بین الملل

تجربیات زنان ارتش آمریکا؛ از تبعیض جنسی تا نفرت‌پراکنی

براساس گزارشی، هشت سال پس از آنکه پنتاگون تمام مشاغل رزمی را برای زنان فراهم ساخت، سربازان زن در واحدهای عملیات ویژه ارتش که فضایی مردانه در آن حاکم است، با تبعیض جنسی، آزار و اذیت و سایر چالش‌های مربوط به جنسیت مواجه شده‌اند.

به گزارش اخبار ما، خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی نوشت: “گزارش فرماندهی عملیات ویژه ارتش ایالات متحده از طیف گسترده‌ای از اظهارات «کاملا جنسیت‌زده» از سوی سربازان مرد خبر می‌دهد؛ از جمله این موارد می‌توان به نفرت‌پراکنی علیه زنانی که در واحدهای کماندویی خدمت می‌کنند، اشاره کرد. این فرماندهی می‌گوید که این اظهار نظرات «دور از تصور نیست» اما حاکی از آن است که زنان به تیم‌های عملیات ویژه تعلق ندارند.

یک کاربر مرد نوشته است: این ایده که زنان توانایی برابری با مردان به لحاظ فیزیکی، ذهنی و عاطفی برای انجام اکثر مشاغل را دارند، کاملا مضحک است.

برخی دیگر نوشته‌اند، قبل از اینکه با زنی همکار شوند، محل کار را ترک می‌کنند زیرا فعالیت در چنین شرایطی باعث ایجاد «مشکلات و حسادت» در بین همسرانشان می‌شود.

همزمان با اینکه زنان به سمت مشاغل رزمی خط مقدم ارتش رفته‌اند، چنین نظرات صریح برخی افراد برای آنان که شاهد این انتقال دشوار زنان بوده‌اند، آشنا به‌نظر می‌رسد. آن‌ها تصویر نگران‌کننده و چالش‌برانگیزی را برای رهبران ترسیم می‌کنند.

تجربیات زنان ارتش آمریکا؛ از تبعیض جنسی تا نفرت‌پراکنی

این گزارش جامع از میان ۵۰۰۰ نفر که در واحدهای نیروهای عملیات ویژه ارتش مشغول به‌کار بوده‌اند، تهیه شده است؛ از بین این افراد ۸۳۷ سرباز زن، ۳۲۳۸ سرباز مرد و دیگران غیرنظامیان دفاعی بودند. این گزارش نشان داد، که «اکثر دیدگاه‌های منفی» علیه زنان متاسفانه از سوی افسران ارتش بوده است.

احساسات و نگرش‌های منفی در گزارش سال ۲۰۲۳ بازتاب مخالفت شدید نیروهای عملیات ویژه در سال ۲۰۱۵ است؛ هنگامی که این سوال مطرح شد که آیا زنان باید در مشاغل خطرناک کماندویی خدمت کنند یا خیر. اواخر همان سال، وزیر دفاع وقت دستور داد که موقعیت همه مشاغل رزمی برای زنان فراهم شود.

از آن زمان، زنان در سرتاسر ارتش گام‌های مهم و حائز اهمیتی برداشتند و پست‌ها و مقامات فرماندهی سطح بالایی دریافت کردند اما این گزارش تاکید می‌کند که «جهت‌گیری و تعصبات قابل توجهی» همچنان وجود دارد.

ژنرال جاناتان براگا، فرمانده ستاد فرماندهی عملیات ویژه نیروی زمینی ایالات متحده آمریکا گفت: «فکر می‌کنم وقتی مردم سربازان عالی و برجسته‌ای را ببینند و با آن‌ها تعامل برقرار کنند، ذهنیت و دیدگاه‌هایشان تغییر پیدا می‌کند. من درباره تعاملات شخصی خودم با خلبانان زن صحبت می‌کنم؛ افرادی که جسورانه‌ترین اقدامات را در تاریخ انجام داده‌اند. فکر نمی‌کنم کسی در این موقعیت خواهان خلبان مرد باشد، خیر… بلکه آن‌ها خواستار یک خلبان عالی و برجسته هستند».

این گزارش همچنین سراغ تعدادی از مسائل مهم رفته و آن‌ها را شناسایی کرده است. طبق این گزارش، سربازان زن از «تبعیض جنسی، انزوا، اندام نامناسب، تجهیزات ناکافی، عدم مراقب از کودک و مراقبت‌های بهداشتی به‌ویژه در دوران بارداری» شکایت می‌کنند.

تجربیات زنان ارتش آمریکا؛ از تبعیض جنسی تا نفرت‌پراکنی

آن‌ها می‌گویند که به مردان کم‌صلاحیت و کم استعداد، موقعیت‌هایی داده می‌شود و در عوض این زنان هستند که باید کار بیشتر کنند تا بی‌نقص به‌نظر برسند و احترامی برای خود به‌دست بیاورند.

یک سرباز زن با اشاره به مشکلاتش می‌گوید: من باید سخت کار کنم تا برتری خودم را ثابت کنم اما مردها اینگونه نیستند.

بسیاری از سربازان مرد بر این باورند که سربازان زن مورد احترام قرار می‌گیرند و مانند مردان فرصت ارتقاء و پیشرفت را دارند؛ اما وقتی از زنان پرسیده می‌شود که آیا مهارت‌های برابری دارند، این آمار کاهش می‌یابد.

حدود ۲۲۰۰ سربازن زن در ستاد فرماندهی عملیات ویژه نیروی زمینی ایالات متحده حضور دارند که تقریبا ۲۵۰ تن از آن‌ها در مشاغل عملیاتی به همراه نیروهای ویژه ارتش ایالات متحده موسوم به «کلاه سبزها» عضو هستند.”

انتهای پیام

تیم تحریریه مقالات بین المللی

تحلیل‌گر خبری بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای داغ جهانی. به شما اخبار روز را با نگاهی بی‌طرف و با تحلیل‌های کارشناسی ارائه می‌دهم. با دسترسی به منابع قوی، اطلاعاتی دقیق و جامع را به شما می‌رسانم.
دکمه بازگشت به بالا