رشیدی: جهش تولید با مشارکت مردم با کاهش تصدی‌گری دولت محقق می‌شود

عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی تأکید کرد که باید برای تحقق جهش تولید به سمت خصوصی‌سازی و مولدسازی و کاهش تصدی‌گری دولت حرکت کنیم که آن هم منوط به سیاست های کلی اصل 44 و دادن میدان به بخش خصوصی است.

محمد رشیدی در گفت‌وگو با اخبار ما با اشاره به نامگذاری امسال توسط مقام معظم رهبری با عنوان «جهش تولید با مشارکت مردم» گفت: مقام معظم رهبری امسال هم همچون سال‌های گذشته بر موضوع تولید تأکید داشتند منتها شعار امسال تکمله‌ای داشت که آن مشارکت مردم بود که به معنای کاهش تصدی‌گری دولت است.

وی توضیح داد: خصوصی‌سازی و مولدسازی زمانی رخ می دهد که دولت تصدی‌گری را کاهش دهد؛ در غیر این صورت جهش تولید حاصل ‌نمی‌شود.

منتخب مجلس دوازدهم ادامه داد: مشارکت مردم در بحث اقتصاد زمانی رخ می دهد که دولت از تصدی‌گری خارج شده و به تنظیم‌گری و سیاست‌گذاری بپردازد نه اینکه شاهد بنگاه‌داری دولت باشیم. از آن طرف هم شرکت های خصولتی در ظاهر خصوصی هستند اما در باطن مدیریت‌شان توسط دولت انجام می شود.

رشیدی بیان کرد: برای جهش تولید باید بسترهای سرمایه گذاری داخلی و خارجی فراهم شود و آن هم منوط به ایجاد زمینه‌های آن است؛ در این راه ایجاد بازار رقابتی در بخش خصوصی تعیین‌کننده است که برای آن هم باید در راستای تحقق سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی و مولدسازی حرکت شود که دستور صریح رهبر انقلاب هم است.

وی گفت که با تصدی‌گری دولت رشد نقدینگی و افزایش پایه پولی در کشور رخ می‌دهد که نتیجه‌ای جز تورم و کاهش ارزش پول ملی ندارد پس برای اینکه جهش تولید با مشارکت مردم محقق شود باید فعالیت‌های دولت از حالت تصدی‌گری خارج شده و به بخش خصوصی کمک شود در این صورت می توان رشد تولید را شاهد بود.

این عضو هیأت رئیسه مجلس یادآور شد: کشور ما در منطقه از لحاظ سیاسی، نظامی و دفاعی کشور برتر است اما از نظر اقتصادی از کشورهای منطقه جا مانده است. نمونه آن کشور عربستان بوده که با میدان دادن به بخش خصوصی اقتصاد خود را رونق داده است. ما نیز باید در راستای مردمی سازی اقتصاد را جلو ببریم چون هر وقت به سمت تصدی گری دولت رفتیم ضربه خوردیم و جز زیان شرکت‌ها چیزی ندیدیم که نتیجه آن هم به ضرر مردم تمام می شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا