اقتصادیبرترینهای کسب و کار

ارز دیجیتال بانانو چیست؟

تکنولوژی ارز بانانو چیست ؟

برخلاف بلاک چین‌های عادی که مبالغ تراکنش‌ها را ردیابی می‌کند، شبکه نانو موجودی حساب‌ها را ثبت می‌کند که این کار به خودی خود فضای ذخیره‌سازی بسیار کم‌تری برای نگه‌داری اطلاعات نیاز دارد. هر بلاک چین منفرد در شبکه نانو فقط توسط صاحب خود می‌تواند بروز شود و با هم‌گام سازی فرد اطلاعات با شبکه به اشتراک گذاشته می‌شود.یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد نانو این است که این معماری به هر بلاک چین یکتا اجازه می‌دهد تا به طور غیرهمزمان با بقیه شبکه هم‌گام شود. در این شبکه هر تراکنش توسط بلاک چین هر فرد پردازش می‌شود و دیگر نیازی به پروتکل اجماع برای توافق توزیع شده نیست.

ویژگی مهم دیگر شبکه ارز دیجیتال نانو کاملا غیرمتمرکز بودن آن است. ارز دیجیتال نانو با هدف انتقال وجه به صورت آنی و بدون هیچ هزینه‌ای راه اندازی شده است. همچنین این شبکه از نظر تئوری مقیاس‌پذیری بی‌نهایتی دارد و اگر توسعه‌دهندگان این جنبه را به واقعیت تبدیل کنند، نانو می‌تواند کل اکوسیستم ارزهای دیجیتال را برای سال‌ها و شاید دهه‌ها تغییر دهد.

یک انتقال در شبکه نانو دو تراکنش جداگانه ایجاد می‌کند. یکی تراکنش ارسال است که مبلغ را از فرستنده کسر و دومی تراکنش دریافتی است که مبلغ را به دفتر کل گیرنده اضافه می‌کند. هر تلاش در ارسال این شبکه به بلوک قبلی در بلاک چین فرستنده ارجاع داده می‌شود. اگر همان بلوک قبلی توسط دو تراکنش ارسال متفاوت ارجاع داده شود، هزینه مضاعفی برای تایید تراکنش اعمال خواهد شد. اگر این اتفاق بیافتد، نودهای شبکه رای می‌دهند که کدام تراکنش حفظ و کدام کنار گذاشته شود.

نود‌های نماینده نانو

از آن‌جایی که در این شبکه مفهوم استخراج معنایی ندارد طبیعتا شبکه به کارمزدی برای تایید تراکنش نیز نیازی ندارد. نودهای نماینده وظایفی مانند تایید امضای بلوک و رای دادن به تراکنش‌های معتبر در صورت تضاد در ارجاع به بلوک قبلی … را بر عهده می‌گیرند. اعتبار هر رای نود وابسته به مقدار ارز دیجیتال نانویی است که به آن نود پیوند داده شده است؛ یعنی هر رای وزن دارد.

سازوکار اثبات کار نانو

بخش جالب معماری نانو استفاده از است؛‌ اما نه به عنوان یک پروتکل اجماع. در حقیقت شبکه نانو از این سازوکار به عنوان یک راهکار ضد اسپم استفاده می‌کند. عدم وجود کارمزد به این معنی است که یک هکر یا مهاجم می‌تواند شبکه را به طور نامحدود اسپم کند اما با وجود اثبات کار هر بلوک نانو نیاز به مقدار کمی کار دارد. مدت زمان این کار ۵ ثانیه و اعتبارسنجی آن ۱ میکروثانیه طول می‌کشد.

به همین دلیل یک مهاجم برای حمله به این شبکه به مقدار قابل توجهی از قدرت محاسباتی نیاز دارد در حالی که کاربران عادی فقط باید از مقدار کمی قدرت محاسباتی استفاده کنند. این شبکه حتی روش‌هایی برای جلوگیری و حذف تراکنش‌های اسپم دارد که فضای ذخیره‌سازی قابل استفاده توسط مهاجم را محدود می‌کند.

یکی از انتقاداتی که به این سیاست و معماری می‌شود عدم وجود انگیزه برای برای اجرای یک نود نانو است. در پاسخ به این انتقادات توسعه‌دهندگان پروژه اعلام کردند که انگیزه اصلی اجرای نود، همان استفاده از ارز دیجیتال نانو و کار کردن شبکه است. اجرای یک نود علاوه بر افزایش امنیت شبکه، تراکنش‌های آنی و بدون کارمزد نانو را نیز تضمین می‌کند.

