عمومیبرترینهای کسب و کار

انواع راهبند بازویی و سیستم های کنترل تردد هوشمند

با انواع راهبند و سیستم های کنترل تردد هوشمند بیشتر آشنا شوید

به طور کلی زمانی که نام راهبند به میان می‌آید دستگاه هایی با بازو بلند موسوم به راهبند بازویی در ذهن تداعی می‌شود ولی راهبند ها تنها به این دستگاه های کنترل تردد محدود نمی‌شود.

راهبند اتوماتیک بازویی

راهبند های اتوماتیک بازویی رایج ترین نوع راه بند ها هستند؛ این دستگاه ها را در ورودی و خروجی بیشتر پارکینگ ها و ادارات مشاهده کرده‌اید.

این دستگاه‌ها بهترین راه حل برای کنترل عبور و مرور خودرو ها از مبادی ورودی و خروجی هستند. راهبند های اتوماتیک جدید موجود در بازار را می‌توان به انواع سیستم های کنترل تردد مانند سیستم پلاک خوان، سیستم تگ خوان و یا لوپ دیتکور متصل کرد و نظارت دقیق تری بر تردد خودرو ها داشت و از طرف دیگر سیستم هوشمندی برای عبور و مرور خودروها پیاده سازی کرد.

برای اماکن متخلف، راهبند اتوماتیک برقی مختلفی طراحی شده است که در نوع باز با یکدیگر تفاوت دارند. برای مثال برای اماکنی که با محدودیت ارتفاع مواجه هستند راهبند بازو تاشو در دول مدل ۹۰ درجه و ۱۸۰ درجه طراحی شده است به این صورت که بازو یا همان بوم راهبند از وسط تا شده و با سقف برخورد نمی‌کند.

نوع دیگر بوم یا علمک راهبند بازو فنس دار است. این بوم علاوه بر میله اصلی دارای نرده‌هایی روی خود است که فضای بالا و پایین بوم را پوشش می‌دهد و امکان عبور را حتی برای حیوانات مسدود می‌کند.

علاوه بر بوم، راهبند ها در قدرت موتور و میزان تردد مجاز در شبانه روز نیز با یکدیگر تفاوت دارند. در بازار ایران راهبند بازویی از ۷۰ تا ۷۵۰ وات موجود است که با توجه به طول عمر مفید، میزان تردد مجاز در شبانه روز و نیاز به سرویس دوره‌ای قابل بررسی است.

از دیدگاه دیگر راهبند ها با توجه به سیستم محرک به دو دسته الکترومکانیک و الکتروهیدرولیک تقسیم می‌شوند.

راهبندهای دارای سیستم محرک الکترومکانیک با استفاده از نیروی محرک موتور کار می‌کنند در حالی که راهبند های الکترومکانیک با استفاده از فشار روغن بازو را حرکت می‌دهند.

راهبندهای الکترو هیدرولیک با استفاده از فشار روغن کار می‌کنند و به همین دلیل قدرت بالاتری نسبت به دیگر موتور ها دارند و به همان اندازه قیمت بیشتری هم دارند. این راهبند ها به جهت جریان روغن در اجزا راهبند نیاز به سرویس های دوره ای منظم دارند.

راهبندهای الکترومکانیک برخلاف دیگر راهبند ها به هیچ گونه مایعی نیاز ندارند و با استفاده از نیروی جک و اهرم و همچنین گیبرکس کار می‌کنند.

راهبند ضد انتحاری امنیتی

این دستگاه های ضد انتحاری را شاید به ندرت دیده باشید. این دستگاه های امنیتی یکی از تجهیزات مورد استفاده برای پیشگیری از حوادث تروریستی هستند.

راهبندهای ضد انتحاری در شکل‌ها و نوع‌های مختلفی طراحی و تولید می‌شوند که هر یک مناسب یک کاربری خاص است. این دستگاه‌ها زمانی که خودروی انتحاری قصد نفوذ به یک مکان خاص جهت انجام عملیات تروریستی را داشته باشد مانند سدی محکم مانع از عبور خودرو های سبک و سنگین انتحاری می‌شود و از عملیات تروریستی را در بدو شروع جلوگیری می‌کند.

برخی از راهبند های ضد انتحاری امکان نصب تجهیزات نظامی مانند اسلحه گرم را هم دارند تا قبل از برخورد با خودرو آن را منهدم کنند.

نوعی دیگر از این دستگاه ها مانند راهبند نیزه ای، فقط از حرکت خودرو جلوگیری می‌کنند به این صورت که تایر های خودرو را پاره کرده و مانع از پیشروی بیشتر عامل انتحاری می‌شود. این نوع از راهبندهای ضد تروریستی اغلب پیش از راهبند ضد انتحاری اصلی نصب می‌شود تا از آسیب بیشتر به آن جلوگیری شود.

همانند راهبند های بازویی، راهبند های ضد انتحاری هم امکان اتصال به انواع سیستم های کنترل تردد و امنیتی را دارا هستند. همچنین امکان پیاده سازی سناریو های پیشرفته و تلفیق با سایر تجهیزات امنیتی برای این دستگاه ها وجود دارد.

راهبند نفر رو یا گیت کنترل تردد

این نوع از راهبند ها را هم در ایستگاه‌های مترو دیده‌اید. این گیت های کنترل تردد جهت کنترل عبور و مرور اشخاص مورد استفاده قرار می‌گیرند. گیت های نفر رو قابلیت اتصال به دستگاه‌های اکسس کنترل را دارند که با توجه به اطلاعات موجود در پایگاه داده خود مجوز ورود اشخاص را صادر و یا در صورت لزوم از عبور فرد جلوگیری می‌کند.

اکسس کنترل ها جز جدایی ناپذیر گیت نفر رو هستند. این دستگاه ها دارای سیستم های گوناگون تشخیص هویت مانند تشخیص چهره، تشخیص اثر انگشت، اسکن قرنیه چشم، اسکن کف دست و… هستند. همچنین امکان استفاده از سیستم کارت خوان و رمز عبور هم وجود دارد.

از راهبند های نفر رو علاوه بر ایستگاه‌های مترو در ورودی ادارات جهت کنترل عبور و مرور کارکنان و حضور و غیاب، باشگاه‌های ورزشی، خوابگاه های دانشجویی و… استفاده می‌شود.

راهنمای خرید راهبند بازویی + قیمت

در این مطلب شما را با راهبند بازویی آشنا می کنیم.اگر قصد خرید راهبند آکاردئونی یا راهبند بازویی و اطلاع از قیمت راهبند بازویی را دارید با ما همراه باشید.

از تجهیزاتی همچون راهبند‌ در مکان ها و محل های مختلفی مانند: در ورودی پارکینگ ها، ورودی ادارات ، ایستگاه های مترو، ورودی فرودگاه ها و … استفاده می گردد که برای ایجاد محدودیت در مسیر تردد افراد و کنترل عبور اتومبیل ها و یا افراد مورد استفاده قرار می‌گیرند. راهبند به طور کلی از اجزایی شامل بدنه، میله، سیستم محرک، فنر تعادل و مرکز کنترل تشکیل گردیده است. امروزه در سیستم های پارکینگ هوشمند ، تجهیزاتی مانند راهبندهای بازویی، راهبندهای ستونی، راهبند زنجیری، راهبندهای میله ای اتوماتیک و . . . به عنوان اجزا بسیار مهم تلقی می گردد.

از تجهیزاتی مانند راهبند به عنوان یک سد در ورودی و خروجی پارکینگ استفاده می گردد تا به کمک آن ترددها محدود و قابل کنترل و نظارت گردد، که یکی از مزایای این کار جلوگیری از عبور و مرور غیر مجاز می باشد. استفاده از راهبند ها باعث افزایش امنیت و کنترل عبور و مرور می گردد.قیمت راهبند بازویی به عوامل مختلفی بستگی دارد که در این مطلب به آن پرداخته ایم.

از موارد رایج استفاده از راهبند ها می توان به محل های مختلف مانند پارکینگ های عمومی ،مسافرخانه ها و هتل ها، فروشگاه های زنجیره ای و بزرگراه ها و آزادراه ها، به عنوان سد عوارضی، اشاره کرد، و حتی برای مکان های سرپوشیده نیز قابل استفاده می باشد. راهبند های اتومات جدید با عملکرد هوشمند خود، کار را بسیار آسان کرده اند.

