بین الملل

کاهش وزنی و ارزشی واردات برنج

واردات برنج در ۴ ماهه نخست سال جاری با ۳۱ درصد کاهش در وزن نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۵۰۹ هزار و ۳۴۸ تن رسید.

به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری علم و فناوری آنا به نقل از گمرک ایران، واردات برنج در ۴ ماهه نخست سال جاری با ۳۱ درصد کاهش در وزن نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۵۰۹ هزار و ۳۴۸ تن رسید. ارزش واردات برنج در ۴ ماهه سال جاری حدود ۶۰۱ میلیون دلار بوده که در مقایسه با سال قبل ۴۹ درصد کاهش نشان می‌دهد.

این گزارش با اشاره به اینکه موافقت با ورود و میزان ثبت سفارش برنج و شرایط واردات آن در اختیار وزارت جهاد کشاورزی است، در خصوص میزان واردات برنج در سال ۱۴۰۱ می‌افزاید: در ۱۲ ماهه سال گذشته درمجموع یک‌میلیون و ۷۷۹ هزار تن برنج به ارزش ۲ میلیارد و ۱۳۷ میلیون دلار وارد کشور شد که از حیث وزن ۱۰۹ درصد و ازلحاظ ارزش ۱۹۲ درصد افزایش داشت.

بر اساس این گزارش؛ به‌رغم اینکه تشریفات این میزان برنج در گمرکات در حال انجام است، ولی تا پایان آبان ماه اجازه خروج از گمرک را نخواهد داشت مگر اینکه همانند سال قبل مصوبه یا ابلاغیه جدید به گمرک ارسال گردد.

شایان‌ذکر است در اجرای بند ۸ مندرجات ذیل یادداشت فصل دهم قانون مقررات صادرات و واردات کشور، واردات و ترخیص برنج در فصل برداشت ممنوع و زمان این ممنوعیت از ابتدای مردادماه هرسال تا پایان آبان ماه همان سال تعیین‌شده است، اما در اجرای مصوبات سی‌امین جلسه ستاد تنظیم بازار مورخ ۱۸ خرداد ۱۴۰۱، این ممنوعیت از سوی وزارت جهاد کشاورزی برای سال ۱۴۰۱ لغو شده بود.

تیم تحریریه مقالات بین المللی

تحلیل‌گر خبری بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای داغ جهانی. به شما اخبار روز را با نگاهی بی‌طرف و با تحلیل‌های کارشناسی ارائه می‌دهم. با دسترسی به منابع قوی، اطلاعاتی دقیق و جامع را به شما می‌رسانم.
دکمه بازگشت به بالا