از پژوهش‌های درمانی تا شخصی‌سازی درمان سرطان و تولید دارو

سرطان دومین عامل مهم مرگ و میر در ایران است. شرکت‌های دانش‌بنیان پارک فناوری پردیس در سال‌های گذشته، اقدامات مهمی برای درمان سرطان برداشته اند، از پژوهش‌های درمانی تا شخصی‌سازی درمان سرطان و تولید دارو، بخشی از فعالیت‌های این شرکت‌ها در درمان سرطان است.

به گزارش اخبار ما، بنا به آماری که پژوهشکده سرطان دانشگاه علوم پزشکی تهران ارائه کرده است، سرطان دومین عامل مرگ و میر در کشور است و در سال ۱۴۰۰، بیش از ۱۳۱ هزار نفر در ایران مبتلا به انواع سرطان بوده‌اند.

برخی شرکت‌های عضو پارک فناوری پردیس در حوزه پزشکی سال‌هاست اقدامات تحقیقاتی فراوانی برای درمان سرطان داشته‌اند. نتایج این تحقیقات در مواردی منجر به تولید دارو برای درمان این بیماری و در مواردی به ایجاد راهی مؤثر برای پیشگیری و درمان منتج شده است.

یکی از شرکت‌های عضو این پارک گام‌هایی را در درمان سرطان برداشته است. تشخیص علل تومورهای سرطانی و ارائه راهکارهای درمانی مناسب از جمله فعالیت‌هایی است که این شرکت انجام داده است. شناسایی بیماری‌های نادر ژنتیکی از طریق آنالیز و به اشتراک‌گذاری داده بخش دیگری از فعالیت این مجموعه است.

یکی دیگر از شرکت‌های عضو پارک فناوری پردیس، شخصی‌سازی درمان سرطان را پیش گرفته است. شخصی‌سازی درمان سرطان معده با مقاومت دارویی یکی از تحقیقاتی است که در این شرکت انجام شده است. به‌کارگیری دانش ژنومیک و دیگر مطالعات آزمایشگاهی برای انتخاب درمان مناسب برای یک فرد بیمار در این روش مورد توجه قرار گرفته است.

یکی دیگر از شرکت‌های عضو پارک فناوری پردیس، موفق به تولید داروی «سینادوکسوزوم» شده است. این دارو در زمینه درمان بیماری‌هایی نظیر سرطان پستان و تخمدان مؤثر بوده و به دلیل اینکه به‌صورت انتخابی روی بافت‌های مبتلا عمل می‌کند، عوارض کمتری نسبت به داروی دوکسوروبیسین معمولی دارد. این دارو به کشورهای مختلفی صادر شده است.

داروی ایبروتینیب جهت درمان سرطان لنفوم از جمله داروهایی است که در یکی دیگر از شرکت‌های مستقر در پارک فناوری پردیس تولید شده است. عملکرد این قرص منجر به پاکسازی سلول‌های سرطانی از بدن بیمار می‌شود و علاوه بر تولید خود قرص در این شرکت، تولید ماده مؤثره آن نیز در دستور کار این شرکت قرار گرفته است.

یکی دیگر از شرکت‌های عضو پارک فناوری پردیس در حوزه درمان سرطان فعالیت دارد. تشخیص زودهنگام سرطان با استفاده از پردازش بانک‌های داده‌ بیمار، روشی است که این شرکت دانش‌بنیان برای درمان سرطان در پیش گرفته است؛ روشی که شخصی‌سازی درمان سرطان را در پی داشته است. محصول این شرکت، یک سامانه منحصر به فرد سخت‌افزاری- نرم‌افزاری است که صنایع زیست فناوری را به قدرت، سرعت و گذر دهی بسیار بالایی تجهیز می‌کند. این شرکت فعالیت خود را در مرکز رشد فناوری نخبگان پارک فناوری پردیس آغاز کرده و پس از طی مراحل رشدیافتگی از پارک خارج شده است.

به نقل از روابط عمومی پارک فناوری پردیس، شرکت‌های دانش‌بنیان عضو پارک فناوری پردیس در طول سال‌های گذشته موفقیت‌های مهمی در تشخیص، شخصی‌سازی درمان و تولید داروی ضد سرطان برداشته‌اند؛ فعالیت‌هایی که درمان این بیماری را تسهیل کرده و هزینه‌های درمان را نیز کاهش داده است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا