اقتصادیبرترینهای کسب و کار

هرس درخت پسته در زمستان

نحوه هرس درختان پسته در زمستان چگونه است؟ هرس یکی از عملیات باغبانی است که همراه با سایر عملیات داشت؛ از قبیل آبیاری، کود دهی و تغذیه، کنترل آفات و بیماری‌ها، تولید میوه بهتر و بیشتر را تأمین و تضمین می‌کند. صرف‌نظر از هرس «فرم دهی» که در باغ‌های غیر بارور و به‌منظور ایجاد اسکلت قوی و محکم و شکل مناسب و موردنظر انجام می‌شود، انجام هرس «باردهی» در فصل خواب زمستانه یکی از فعالیت‌های ضروری در باغ‌های پسته محسوب می‌گردد. در این مقاله از به بررسی هرس درختان پسته در زمستان می‌پردازیم. با ما همراه باشید. برای خرید نهال گردومی توانید به سایت مراجعه کنید.

 

هرس باردهی چیست؟

به‌طورکلی به‌تمامی عملیاتی که در دوره خواب زمستانه بر روی درختان بارده و به‌منظور قطع یک بخش، یا تمام شاخه یک درخت انجام می‌شود، هرس «باردهی» می‌گویند.

به گفته پالیز نهال میاندوآب هدف از این هرس، تحت تأثیر قراردادن و هدایت نحوه رشد و باروری گیاه است. هرس باردهی شامل و هرس «تنک شاخه» و «حذف پاجوش» و هرس شاخه‌های خشک و آلوده جهت حفظ و تأمین سلامتی گیاه می‌باشد.

جلوگیری از ایجاد سایه در درخت با هرس تنک شاخه

این هرس به معنای بیخ بُر کردن شاخه از انتهای تحتانی است. در مرحله اول، تسهیل نفوذ نور خورشید و جلوگیری از ایجاد سایه در درخت، تسریع در رشد شاخه‌های مثمره مرکزی و تولید میوه و همچنین محدود کردن رشد عرضی درخت در بین ردیف‌ هاست.

این روش هرس، تأثیر زیادی در تقویت و تحریک رشد رویشی جانبی مثل هرس‌ سر برداری ندارد.

عملیات هرس درختان پسته در زمستان

این نوع هرس ازآنجاکه در زمانی انجام می‌شود که گیاه فاقد برگ و در حال خواب است بیشتر مرسوم است. در این هنگام شاخه‌ها بدون پوشش و قابل‌مشاهده هستند و به‌راحتی می‌توان به آن‌ها دست پیدا کرد و آن‌هایی را که باید به‌طور کامل و یا جزئی حذف شوند، با دیدی باز انتخاب نمود.

گیاه در این زمان فعالیت زیستی چندانی ندارد به همین دلیل میزان آسیب حاصله از هرس به حداقل کاهش می‌یابد. می‌توان هرس‌های فرم دهی نهال‌های جوان تازه کشت‌شده را نام برد. این هرس‌ها مهم‌ترین گام در تشکیل شاخه‌های اصلی درخت آینده به شمار می‌روند و در حقیقت مبنا و اساس شکل آینده گیاه را تشکیل می‌دهند.

علاوه بر این هرس‌ شاخه‌های شکسته، بیمار و آفت‌زده نیز باید در زمستان، پیش از فعال شدن گیاه، انجام شود؛ زیرا این نوع شاخه‌ها معمولاً پناهگاه و منبع انتشار آفات و بیماری‌ها هستند.

هدف از هرس درختان پسته در زمستان

معمولاً به‌منظور جلوگیری از اُفت شدید محصول در سال کم بارده، تعداد

این عملیات باعث تقویت شاخه‌ها و جوانه‌ها و خوشه‌های گل باقی‌مانده و نیز موجب رسیدن آب و مواد غذایی بیشتر به جوانه‌های گل در حال تشکیل، برای تولید محصول سال آینده می‌شود. این موضوع نهایتاً بر روی تولید محصول یکنواخت و افزایش تولید تأثیر مثبت خواهد داشت.

هرس اصولی درخت پسته سبب افزایش طول عمر اقتصادی درخت پسته می‌شود. هرس درخت به همراه سایر عملیات از قبیل آبیاری، ، تغذیه و کنترل آفات و بیماری‌ها، تولید میوه بهتر را ضمانت می‌کند.

