظامی ده‌ها هزار سرباز روسیه در ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ در اوکراین محسوب می‌شود.

رئیس جمهور روسیه از زمان شروع این عملیات سفرهای خارجی کمی داشته است.

به گزارش اینترفاکس، یوری اوشاکوف، مشاور سیاست خارجی کرملین اظهار کرد: “رئیس جمهور ترکیه دعوتنامه فرستاده است. پوتین و اردوغان توافق کردند که سفر (رئیس جمهور روسیه به ترکیه) در آینده نزدیک انجام شود اما ما هنوز درباره روز انجام این سفر مذاکره نکرده‌ایم.”

رجب طیب اردوغان ماه گذشته میلادی برای یک دوره پنج ساله دیگر به ریاست جمهوری ترکیه رسید. او از زمان شروع جنگ در اوکراین به دنبال آن بوده که روابط قدرتمند ترکیه را هم با کی‌یف و هم با مسکو حفظ کند.

ترکیه از پیوستن به سیاست متحدان غربی در اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه روسیه خودداری کرده اما در عین حال برای اوکراین کمک تسلیحاتی فرستاده و خواستار احترام به تمامیت ارضی آن شده است.

آنکارا از سوی دیگر به انعقاد و اجرای توافقات تبادل زندانی بین روسیه و اوکراین کمک کرده و همراه با سازمان ملل میانجی گر توافق صادرات غلات بنادر اوکراین در ژوئیه ۲۰۲۲ شد.

دیوان کیفری بین المللی در ماه مارس اعلام کرد برای ولادیمیر پوتین از بابت جنایات جنگی ادعایی حکم بازداشت صادر کرده که این به معنی وجود احتمال دستگیر شدن او در حین سفر به خارج است.

با این حال آنکارا از اعضای اساسنامه رُم که دیوان کیفری بین المللی را بنیان گذاشت نیست بنابراین خطر دستگیری متوجه پوتین حین سفرش به ترکیه نیست.

311311

تیم تحریریه مقالات بین المللی

تحلیل‌گر خبری بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای داغ جهانی. به شما اخبار روز را با نگاهی بی‌طرف و با تحلیل‌های کارشناسی ارائه می‌دهم. با دسترسی به منابع قوی، اطلاعاتی دقیق و جامع را به شما می‌رسانم.
دکمه بازگشت به بالا