آیین‌نامه حمل دارو از طریق سکوهای اینترنتی ابلاغ شد/ پای سکوهای اینترنتی جدید در میان است؟

به گزارش خبرگزاری اخبار ما، این آئین‌نامه در ۱۲ ماده به تصویب رسیده و در آن قید شده‌است که از زمان ابلاغ به مدت ۶ ماه به صورت آزمایشی در استان‌های منتخب اجرا می‌شود. بر این اساس متعاقبا استان‌های مورد نظر توسط سازمان غذا و دارو تعیین و اعلام خواهند شد.

در این آیین‌نامه سازمان غذا و دارو موظف شده سرویس به‌روزرسانی‌شده داروخانه‌ها یا تایید به روز مجوز داروخانه‌های دارای درخواست را در اختیار سکوها قرار دهد. همچنین بر اساس این آیین نامه هرگونه فروش اینترنتی دارو توسط سکوها و وبگاه‌ها ممنوع و تابع مقررات اعلامی وزارت بهداشت اعلام شده‌است.

همچنین متولی پایگاه اطلاعات سلامت کشور و داده‌های حاصل از اجرای این دستورالعمل، وزارت بهداشت اعلام شده است.

آیین‌نامه حمل دارو از طریق سکوهای اینترنتی ابلاغ شد/ پای سکوهای اینترنتی جدید در میان است؟

در راستای پیگیری‌های اخبار ما از وزارت ارتباطات، مشخص شد که هنوز تصمیمی برای استفاده از سکوهای اینترنتی فعلی و یا تاسیس سکوهای اینترنتی تازه از سوی وزارت ارتباطات و بهداشت اتخاذ نشده‌است؛ مهران عمرانی، روابط عمومی وزارت ارتباطات در این خصوص به اخبار ما گفت:« هنوز تصمیمی در این خصوص گرفته نشده‌است؛ احتمال استفاده از سکوهای فعلی و یا فراخوان برای شرکت در این طرح از سوی وزارتخانه وجود دارد.»

بر اساس این آیین نامه، سکوهایی مجاز هستند خدمات مربوط به سفارش‌گیری و تحویل دارو را از طریق داروخانه‌های مجوز بهره‌برداری ارایه نمایند که دارای مجوز از اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی و عضویت در سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور بوده یا دارنده پروانه خدمات حمل و نقل، فناوری اطلاعات، هوشمند سازی از سازمان تنظیم مقررات ارتباطات ویدیویی باشند.

همچنین متصدیان شاغل در سکو، ملزم به گذراندن دوره‌های آموزشی فراهم شده توسط وزارت هستند و وزارت بهداشت مسول نظارت بر اجرا و چگونگی رعایت ضوابط فنی و ارایه گزارش تخلفات به مراجع صدور مجوز را به عهده دارد.

در ادامه این آیین نامه شرایط سکوها برای فعالیت در این حوزه اعلام شده است. در همین راستا نیز درج هر گونه تبلیغات و تشویق مستقیم و غیرمستقیم کاربران به مصرف فرآورده‌های دارویی ممنوع است.

227227

دکمه بازگشت به بالا