اجرای یک یا چند نود توسط یک فرد یا کسب و کاری که از ارز دیجیتال نانو برای تراکنش‌های خود استفاده می‌کند کاملا منطقی است زیرا هزینه راه‌اندازی و نگهداری یک نود ماهیانه حدود ۳ دلار هزینه دارد. از آن‌جایی که هر کیف پول حکم یک نود در شبکه نانو را دارد به صورت روزافزون تعداد نودها نیز افزایش می‌یابد. این الگوریتم در ابتدا برای انتشار در نسخه ۲۰ پروتکل برنامه ریزی شده بود اما به طور موقت به حالت تعلیق درآمد زیرا تیم روی بروزرسانی جدیدی کار می‌کند که مشکل عدم استفاده از حافظه برای الگوریتم را برطرف کند.

ویژگی‌های اثبات کار نانو

ویژگی‌ها و اهداف طراحی اثبات کار نانو به شرح زیر است:

 • عدم نیاز به احراز هویت
 • به حداقل رساندن اندازه اثبات
 • به حداقل رساندن منابع تایید اثبات
 • مشخصات ساده
 • به حداکثر رساندن بهره‌وری (زمان – محدوده – محصول)
 • به حداقل رساندن انرژی مصرفی

چگونگی بهبود استفاده از رمزارزها توسط ارز نانو

از دیدگاه کاربران، نانو یک ارز دیجیتال تقریبا ایده‌آل است زیرا تراکنش‌ها به صورت آنی و بدون هیچ کارمزدی انجام می‌شوند و مقیاس‌پذیری بی‌نهایتی دارد. زمان تایید تراکنش‌ها نسبت به رییس بزرگ، بیت کوین، پیشرفت بسیار چشمگیری دارد. در شبکه عادی بیت‌کوین، کاربران برای تایید هر تراکنش باید حداقل ده دقیقه و شاید تا ساعت‌ها منتظر بمانند. چیزی که در تایید تراکنش‌های ارز دیجیتال نانو نمی‌بینیم. این تاخیر در تایید تراکنش‌های بیت کوین به دلیل ظرفیت زیاد و زمان ده دقیقه‌ای استخراج هر بلوک است. نانو با ساخت بلوک خاص برای هر تراکنش و پردازش فوری بلوک‌ها از این امر جلوگیری می‌کند.

بهبود فضای رمزارزها با نانو

ارز دیجیتال نانو همچنین امنیت شبکه خود را با سازوکار اثبات سهام نیابتی بهبود می‌بخشد. یک مهاجم برای انجام یک حمله شبکه موفق باید ۵۱ درصد () از کل نانوهای در گردش را کنترل کند. این امر مستلزم سرمایه گذاری مالی عظیمی است که تقریبا فراتر از توان هر کسی است. البته استفاده از سیستم اثبات سهام نیابتی از مصرف زیاد انرژی و نیاز به سخت‌افزارهای استخراج گران‌قیمت مورد نیاز در سازوکار اثبات کار جلوگیری می‌کند.

سازوکار اجماع نانو

پروتکل اثبات تخصیص یافته امکان رای دادن بر اساس موجودی حساب را فراهم می‌کند؛ یعنی هرچه نانو بیشتری داشته باشید رای شما هم وزن و اعتبار بیشتری خواهد داشت. ایجاد این ویژگی منطقی است زیرا کسانی که دارایی‌های بیشتری در شبکه دارند انگیزه بیشتری برای صادق و سالم نگه داشتن سیستم برای محافظت از سرمایه خود دارند. این سازوکار با نحوه برخورد سایر ارزهای دیجیتال با سازوکارهای اجماع متفاوت است. این امر مستلزم وجود مداوم نرخ هش حداکثری است که انرژی زیادی مصرف می‌کند. نانو برای اجماع یا امنیت به اثبات کار نیاز ندارد و هزینه‌های عملیاتی را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

موارد استفاده و مزایای ارز نانو

در حالی که نانو به خودی خود به دلیل فناوری و ویژگی‌هایش پیشگام است، موارد استفاده آن اینطور نیست. این پروژه در تلاش است تا برخی از مشکلات اساسی را که بسیاری از رمزارزها با آن درگیرند را حل کند. مزیت نانو در مقابل سایر رمزارزها مقیاس‌پذیری بی‌نهایت، تایید آنی و بدون کارمزد تراکنش‌ها است. موارد اصلی استفاده ارز دیجیتال نانو در زیر آمده است:

 • پرداخت‌های خرد: استفاده برای پرداخت مبالغ کم مثل حقوق دارایی دیجیتال، اشتراک محتوا و … .
 • پرداخت‌های فرامرزی: پرداخت راحت فرامرزی به واسطه ویژگی پرداخت‌های فرا‌مرزی بدون اصطکاک
 • کسب و کار به مشتری: تایید و انجام پرداخت‌ها میان مشتریان و کسب و کارهای خاص
 • جفت‌ارز معاملاتی ایده‌آل: تراکنش‌های آنی و بدون کارمزد نانو، آن را برای تریدرهای ارز دیجیتال تبدیل به گزینه‌ای ایده‌آل می‌کند.

تیم تشکیل دهنده

خالق نانو است که از سال ۲۰۱۴ بر روی کد نویسی این پروژه کار می‌کند. با وجود اینکه نانو بازار بزرگی دارد اما تیم کوچک نه نفره‌ای پشت آن است. بنیانگذار و مدیر عامل این پروژه کالین لمهیو نانو را به عنوان یک پروژه جانبی راه اندازی کرد و سپس به طور فزاینده‌ای به بلاک چین و اهداف آن برای آینده علاقه مند شد به همین منوال اون نانو را به یک پروژه تمام وقت برای خود تبدیل کرد.

جامعه نانو

پروژه نانو در رسانه‌های اجتماعی بسیار فعال است. یکی از روش‌های اصلی برقراری ارتباط تیم با جامعه خود بلاگ‌های است که در آن به‌روزرسانی‌های هفتگی اعلام می‌شود و به بحث درباره ویژگی‌های خاص و بهبودهای پروتکل می‌پردازند.

این پروژه در نیز دنبال‌کنندگان بسیار زیاد و فعالی دارد، جایی که تعداد فالوورهای آن‌ها به ‍۱۱۷ هزار نفر می‌رسد. تیم پروژه در طول روز چندین پست می‌گذارد که طبیعتا با نظرات زیادی پایین هر پست همراه است. سرور پروژه بیش از ۵۰ هزار عضو دارد که در روزهای تعطیل تعداد نفرات فعال آنلاین به بیش از ۳۰۰۰ نفر می‌رسد.

یکی دیگر از رسانه‌های اصلی مهم این پروژه است که نزدیک به ۱۴۳ هزار دنبال کننده دارد. این اکانت حداقل یک بار در روز توییت‌های تازه‌ای با همراهان خود به اشتراک می‌گذارد. در حالی که بنیانگذار و توسعه‌دهندگان نانو قبلا در توییتر فعالیت خوبی داشتند جدیدا از این پلتفرم فاصله گرفتند و فعالیت خود را به صفحه اصلی نانو محدود کرده‌اند.

توکنومیک

عرضه کل و تعداد توکن در گردش نانو در حال حاضر برابر با ۱۳۳۲۴۸۲۹۷ واحد است که در آینده به این تعداد توکن چیزی افزوده نخواهد شد. ارز دیبجیتال نانو در حال حاضر (۱ آذر ۱۴۰۰) در رده ۱۳۸ ارز‌ها دیجیتال از نظر ارزش بازار با ارزش ۶۹۳ میلیون دلار قرار دارد.

ری‌بلاکس در زمان تایید اولین تراکنش در مارس ۲۰۱۷ با قیمت ۰.۱ دلار معامله می‌شد. در ۲ ژانویه ۲۰۱۸ ارز دیجیتال نانو به سقف قیمتی خود یعنی ۳۳.۷ دلار رسید؛ یعنی رشدی ۳۳۷۰۰ درصدی طی یک سال.

توکنومیک ارز دیجیتال نانو

در زمان نوشتن این مقاله، ارزش هر نانو برابر با ۵.۲۸ دلار است. قیمت این ارز از ریزش ماه می بیت کوین تا به الان درگیر فراز و نشیب‌های بسیاری بوده است.

در ابتدا عرضه ارز دیجیتال نانو توسط فاست‌های ارز دیجیتال انجام می‌گرفت و در نوامبر ۲۰۱۷ عرضه به اتمام رسید.

از کجا ارز دیجیتال نانو بخریم؟

نانو در تعدادی از صرافی‌های محبوب جهان همچون بایننس، کراکن، کوکوین، هووبی، کوینکس و … لیست شده است. با توجه به عدم دسترسی کاربران ایرانی به این صرافی‌ها هم‌وطنان گرامی می‌توانند در صرافی اکسکوینو به بپردازند.

پس از خرید توکن‌های نانو خود باید آن‌ها را در جایی ذخیره کنید.

بهترین و سریع‌ترین روش برای ذخیره‌سازی ارز دیجیتال نانو استفاده از کیف پول اکسکوینو است که از شبکه نانو پشتیبانی می‌کند.

اگر جز آن دسته از افرادی هستید که به دنبال ذخیره‌سازی دارایی خود در کیف پول‌های سخت افزاری هستید می‌توانید از سری کیف پول‌های سخت افزاری لجر Ledger و ترزور Trezor استفاده کنید.

توسعه‌ها و نقشه راه پروژه نانو

یکی از بهترین راه‌ها برای تعیین میزان کار بر روی یک پروژه منبع باز این است که به مخزن گیت‌هاب GitHub آن‌ها نگاهی بیاندازید. با نگاهی به کدهای پروژه در گیت‌هاب می‌توان فهمید که تیم پروژه نسبت به تعهدات خود بسیار منظم عمل کرده و بسیار فعال بوده‌اند

نقشه راه

نانو به تازگی نقشه راه به روز شده‌ای را منتشر کرده است که اهداف و پیشرفت خود را در سال آینده نشان می دهد.

نقشه راه شامل مواردی مانند یکپارچه‌سازی مبادلات به واسطه ارزهای فیات، افزایش مشارکت در بازارهای جهانی، افزایش پذیرش توسط تریدرها و انتشار آلفا سیستم نقطه فروش است.

مهمترین ویژگی آتی از نظر تیم توسعه، انتقال به زیرساخت اثبات کار نانو است. در ابتدا این کار هم زمان با انتشار نسخه ۲۰ برنامه‌ریزی شده بود اما به دلایلی این امر به تعویق افتاد.

 • نسخه بتا 6.1.5
  • سپتامبر 2015: نسخه بتا نهایی قبل از پیدایش
 • نسخه 7.2
  • دسامبر 2015: تعمیرات اساسی سیستم RPC برای هم‌گام‌سازی غیرهمزمان
 • نسخه 7.4
  • مارس 2016: معرفی کیف پول‌های قطعی
 • نسخه 11
  • مارس 2018:  ارتقا عمده کارایی شبکه با معرفی بلوک‌های جهانی به جای استفاده از چهار نوع بلوک مجزا
 • نسخه 13
  • مارس 2019: ارتقا فرآیند اجماع
 • نسخه 19 – سولیدوس
  • جولای 2019: معرفی اثبات کار پویا Dynamic Proof of Work (PoW)
 • وب سایت جدید بنیاد نانو
  • نوامبر 2019: بهبودهای قابل توجه در Nano.org
 • یکپارچه سازی مرورگر شجاع
  • می 2020: ایجاد ویجت در مرورگر بریو Brave با مشارکت بایننس برای پشتیبانی از نانو
 • نسخه 21 – آتنا
  • ژوئن 2020: بهبود سختی اثبات کار
 • نسخه 22 – سیلیکا Siliqua
  • برنامه آتی: معرفی الگوریتم اجماع کم منبع جدید برای رسیدگی به مقیاس پذیری شبکه

در فوریه ۲۰۱۸ یک هکر یا گروهی از هکرها تقریبا ۱۵۰ میلیون دلار توکن XRB را از صرافی ارز دیجیتال بیت‌گریل ایتالیا به سرقت بردند. در آن زمان بیت‌گریل بزرگترین صرافی از نظر حم معاملات XRB بود.

عواقب این هک بسیار بد بود، به طوری که بیت‌گریل توسعه دهندگان و کد اصلی XRB را مقصر این هک دانست، در حالی که توسعه دهندگان پروژه کمبود امنیت در بیت‌گریل را مشکل اصلی می‌دانستند. حتی برخی از اتهامات علیه بنیانگذار بیت‌گریل به عنوان دست داشتن در هک و سرقت وجود داشت.

هک ۲۰۱۸ صرافی بیت گریل

هکرها در ازای بازپرداخت وجوه دزدیده شده درخواست داشتند یک هارد فورک از نانو ایجاد شود.

در ژانویه ۲۰۱۹ این مشکلات به پایان رسید. با حکم دادگاهی در ایتالیا، مدیر عامل سابق بیت‌گریل مجبور به باز پرداخت وجوه سرقتی شد.

تحریریه اخبار ما

مشی رسانه‌ای این سایت، تحلیلی - خبری است و اعضای تحریریه این مجموعه می‌کوشند از قالب ظاهری خبرها فراتر رفته و به زوایای پنهان و آشکار حوادث سرک بکشند و با کندوکاو بیشتر، ناگفته‌ها و وجوه نامکشوف وقایع و حوادث را بیابند.
دکمه بازگشت به بالا