میله فلزی که به آن بوم گفته می شود در حالتی که راه بسته است به حالت افقی قرار دارد و زمانی که اتومبیل به راهبند نزدیک می شود اگر نگهبان اجازه ورود به آن بدهد با فشار دادن دکمه ای ، بوم از حالت افقی به صورت عمودی بالا رفته و راه باز می شود و خودرو می تواند وارد شود. تمامی راهبندها دارای سنسورهای تشخیص مانع هستند و تا زمانی که خودرو کامل از زیر بازویی عبور نکرده باشد ،پایین نمی آید و همچنین باعث می شود زمانی که اتومبیل و یا شخصی زیر بازویی گیر کرده باشد به آنها آسیبی وارد نشود.

راهبند های هوشمند امروزی قابلیت تجهیز با انواع سیستم های کنترل تردد را دارا می باشند. از جمله این سیستم ها میتوان به سیستم های تگ خوان، پلاک ها و سیستم های ثبت تردد اشاره کرد.استفاده از این سیستم ها در محیط‌های شلوغ مانند مجتمع ها در حفظ ایمنی و مدیریت پارکینگ بسیار مفید می باشد.

راهبندها دارای انواع مختلفی از جمله راهبند بازویی، تلسکوپی دستی ، تلسکوپی اتوماتیک ، بازو شکسته،میله ای، ستونی و غیره می باشند و قیمت راهبند بازویی متفاوت است.

راهبند بازویی

راهبند بازویی به علت نصب و عملکرد سریع ،طرفداران زیادی دارد. راهبند بازویی شامل یک بدنه اصلی و بازوی متصل به آن می باشد که بصورت اتوماتیک باز و بسته می شود.

این راهبند ها امکان نصب انواع بازو ها مانند تلسکوپی، فنس دار و تاشو 90 درجه و 180 درجه را دارند که این قابلیت امکان استفاده از آن ها را در انواع اماکن را فراهم می‌کند.

راهبند های بازویی تلسکوپی

راهبند های بازویی تلسکوپی شباهت بسیار زیادی به راهبند های معمولی دارد ولی در این نوع راهبند امکان افزایش و یا کاهش طول بازوی آن تعبیه گردیده است که امکان تغییر طول بازوی آن از 4 تا 6 متر وجود دارد. اگر عرض مسیر از 4 متر کمتر باشد می بایست از بازوی معمولی استفاده نمود.

راهبند های بازویی فنس دار

راهبند های بازویی فنس دار نیز همانند راهبند بازویی تلسکوپی، شباهت بسیار زیادی به راهبند های معمولی دارد ولی در راهبند بازویی فنس دار، نرده هایی بر روی بازو به گونه ای نصب می گردد که باعث مسدود شدن فضای بالا و پایین بازو می گردد .این نوع بازو تا 6 متر قابل نصب است.

راهبند های بازویی تاشو 90 درجه

این نوع راهبند برای مکان هایی مانند خروجی پارکینگ های طبقاتی که محدودیت فضا وجود دارد و احتمال برخورد بازوی معمولی با سقف وجود دارد مناسب می باشد. دواقع بازوی این نوع راهبند از دو قسمت تشکیل شده که یکی از آنها تا 90 درجه تا شده و پس از باز شدن موازی سقف قرار می‌گیرد.قیمت راهبند بازویی این مدل نیز با سایر انواع متفاوت است.

راهبند های بازویی تاشو 180 درجه

برای مکان هایی که فضای محدود دارند.

قیمت راهبند بازویی

قیمت راهبند بازویی، با توجه به نوع عملکرد راهبند و میزان کارکرد آن، متفاوت می باشد. قیمت انواع مدل های الکترومکانیکی آن نسبت به هیدرولیکی کمتر است. با توجه به اینکه راهبند ها توسط شرکت ها و در برندهای مختلف تولید می گردند، قیمت راهبند بازویی براساس نوع برند و کشور سازنده نیز متفاوت می باشد. همچنین تعداد تردد افراد یا وسایل نقلیه و نیز نا محدود و محدود بودن آن بر قیمت راهبند ها تاثیرگذار است. به عنوان مثال قیمت برند های ایتالیایی و آلمانی از قیمت بالاتری در بازار برخوردار می باشد. از دیگر موارد تاثیرگذار بر قیمت راهبند بازویی می توان به جنس بدنه ،نوع رنگ، مدار فرمان آن ونصب سیستم های کنترل تردد بر روی راهبند اشاره نمود.

