رویدادها

نگرانی نسبت به پیامدهای خشک شدن دریاچه ارومیه بر روی سلامت مردم

آخرین عکس از دریاچه ارومیه نشان دهنده کاهش شدید آب این دریاچه است

آفتاب‌‌نیوز :

بهمن نقی‌پور روز دوشنبه ۱۶ مردادماه در نشست خبری، اظهار کرد: کلنگ‌زنی بیمارستان یکهزار تخت خوابی تبریز از شش سال قبل انجام شده و اکنون پیشرفت فیزیکی این پروژه به ۲۲ درصد رسیده و برای تکمیل آن بیش چهار هزار میلیارد تومان نیاز است. این یک پروژه ملی به حساب می‌آید و بودجه ملی هم دارد، اما با این بودجه‌ها به اتمام نمی‌رسد و از این‌رو راه‌های مختلف اعم از گرفتن بودجه در سفر رئیس جمهور و مولدسازی املاک علوم پزشکی را در دستورکار قرار دادیم.

وی با اشاره به اینکه یکی از اصلی‌ترین اهداف در حوزه درمان، افزایش رویکرد عدالت حوزه سلامت است، گفت: برای اولین بار بیمارستان‌های هریس و اسکو با کسب اعتبار رتبه درجه یک را کسب کردند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با بیان اینکه با واحدهای متخلف برخورد جدی صورت می‌گیرد، عنوان کرد: اخیرا ۹ واحد دندانپزشکی پلمب شده و هفت واحد دیگر نیز برای بررسی به تعزیرات معرفی شده‌اند.

نقی‌پور با اشاره به نظارت جامع بیمارستانی در پنج حوزه، متذکر شد: قطعاً اجرای این نظارت‌ها برای همه یکسان خواهد بود و معتقدم این موضوع باید در تمامی مجموعه ها اتفاق بیفتد.

وی با اشاره به رویکرد آموزشی فرهنگی در دانشگاه علوم پزشکی گفت: ایجاد زیرساخت ها در این حوزه صورت گرفته و اجرای بیش از ۴۰ برنامه فرهنگی و آموزشی در دانشگاه بیانگر اهمیت این موضوع است.

وی با اشاره به ۱۷ مرداد روز خبرنگار، افزود: موضوع اطلاع‌رسانی دقیق و درست در مورد خدمات انجام شده یکی از نیازهای جامعه است که در این میان، رسانه‌ها اصلی‌ترین نقش را برعهده دارد.

نقی‌پور در رابطه با اردوی های جهادی انجام شده در استان گفت: از ابتدای سال تاکنون، بیش از ۱۴ اردوی جهادی پزشکی در مناطق محروم استان صورت گرفته است و خدمت رسانی در حوزه دندانپزشکی به بیش از ۴۰۰ ایتام، کمک به افراد تحت پوشش کمیته امداد و ارائه خدمات پزشکی در روستاهای کم برخوردار از برنامه‌های سال جاری بوده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز مطرح کرد: در خدمات‌دهی‌های دندانپزشکی قبلاً تنها کشیدن دندان اتفاق می‌افتاد که از سال ۱۴۰۱ عصب کشی، ترمیم و دیگر موارد نیز در دستور کار نیروهای جهادی قرار گرفت. در حوزه بهداشت اقدامات متعدد در حوزه جوانی جمعیت انجام شده است، معتقدم باید برای حوزه جوانی جمعیت اهمیت ویژه ای قائل بود، زیرا پیری جمعیت می‌تواند معضلی بزرگ برای آینده کشورمان باشد و این اصلا به بحث‌های سیاسی مربوط نیست و همه باید از اهمیت این موضوع آگاه باشیم. در آمار کسب شده، تعداد فرزندان زوجینی که وضعیت مالی خوبی دارند، کمتر است و مسائل اقتصادی را نمی‌توان اولویت اصلی این موضوع دانست.

وی با تاکید بر اینکه رشته پزشکی یکی از دشوارترین رشته‌های دانشگاهی است، ادامه داد: تجربه برخی دشواری‌ها توسط رزیدنت‌های دانشجو که در حال تحصیل در دو بخش تئوری و بالینی هستند، به پختگی کامل آن ها کمک می‌کند.

نقی‌پور در رابطه با مطالبه برخی رزیدنت ها مبنی بر کمبود مزایای آنها گفت: بیش از ۵۰ درصد کمک هزینه رزیدنت‌ها افزایش یافته است و معتقدم این اتفاق منطقی بود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز در رابطه با ایجاد همراه سرا در بیمارستان ها خاطرنشان کرد: بحث ایجاد همراه‌سرا بسیار منطقی است ولی هزینه‌های سنگینی برای ایجاد، نیاز دارد و با توجه به اینکه این امر در چارت بیمارستان ها درج نشده است هیچ بودجه ای به آن تعلق نمی‌گیرد،‌ اما امیدواریم با کمک خیرین همراه سراها در نزدیکی بیمارستان‌ها ایجاد شوند.

تیم خبری مطالب حوادث

نویسنده حوادث با استعداد در ارائه دیدگاه‌های متنوع هستم. از طریق بررسی مختلف زوایای رویدادها، برای خوانندگان دیدگاه جدیدی را به ارمغان می‌آورم.
دکمه بازگشت به بالا