بین الملل

مراسم احیای شب قدر در تاجیکستان+فیلم و تصاویر

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنلاین اخبار ما در دوشنبه، به مناسبت شهادت امام علی (ع) و در دومین شب از لیالی با فضیلت قدر، مراسم معنوی احیا با حضور سفیر، دیپلمات‌ها و کارگزاران کشورمان و تعداد زیادی از ایرانیان مقیم و دیگر محبان اهل بیت عصمت و طهارت (ع ) در محل سفارت جمهوری اسلامی در تاجیکستان برگزار شد.

در این مراسم معنوی که با تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید آغاز شد «محمدتقی صابری» سفیر جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان درباره فضلیت‌های شب‌های قدر و مناقب حضرت علی (ع) و نیز تاثیر وجودی آن حضرت در اسلام مطالبی را بیان کرد.

وی با اشاره به این مطلب که در شب‌های قدر، چه تصمیمی بگیریم تا سال بابرکتی داشته باشیم، اظهار داشت: ماه رمضان اوج ماه‌های سال است وشب‌های قدر اوج ماه مبارک رمضان، ماه میهمانی خداست. اگر شب‌های ماه رمضان نسیم رحمت است، شب‌ قدر شب‌ طوفان رحمت است. شب قدر شب تحول است، شب تغییر است، شب باز یافتن شخصیت خود، شب تولدی دگرباره است و شبی است که با یک گام، یک عمر پیمودن است.

خداوند می فرماید: «خَیْرٌ مِّنْ أَلْفِ شَهْرٍ» (هزار ماه می‌شود حدود 83 سال) خداوند یک شب رو به اندازه یک عمر مفید و طولانی قرار داده است، آن هم نه 83 سال ساده و بی‌ثمر، بلکه پربار و با عمل صالح، تقوا و پرهیزکاری و این نهایت تفضل خداست.

سفیر ایران در بخش دیگری از سخنان خود تبیین کرد: خداوند شب قدر را نامعلوم گذاشته است و این نامعلوم بودن چند خاصیت دارید و یکی از خاصیت‌های آن جذابیت است. مثل زمان ظهور امام زمان (عج) یا وقوع قیامت که نامعلوم است. خاصیت دیگر این موضوع این است که شکوه و عظمت می آورد.

صابری با اشاره به آیه‌های سوره مبارکه «قدر» که «وَ مَا أَدْرَاکَ مَا لَیْلَةُ الْقَدْرِ» و «لَیْلَةُ الْقَدْرِ خَیْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْرٍ» به تشریح اهمیت و خصوصیات شب قدر پرداخت و گفت: در قرآن کریم در مورد حوادثی که در شب قدر اتفاق می‌افتد صحبت شده است و لذا این شب مبارک و نزول قرآن است، شب فرود فرشتگان و شب امنیت است. و بنابر فرمایش پیامبر اسلام (ص) در شب قدر خدا به شیطان اجازه خروج نمی‌دهد «اِنَّ الشَّیْطَانَ لَا یَخْرُجُ فِی هَذِهِ اللَّیْلَةِ حَتَّی یُضِیءَ فَجْرُهَا».

سفیر ایران با بیان این مطلب که «یکی از کارهای مهمی که می‌توان در شب‌های قدر انجام داد تقویت عزم و اراده است، تصریح کرد: بنا به فرمایش حضرت علی (ع): اگر می‌خواهید عزمتان تقویت بشود باید حزمتان را تقویت کنید. هر کس حزمش کم است عزمش هم کم است. حزم یعنی عاقبت اندیشی و پیامبر اسلام (ص) فرمود: هر کاری که می‌کنید آخر و عاقبت آن را بسنجید.

وی افزود: یکی از راه‌های تقویت عزم، صبر و بردباری است و انسان می‌تواند با صبر، عزمش را تقویت کند. البته این کار مشکلی است زیرا گناه جاذبه دارد. عده‌ای هستند که گناه را مدتی ترک می‌کنند ولی دوباره به طرف گناه می‌روند ولی اگر رضایت خداوند و سعادت دنیا و آخرت را می‌خواهند باید توبه عملی کنند.

صابری با تشریح ابعاد زندگانی و شخصیت امام علی (ع) و نقش و جایگاه آن حضرت در اسلام با اشاره به حدیثی از نبی مکرم اسلام (ص) در خصوص ویژگی‌های امام علی (ع) اظهار داشت: حضرت علی (ع) در خانه خدا به دنیا آمدند و اولین شخصی بودند که به  دین اسلام ایمان آوردند. ایشان وفادارترین شخص به عهد با خدا و در همه حال و همه جا امر خدا برایشان مهمترین چیز است.

شرکت کنندگان در این مراسم با قرآن بر سر گرفتن و توسل به ائمه اطهار (ع) و راز و نیاز با خداوند مهربان، برای موفقیت و پیروزی جهان اسلام دعا کردند.

شایان ذکر است که مراسم احیای شب‌های قدر در شب‌های نوزدهم، بیست و یکم و بیست و سوم ماه مبارک رمضان در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان برگزار می‌شود.

 

 

 

 

 

 

پایان پیام/.
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

تحریریه اخبار ما

مشی رسانه‌ای این سایت، تحلیلی - خبری است و اعضای تحریریه این مجموعه می‌کوشند از قالب ظاهری خبرها فراتر رفته و به زوایای پنهان و آشکار حوادث سرک بکشند و با کندوکاو بیشتر، ناگفته‌ها و وجوه نامکشوف وقایع و حوادث را بیابند.
دکمه بازگشت به بالا