نصب راهبند

جهت نصب راهبند بازویی توجه به دو نکته بسیار حایز اهمیت است. نخست آنکه در نظر گرفتن محل نصب مناسب و دوم آنکه به صورت دقیق و مناسب نصب گردد. به عنوان مثال برای محل نصب راهبند باید به نکات ذیل توجه نمود:

در نظر گرفتن محل تردد عابر پیاده در انتخاب محل مناسب ،عابر پیاده از پشت راهبند تردد کند نه از سمت نوک تیرک تا از برخورد احتمالی عابر با تیرک جلوگیری گردد.

نزدیک بودن محل نصب به اتاق نگهبانی.

باید محل نصب به گونه ای انتخاب گردد تا از برخورد کابل های هوایی و یا شاخه درخت از فضای بالای دستگاه یا تیرک ( در هنگام عمود بودن آن) پرهیز گردد، و یا موانع برطرف گردد.

از نصب راهبند بازویی در محل عبور آب یا باغچه پرهیز گردد.

با توجه به تجربه بالای نصاب ها در نصب و راه اندازی تجهیزات راهبند بازویی، بهتر است فضای مورد نیاز برای نصب دستگاه و لوازم جانبی آن،توسط نصاب انتخاب گردد.

نکات طلایی خرید راهبند بازویی

راهبند بازویی یکی از تجهیزات مهم برای تامین امنیت و کنترل در یک ساختمان است. این راهبند از مواد اولیه محکم و مقاومی ساخته شده است. برای اینکه تردد در ساختمان را کنترل کنید وجود یک راهبند تا حد زیادی کمک کننده است. راهنبد ها به دو شکل اتوماتیک و دستی تولید می شوند. راهبند اتوماتیک با استفاده از کنترل از راه دور و ریموت قابل تنظیم است. برای آشنایی با سایر انواع درب های اتوماتیک مانند درب گردان به صفحه مورد نظر مراجعه کنید.

انتخاب راهبند

کنترل تردد در پارکینگ ها و مجتمع های مسکونی کاری سخت و مهم است. برای این کار از نیروی کار و تجهیزات مختلفی استفاده می شود. راهبند ها راه را برای افراد غیر مجاز مسدود می کنند و این کار به صورت دستی یا اتوماتیک قابل انجام است. استفاده از مواد اولیه فولاد و آلومینیوم در ساخت راهبند بازویی رایج است. قیمت راهبند بازویی متناسب با جنس بدنه آن تفاوت دارد. این مواد به دلیل مقاومت و وزن مناسبی که دارند مورد استفاده قرار می گیرند.

 برای اینکه راهبند مورد نظرتان را انتخاب کنید باید به نیاز های خود رجوع کنید. بازوی راهبند ها در اندازه و طرح های متنوعی هستند. هر یک از آن ها برای جای خاصی مورد استفاده قرار می گیرند و ویژگی های متفاوتی دارند. بازوی بلند تر در راهبند به معنای مسدود کردن راه به اندازه بیشتر است. یکی از فاکتور هایی که می تواند بر قیمت راهنبد بازویی اثر بگذارد، طول بازوی آن است. با یک بازوی بلند هیچ کس با وسایل نقلیه مختلف نمی تواند از درگاه پارکینگ یا مجتمع مسکونی عبور کند.

تحریریه اخبار ما

مشی رسانه‌ای این سایت، تحلیلی - خبری است و اعضای تحریریه این مجموعه می‌کوشند از قالب ظاهری خبرها فراتر رفته و به زوایای پنهان و آشکار حوادث سرک بکشند و با کندوکاو بیشتر، ناگفته‌ها و وجوه نامکشوف وقایع و حوادث را بیابند.
دکمه بازگشت به بالا