بین الملل

اسد به عون اطمینان داد در پرونده ریاست جمهوری لبنان دخالت نمی‌کند

برخی منابع نزدیک به رئیس جمهوری سابق لبنان تاکید کردند که در طول جنگ سوریه، رایزنی میشل عون با سران این کشور و رئیس جمهوری آن متوقف نشد.

به گزارش اخبار ما، برخی منابع نزدیک به میشل عون، رئیس جمهوری سابق لبنان در گفت‌وگو با روزنامه البناء چاپ لبنان تاکید کردند، “رایزنی عون با سران سوریه و بشار اسد، رئیس جمهوری این کشور در طول دوره جنگ و اتفاقاتی که برای منطقه و لبنان افتاد، قطع نشده بود”.

این منابع اظهار کردند: این جریان به روابط خود با سوریه و هماهنگی با آن جهت حل بحران‌ها و مسایلی که منافع دو کشور را تامین می‌کنند به ویژه بحران آوارگان که پیامدهای منفی بزرگی برای لبنان داشته، پایبند است.

آنها در ادامه گفتند، میشل عون با بشار اسد درباره بحران آوارگان، اهمیت بازگشت روابط کشورهای عربی با سوریه به حالت عادی خود و میزان بهره‌مندی لبنان از این امر در پرونده آوارگان و موضوعات اقتصادی گفت‌وگو کرد.

همچنین برخی منابع مورد اطمینان به المیادین گفتند که عون با بشار اسد دیدار ویژه‌ای داشت و این دیدار دوستانه بود.

طبق اظهارات این منابع، گفت‌وگو میان عون و اسد درباره روابط دو کشور لبنان و سوریه و لزوم پیشبرد این روابط در راستای منافع دو کشور بود.

آنها افزودند: اسد در این دیدار به عون تاکید کرد که سوریه می‌خواهد گروه‌های لبنانی درباره انتخاب کاندیدایی برای سمت ریاست جمهوری بدون هرگونه دخالت خارجی به توافق برسند، عون نیز به اسد تاکید کرد که به پیروزی سوریه و بازگشت آرامش به آن و نیز ازسرگیری روابط آن با منطقه عربی باور داشته است.

رئیس جمهوری سوریه پیش از این نیز تاکید کرده بود که ثبات لبنان در راستای منافع سوریه و کل منطقه است.

اسد در استقبال از رئیس جمهوری سابق لبنان گفت: همگرایی عربی-عربی که به تازگی حاصل شده و در اجلاس سران عربی در جده نمایان شد، تاثیر مثبت خود را بر سوریه و لبنان خواهد گذاشت.

او در ادامه نیز به عون اطمینان داد که مردم لبنان قادر به عبور از تمامی مشکلات و چالش‌ها و تقویت نقش نهادهای ملی و قانونی خود هستند.

رئیس جمهوری سابق لبنان نیز با تاکید بر اینکه “سوریه به لطف آگاهی مردمش و ایمان آنها به کشور، ارتش و رهبرانشان، از این مرحله سخت و خطرناک عبور کرد”،  گفت: لبنانی‌ها به وحدت ملی خود پایبند هستند.

او افزود: برخاستن و شکوفایی سوریه بازتاب خوبی برای کشور و ملت لبنان خواهد داشت.

میشل عون صبح سه‌شنبه برای دیدار با اسد به دمشق سفر کرد. بیار رفول، وزیر سابق لبنان در این سفر عون را همراهی کرد و علی عبد الکریم علی، سفیر سابق سوریه در لبنان در مرزهای دو کشور برای استقبال از آن دو حضور یافت.

یک منبع نزدیک به عون در گفت‌وگو با شبکه خبری المیادین اعلام کرد که موضوع انتخابات ریاست جمهوری لبنان در دستورجلسه دیدار عون و اسد نبود.

برخی چهره‌های نزدیک به جریان ملی آزاد لبنان نیز در گفت‌وگو با روزنامه الجمهوریه این کشور ضمن اشاره به استقبال گرم اسد از عون گفتند، اسد به عون تاکید کرد که در موضوع انتخاب رئیس جمهور لبنان دخالت نمی‌کند و در این مورد بی‌طرف خواهد ماند و هرگز با کسی درباره این موضوع گفت‌وگو نخواهد کرد.

 برخی منابع نزدیک به گروه هشت مارس نیز به این روزنامه لبنانی گفتند که اسد در دیدار با عون هیچ‌گونه موضعگیری درباره موضوع ریاست جمهوری نداشت و تنها تاکید کرد که در این مساله دخالت نمی‌کند.

منابع یاد شده سفر عون به دمشق را تلاش او برای کمک گرفتن دانسته و در این رابطه گفتند، پس از آنکه جبران باسیل، رئیس جریان ملی آزاد از عون برای حمایت از فراکسیون در حال فروپاشی‌اش کمک خواست، این سفر تلاشی در راستای ایجاد راه‌حل‌ها و نیز پیدا کردن جایی در توافق سوریه –عربستان بود.

در موضوع انتخاب رئیس جمهوری لبنان و در حالی که نامزدی فرنجیه با ثبات و قدرت ادامه دارد، برخی محافل سیاسی در گفت‌وگو با روزنامه الجمهوریه این سوال را مطرح کردند که جهاد ازعور، کاندیدای ریاست جمهوری لبنان تا چه زمانی به صندوق بین‌المللی پول پایبند است زیرا این ساختار به ازعور اجازه نمی‌دهد پیش از تقدیم استعفای خود از ریاست صندوق، کاندیدای ریاست جمهوری شود.

منابع مذکور به این مطلب اشاره کردند که ازعور که سالانه حدود یک میلیون دلار آمریکا دریافت می‌کند، از ترس اینکه او را از صندوق کنار بگذارند، دیدارهای بزرگی انجام نمی‌دهد و تنها دیدارهای تک به تکی را از طریق اپلیکیشن زوم انجام می‌دهد، چراکه انجام دیدارهای گسترده در عمل به معنای کاندیدا شدن برای انتخابات است حتی اگر قانون اساسی لبنان این را ایجاب نکند و این می‌تواند پاسخی برای سوال روز گذشته نبیل بدر، نماینده لبنانی درباره علت عدم دیدار جمعی ازعور با نمایندگان فراکسیونش باشد.

این منابع تاکید کردند، ازعور بر اساس این اصل رفتار می‌کند که “من را انتخاب کنید بعد از آن استعفا می‌دهم”، به این معنی که او پیش از انتخاب شدنش هرگز استعفا نخواهد کرد و او در جلسه رای‌گیری پارلمان کارمند صندوق خواهد بود و این در نوع خود یک تضاد منافع محسوب می‌شود که در اصول قانون اساسی و به طور کلی بر اساس قوانین رد است.

روزنامه الدیار لبنان نیز درباره مقدمات برگزاری جلسه انتخاب رئیس جمهور نوشت، پس از آنکه صحبت‌هایی درباره احتمال استفاده از برگه‌ رای‌های سفید و یا اختلاف در فراکسیون تیمور جنبلاط و برابر شدن آراء مطرح شدند، در طول ساعت‌های گذشته رایزنی‌های محرمانه‌ای میان سران مسیحی و تیمور جنبلاط، رئیس حزب دیدار دموکراتیک جهت گفت‌وگو درباره صلاحیت ازعور انجام شد.

انتهای پیام

تیم تحریریه مقالات بین المللی

تحلیل‌گر خبری بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای داغ جهانی. به شما اخبار روز را با نگاهی بی‌طرف و با تحلیل‌های کارشناسی ارائه می‌دهم. با دسترسی به منابع قوی، اطلاعاتی دقیق و جامع را به شما می‌رسانم.
دکمه بازگشت به بالا