برترینهای کسب و کارعمومی

تینر پلی اورتان چیست؟ راهنمای استفاده از تینر پلی یورتان

تینر پلی اورتان ( تینر ۲۱) چیست؟

تینر پلی اورتان ماده ای بی رنگ و شفاف است که سرعت تبخیر بالایی دارد. برای رقیق کردن و به غلظت رساندن رنگ های پلی یورتان به کار می رود. خرید تینر فوری پلی اورتان گزینه مناسبی برای افزایش کیفیت فیزیکی و شیمیایی رنگ ها و محصولات پلی اورتان می باشند.

کاربرد تینر پلی اورتان

از این تینر paint thinner برای رقیق کردن رنگ های بر پایه رزین اکریلیک و رزین اپوکسی (زینک کرومات و زینک فسفات) و نیز رنگ های بر پایه تیرو سلولز(سیلر و کیلر فوری) و نیز رنگ های ترافیکی استفاده می شود. به طور کلی این تینر برای استفاده در کلیه پوشش های پلی اورتان در صنایع خودرویی، چوبی و صنعتی مناسب می باشد.

ویژگی های تینر پلی اورتان (پلی یورتان)

از ویژگی های این نوع تینر می توان به شفافیت، عدم وجود مواد معلق، یکنواختی سطح رنگ، قابلیت استفاده در هوای گرم و مرطوب، قدرت حلالیت فوق العاده و سرعت تبخیر بالای آن اشاره کرد. سرعت خشک شدن تینر پلی یورتان مناسب است. این تینر میزان ویسکوزیته رنگ های پلی اورتان را کاهش می دهد و از این طریق رنگ را آماده ی پاشش می کند.

بسته بندی تینر پلی اورتان

تولید کننده های مختلف این تینر را به صورت کوارت، گالن، حلب و بشکه بسته بندی می کنند. معمولا حجم تینر بین ۲۰۰-۱ لیتر است.

ویژگی های بارز رنگ های پلی اورتان

۱- سرعت بالای خشک شدن
۲- مقاومت زیاد این رنگ ها در برابر اشعه های نور خورشید و باران های اسیدی
۳- مقاومت بالا در مقابل رطوبت
۴- ظاهر زیبا و چشم نواز رنگ

نحوه آماده کردن رنگ های پلی اورتان با استفاده از تینر پلی اورتان

استفاده از تینرهای پلی اورتان به افزایش کیفیت رنگ های پلی اورتان کمک می کند. در واقع، تینرهای پلی اورتان به عنوان بهترین حلال برای این رنگ ها به شمار می روند. در زمان آماده سازی باید توجه داشت که مقدار مناسبی از تینر را برای رقیق کردن به کار برد. در غیر این صورت رنگ پلی اورتان بیش از اندازه رقیق می شود. عکس این حالت هم صادق است. بنابراین، به کار بردن مقدار مناسب تینر پلی اورتان برای آماده سازی رنگ بسیار حائز اهمیت می باشد. بعد از اینکه تینر و رنگ را با هم مخلوط کردید، توصیه می شود تا محصول نهایی را به صورت اسپری مورد استفاده قرار دهید. با این کار سطح یکنواختی خواهید داشت. باید دقت کنید که رنگ های پلی اورتان به سرعت خشک می شوند و عمر مفید آنها ۶ ساعت می باشد.

نکات ایمنی در زمان استفاده از پلی اورتان

۱- در زمان استفاده از رنگ های پلی اورتان از وسایل ایمنی (ماسک و دستکش) استفاده کنید و از تنفس بخارات حلال این رنگ در فضای بسته پرهیز نمایید.
۲- این رنگ قابلیت اشتعال دارد. نباید آن را در مجاورت حرارت، جرقه و شعله نگه دارید.
۳- اگر با چشم و پوست شما تماس پیدا کرد، سریعا با آب زیاد شستشو دهید.
۴- سعی کنید از این مواد در فضاهای باز و دارای تهویه مناسب استفاده نمایید.

شرایط نگهداری از تینر ۲۱

این محصول را در فضای سر بسته و به دور از حرارت و نور خورشید نگه دارید. دمای محیط ۳۵-۵ درجه سانتی گراد باشد.

فاکتورهای مهم در انتخاب تینر پلی اورتان

مهم ترین فاکتور، قدرت حلالیت تینر می باشد. در مورد تینر ۲۱ که به مصارف عمومی می رسد، باید نرخ تبخیر مناسب، بوی مطلوب، سمیت کم و پایداری مناسبی داشته باشد.

رنگ پلی اورتان چیست؟

 رنگ پلی یورتان به عنوان لایه نهایی و برای پوشش سطح هایی که در شرایط سخت آب و هوایی یا در معرض نور مستقیم خورشید قرار می گیرد می توان از رنگ های پلی اورتان استفاده کرد.چسبندگی خوب رنگ پلی اورتان علاوه بر کیفیت رنگ ، به کیفیت تینر بستگی دارد.

ویژگی های رنگ پلی اورتان چیست؟

  • مقاومت بالای رنگ نسبت به گچی شدن
  • چسبندگی بسیار عالی رنگ های زیبای پلی اورتان بر روی سطوح فلزی
  • مقاومت در برابر اسید،روغن های صنعتی و شیمیایی و املاح
  • خشک شدن و سخت شدن سریع رنگ
  • مقاومت سایشی و ضربه پذیری بالا

نحوه آماده سازی رنگ های پلی اورتان

رنگ پلی اورتان و هاردنر مربوطه را به نسبت مناسب مخلوط کرده و توسط تینر مربوطه تا رسیدن به ویسکوزیته مورد نظر رقیق نمائید.

رنگ پلی اورتان را هنگام آماده سازی و قبل از مصرف کاملا هم بزنید.

به دلیل داشتن Pot Life فقط به مقدار لازم رنگ آماده نمائید زیرا سرعت خشک شدن بالایی دارند(عمر مفید رنگ آماده شده ۶ ساعت است).

نکته :“برای بدست آوردن سطحی یکنواخت، رنگ را توسط اسپری اعمال نمائید.”

شرایط نگهداری رنگ پلی اورتان چیست؟

قابل اشتعال بوده و باید در ظروف دربسته و پلمپ شده و دور از اتش، مواد محترقه، حرارت و جریان برق قوی قرار گیرد.

رنـگ  را مـی تـوان بـه مـدت یـک سـال تحـت درجـه حداکثر ۲۵ سـانتیگراد و رطوبـت نسـبی ۵۰ الـی ۶۰ درصـد نگهداری نمود.

بسته های استاندارد این گروه ۲۵ کیلوگرم است.

ظروف رنگ  را دور از آب و رطوبت نگهداری نموده و در صورت باز نمودن درب ظرف ، رنگ را در حداقل زمان ممکن مصرف نمائید.

تینر پلی اورتان

در زمینه مقاومت نمی توان میان و اپوکسی برتری گذاشت زیرا هر کدام برای مواد مختلف ساخته شده اند. در کاربردی بودن تینر پلی اورتان قدرت حلالیت ان مهم ترین فاکتور می باشد.

حلالی کاملا سازگار و مناسب برای محصولات پلی اورتان خصوصا کیلر رویه اتومبیل است. استفاده از این حلال باعث ایجاد لعابی یکنواخت روی سطح اسپری شده میشود و کیفیت فیزیکی و شیمیایی محصولات پلی اورتان را به حداکثر میرساند.

کشف پلی اورتان

پلی‌یورتان‌ها را اولین بار در سال1937 در آلمان کشف کرد و بعد از آن این مواد با داشتن خواص ویژه پیشرفت بسیار زیادی را در انواع صنایع جهان داشتند. اولین پلی‌یورتان ، از واکنش دی ایزوسینات تولید شدند.

آلیتان‌ها ترکیباتی هستند که در ساختار آن‌ها پیوند یورتانی وجود دارد. پلی‌یورتان (PU) نام عمومی پلیمرهایی است که دارای پیوند یورتانی می‌باشند.

موارد استفاده از تینر پلی اورتان

تینر پلی اورتان جهت رقیق سازی رنگ های به منظور رسیدن به ویسکوزیته مناسب برای اعمال رنگ به کار می رود.

برای شست و شوی ابزار های رنگ Hمیزی و اسپری قابل استفاده می باشد.

یک تینر مناسب باید خاصیت برس خوری خوبی داشته باشد.متاسفانه این تینر کمتر در بین مردم جا افتاده است ولی اگر از آن در رنگ های پلی اورتان استفاده شود کارایی بهتری به شما می دهد ، در نهایت تمیز بودن کارتان را می بینید.

ویژگی تینر پلی اورتان

  • در درجه حرارت پایین و به سرعت خشک می شود
  • مقاوم در برابر خش و ضربه
  • بی بو
  • بی رنگ و کاملا شفاف

در چه مواری می توان از تینر پلی اورتان استفاده کرد؟

استفاده روی سطوح فلزی مانند: پل ها ، تانکر ها ، کشتی ها

استفاده از ماشین الات کشاورزی

استفاده در قطعات خودرو با کیفیت بالا

استفاده برای میز و صندلی های فلزی

استفاده برای نرده های اهنی

روش پاشش رنگ های پلی اورتان

رنـگ پـودری گـروه پلی اورتان بـه روش ترایبـو و یـا کورونـا بـا ولتـاژ ۳۰ الـی ۱۰۰ کیلـو ولـت و بصـورت دسـتی یـا اتوماتیـک قابـل پاشـش می باشد.

محصول رنگ آمیزی شده می بایست سپس در کوره هوای گرم و تحت حرارت و زمان از پیش تعریف شده پخت و آماده گردد.

نحوه مصرف رنگ های پلی اورتان به چه صورت می باشد؟؟؟

وسایل و ابزار رنگ امیزی را قبل از استفاده به دقت شستشو دهید.

اجزا رنگ را به طور یکنواخت با میکسر بهم بزنید.

طبق دستور العمل نصب شده بر روی ظروف بسته بندی رنگ، جزء اول (رنگ پلی اورتان) را با جزء دوم  ( سخت کننده) به تدریج مخلوط نموده و کاملا بهم میزنیم سپس بعد از گذشت 30دقیقه تینر مخصوص رنگ پلی اورتان را به ان افزوده و رنگ را مورد استفاده قرار می دهیم . توجه داشته باشید که پس از مخلوط کردن رنگ،هاردنر و تینر اپوکسی در حرارت 20 درجه سانتی گراد، رنگ اماده تا ثبا از 8 ساعت مورد استفاده قرار گیرد.

سطح مورد نیاز باید بدون گرد و غبار،زنگ زدگی، چربی و رطوبت باشد.همیشه برای خرید رنگ ها از کیفیت ان مطمئن شوید سپس خریداری نمائید.

منبع: فاتح فام سپاهان تولید کننده انواع تینر در ایران

تحریریه اخبار ما

مشی رسانه‌ای این سایت، تحلیلی - خبری است و اعضای تحریریه این مجموعه می‌کوشند از قالب ظاهری خبرها فراتر رفته و به زوایای پنهان و آشکار حوادث سرک بکشند و با کندوکاو بیشتر، ناگفته‌ها و وجوه نامکشوف وقایع و حوادث را بیابند.
دکمه بازگشت به بالا