افزایش بازده انرژی با ساخت، تولید و توسعه ساختمان‌های سبز

در گفت‌وگو با آنا عنوان شد؛

افزایش بازده انرژی با ساخت، تولید و توسعه ساختمان‌های سبز

رئیس مرکز تحقیقات انرژی و ساختمان دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت عنوان کرد که افزایش بازده انرژی با ساخت، تولید و توسعه ساختمان‌های سبز و سیستم‌های انرژی مبتنی بر انرژی‌های تجدیدپذیر امکان‌پذیر است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری آنا، مرکز تحقیقات انرژی و ساختمان دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت توانست برای دومین سال پیاپی حائز رتبه سطح یک در رتبه‌بندی سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی شود.

خبرنگار آنا به همین مناسبت با آزاده کیانی رئیس مرکز تحقیقات انرژی و ساختمان دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت گفت‌وگویی را ترتیب داده است.

بهره‌مندی سازمان‌ها از طرح‌های برون‌‌دانشگاهی

رئیس مرکز تحقیقات انرژی و ساختمان دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت اظهار کرد: از مهم‌ترین اهداف این مرکز، انجام تحقیقات نظری و کاربردی در زمینه‌های انرژی‌های نوین و ساختمان‌های سبز و مطالعات و پروژه‌های عملی در حوزه ممیزی انرژی در صنعت و ساختمان است. 

وی با برشمردن مهم‌ترین فعالیت‌های مرکز تحقیقات انرژی و ساختمان عنوان کرد: انجام طرح‌های برون دانشگاهی برای بهره‌مندی شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف در سطح استان گیلان، برگزاری دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی و پژوهشی و هدایت پروژه‌های دانشجویان توسط اعضای مرکز ازجمله مهم‌ترین فعالیت‌های مرکز تحقیقات انرژی و ساختمان است.

رئیس مرکز تحقیقات انرژی و ساختمان دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت درباره چگونگی بررسی و رتبه‌بندی مراکز تحقیقاتی خاطرنشان کرد: رتبه‌بندی مراکز تحقیقاتی همه‌ساله با بررسی عملکرد مراکز توسط کارشناسان حوزه معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی انجام می‌شود و موارد متعددی برای ارزیابی مورد توجه قرار می‌گیرد که یکی از مهم‌ترین آنها میزان درآمدزایی این نوع مراکز است.

کیانی توضیح داد: سال گذشته فعالیت‌های مختلفی در مرکز تحقیقات انرژی و ساختمان صورت گرفته که از مهم‌ترین آنها می‌توان اخذ و انجام چهار طرح پژوهشی جمعاً به مبلغ حدود ۱۷ میلیارد و ۵۰۰  میلیون ریال، برگزاری دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی و پژوهشی با درآمدزایی ۷۰ میلیون ریالی، چاپ مقاله در مجلات معتبر بین‌المللی و انعقاد تفاهم‌نامه همکاری علمی، تحقیقاتی، آموزشی و پژوهشی با شرکت‌ها و سازمان‌های گیلان را ذکر کرد.

وی یادآور شد: با توجه به فعالیت‌های انجام شده در مرکز تحقیقات انرژی و ساختمان، این مرکز برای دومین سال پیاپی حائز سطح ۱ در رتبه‌بندی سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی شده است.

بهسازی و ارتقای سطح کیفی مصرف فرصتی برای صرفه‌جویی انرژی

رئیس مرکز تحقیقات انرژی و ساختمان دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت مطرح کرد: فعالیت‌ها و اقدامات توسط اعضای مرکز تحقیقات انرژی و ساختمان صورت گرفته و بدون تلاش‌های اعضای فعال مرکز، کسب رتبه مطلوب برای مرکز تحقیقات امکان پذیر نمی‌شد.

وی تأکید کرد: با توجه به ذخایر محدود انرژی فسیلی و افزایش سطح مصرف انرژی، دیگر نمی‌توان به منابع موجود انرژی متکی بود.

رئیس مرکز تحقیقات انرژی و ساختمان دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت افزود: در ایران هم با توجه به نیاز روزافزون به منابع انرژی و کم شدن منابع انرژی فسیلی، آلودگی هوا، محدودیت‌های برق‌رسانی و تأمین سوخت برای نقاط و روستا‌های دورافتاده و ضرورت سالم نگه داشتن محیط زیست، الزام به استفاده از انرژی‌های نو مانند انرژی بادی، انرژی خورشیدی و انرژی‌های زمین گرمایی احساس می‌شود.

کیانی با بیان اینکه افزایش بازده انرژی با ساخت، تولید و توسعه ساختمان‌های سبز و سیستم‌های انرژی مبتنی بر انرژی‌های تجدیدپذیر امکان‌پذیر است، خاطرنشان کرد: بهسازی مصرف انرژی و ارتقای سطح کیفی مصرف در ساختمان‌ها و واحد‌های صنعتی که با عنوان ممیزی انرژی انجام می‌‌شود، فرصت و امکان صرفه‌جویی انرژی را فراهم می‌آورد.

وی تشریح کرد: به همین منظور مرکز تحقیقات انرژی و ساختمان دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت هم‌راستا با سند ملی راهبرد انرژی کشور، زمینه را برای افزایش استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر و صرفه‌جویی انرژی فراهم می‌کند.

رئیس مرکز تحقیقات انرژی و ساختمان دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت متذکر شد: در این راستا مرکز تحقیقات انرژی و ساختمان طرح اصلاح و بهینه‌سازی لامپ‌های معابر و مکان‌های مسقف دانشگاه آزاد استان گیلان را برای سال پیش رو در دست اقدام دارد.

کیانی دانش‌آموخته دکتری مهندسی برق از دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات است و از سال ۱۳۸۹ عضو هیئت علمی گروه مهندسی برق دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت بوده واز بدو تأسیس مرکز در سال ۱۳۹۸ ریاست آن را برعهده دارد.

دکمه بازگشت به بالا