نقش هرس درختان بارده در باغات پسته

می‌تواند فواید زیادی برای درختان داشته باشد. برخی از این فواید عبارت‌اند از:

 • داشتن فرم مناسب جامی باز (گلدانی)
 • تشکیل شاخه‌های میوه دهنده جدید
 • تعادل تولید محصول در سال‌های مختلف و کاهش سال آوری
 •  سهولت ورود به تمام قسمت‌های درخت و داشتن دید مناسب جهت تسهیل در انجام عملیات باغی و برداشت محصول
 • افزایش تولید محصول – افزایش درصد خندانی میوه
 • کاهش درصد پوکی محصول
 • سهولت در عملیات سم‌پاشی و برداشت محصول
 • فضای مناسب جهت انجام عملیات مکانیزه
 • تسهیل در کارهای دستی و یا عملیات سنتی در باغات خرده مالکین
 • جلوگیری و پیشگیری از رشد قارچ‌ها و باکتری‌ها
 • بهبود نفوذ  نور خورشید و هوا به داخل شاخه‌ها

و از آن با عنوان قلب باغبانی یادشده است. به کلیه عملیاتی که باعث قطع کامل و یا جزئی شاخه، ریشه، پوست، برگ، گل و یا میوه می‌گردد، هرس گفته می‌شود. هدف از این کار هدایت، تربیت، تأثیر بر نحوه رشد و باروری گیاه می‌باشد.

البته باید به خاطر داشت که به همان میزان که هرس خوب می‌تواند برای درخت سودمند باشد، هرس غیراصولی و نادرست می‌تواند زیان‌آور و خسارت زا باشد.

فواید هرس درختان پسته چیست؟

با هرس به‌موقع درختان پسته می‌توانید در بسیاری موارد صرفه‌جویی کرده و به نتایج دلخواه دست یابید:

 • حذف و قطع شاخه‌های آسیب‌دیده و شکسته، آلوده، رو به پایین، درهم گیرکرده، خشک و بلند و یا شلاقی.
 •  کاهش و اصلاح رشد رویشی
 • افزایش نفوذ نور خورشید و هوا به تاج درخت
 • افزایش نفوذ و هم‌چنین محلول‌پاشی مواد غذایی
 •  تربیت درخت با اسکلت‌بندی مناسب و مقاوم
 • تحریک درخت جهت جوانه‌زنی و رشد مطلوب بخصوص در درختان مسن
 • اصلاح و برطرف کردن مشکلات ناشی از هرس نامناسب در طول سال‌های گذشته
 • کاهش برخی هزینه‌ها ازجمله ، برداشت محصول و هم‌چنین تسهیل در انجام عملیات مکانیزه
 • ایجاد فضای مناسب با حذف کامل درخت در تراکم‌های بالا
 • کاهش سال آوری
 • ایجاد فرم و شکل مناسب و سهولت در پیدا کردن شاخه‌های آلوده و عوامل خسارت زا (آفات و حشرات)

بهترین زمان هرس درختان پسته

درخت پسته را همانند سایر درختان، همه‌ساله در زمستان و هنگام خواب و بعد از خزان یا برگ‌ریزان، هرس می‌نمایند. هرس زمستانه باعث ضعف کمتر و تقویت بیشتر جوانه‌های باقیمانده درخت می‌شود.

عملیات هرس باید پس از ریزش برگ و قبل از تورم جوانه‌ها در اواخر زمستان انجام شود؛ اما هرس تابستانه اغلب در درختان جوان پسته قبل از باردهی صورت می‌گیرد. جهت حذف شاخه‌های بیمار، معیوب و مانع در مسیر رفت‌وآمد باغ انجام می‌شود.

جهت محدود نگه‌داشتن اندازه درخت، هرس سر برداری و تنک شاخه به‌صورت سالیانه الزامی است.

هرس درختان پسته در سال‌های مختلف

اهمیت هرس از بدو کاشت درختان پسته از ابتدای دوره نونهالی که دارای رشد قطری کمی هستند، مشخص می‌باشد. چراکه شاخه‌ها به‌راحتی در برابر باد خم می‌شوند و به هر سمتی می‌پیچند؛ بنابراین

هدف از هرس درختان پسته از سال اول تا سوم، رشد مناسب و تک‌پایه و شاخه زایی جهت پیوند بعد از سر برداری می‌باشد.

در دوره بلوغ به‌منظور یکنواختی و تعادل در تولید سالانه محصول، افزایش شاخه‌های میوه دهنده و هم‌چنین فرم مناسب، کنترل دو پدیده، سال آوری و غالبیت انتهایی درختان پسته می‌باشد.

سخن پایانی

به یاد داشته باشید که مهارت در هرس بسیار مهم است، به‌طوری‌که حذف نابجا و بی‌مورد یک شاخه نه‌تنها کربوهیدرات ذخیره‌شده را از بین می‌برد بلکه سطح بالقوه برگ را نیز کاهش می‌دهد؛ بنابراین در اثر کاهش ذخیره کربوهیدرات و سطح برگ، رشد ریشه نیز کاهش می‌یابد. هرس پسته در زمان‌های مختلف از سال انجام می‌گیرد که زمستان یکی از آن‌ها است. برای اطلاعات بیشتر در ارتباط با نحوه هرس می‌توانید با کارشناسان در تماس باشید.

 

آیدا چم سورکی

آیدا چم سورکی هستم متولد 1381 تحصیل کرده در رشته علوم تربیتی و علاقمند به نویسندگی و فعال در شبکه های اجتماعی
دکمه بازگشت به بالا