برترینهای کسب و کارجامعه

سنگ شکن فکی چیست؟

سنگ شکن فکی و کاربرد آن

در این مقاله می خواهیم در خصوص سنگ شکن هیدروکن، سنگ شکن فکی و کاربرد آنها در پروسه سنگ شکنی صحبت کنیم. در پروسه توليد يکي از مهمترين و اصلي ترين مراحل، خردايش مواد معدني است. وقتي ماده معدني را با يکي از روش هاي استفاده از دستگاه ها و ماشين آلات بزرگ يا حتي ديناميت از معدن جدا مي کنند، بايد اين سنگ هاي بزرگ را به اندازه اي که درو رادمیل قابل استفاده باشد تبديل کنند. براي اين کار از دستگاه سنگ شکن فکی استفاده مي کنند. چهار نوع سنگ شکن موجود است که فکي، ژيراتوري، مخروطي و غلطي نام دارد.

سنگ شکن فکي و مخروطي بسيار پرکاربردتر از سنگ شکن غلطي است ولي سنگ شکن ژيراتوري به دليل ظرفيت بالا و قدرتي بيش از دو نوع ديگر، غالباً در صنايع و کارخانجاتي که خيلي بزرگ هستند استفاده مي شود. سنگ شکن فکی نوع ديگري از سنگ شکن موجود است که به آن ماسه ساز مي گويند. در ادامه به بررسي چند نوع از پرکاربردترین سنگ شکن ها در میان لوازم سنگ شکن مي پردازيم. در مرحله سنگ شکنی مقدار زیادی غبار و گرد و خاک ناشی از خرد کردن سنگ ها ایجاد می شود که این غبارها را با با استفاده از شبکه های بگ فیلتر جمع آوری می کنند.

سنگ شکن فکي

دو نوع سنگ شکن فکی موجود است که به ترتيب زير است. 1- با بازوي مضاعف (Double Toggle) 2- با بازوي ساده (Single Toggle) سنگ شکن فکي از اجزاي مختلفي تشکيل شده است که شامل موارد زير مي شود: 1. طيار 2. فک ثابت 3. فک متحرک 4. فيدر: خوراک دهنده است و باعث مي شود مواد به صورت کنترل شده وارد فکي شوند. 5. محور ياتاقان: قسمتی است که به حرکت ضربه ای فکی کمک می کند. 6. پيچ تنظيم دهانه: برای تنظیم اندازه ی دهانه 7. ضامن: کنترل کننده ی حرکت های فک متحرک 8. آسترهاي قابل تعويض فک: مانع خوردگی لایه فلزی فک ها می شوند.

وقتي اين اجزا کنار يکديگر قرار مي گيرند به يک دستگاه قدرتمند تشکيل مي شوند که مي تواند سنگ هايي با اندازه حدود 1 متر را به سنگ هاي با اندازه 5 سانتي متر تبديل کند. يکي از علت هايي که سنگ ها بزرگ بايد شکسته شود، اين است که مواد معدني باارزش در درون مواد بي ارزش که به آن ها گانگ مي گويند گير افتاده اند و يا به مواد بي ارزش، چسبيده اند. اين همراهي مواد با يکديگر باعث مي شود براي دستيابي به مواد با ارزش آن ها را بشکنيم و از گانگ جدا کنيم.محصولات این قسمت به آسیاب و بعد به خط تولید انتقال می یابند. در آخر محصول نهایی به انتقال می یابد و بعد در انبارها نگهداری می شود.

روش کار سنگ شکن فکي

حالا که اجزاي سنگ شکن فکي را شناخته ايم بهتر است، بدانيم اين سنگ شکن چگونه کار مي کند. دهانه و گلوگاه سنگ شکن فکي مانند سنگ شکن کوبیت قابل تنظيم است. فرض مي کنيم که دهانه سنگ شکن را روي 80*80 تنظيم کرده ايم، بنابراين فقط سنگ هايي در اين ابعاد و کوچکتر از آن مي توانند وارد سنگ شکن شوند. اندازه ي خروجي اين دستگاه نيز به تنظيم گلوگاه آن بستگي دارد. اما غالباً خروجي بعد از سنگ شکن ابعادي در حدود 4 الي 10 سانتي متر دارد.

فکي از دو فک تشکيل شده است که يکي فک ثابت است و ديگري متحرک. زاويه بين فک ها حدود26 الي 27 درجه است. وقتي مواد معدني وارد اين دستگاه مي شود، فک متحرک به صورت سايشي و ضربه اي شروع به فعاليت مي کند. در نتيجه سنگ هاي خرد شده در اندازه هاي گفته شده از دستگاه خارج مي شود. متريال فک ها از فولاد منگنز دار است اما با اين حال دچار خوردگی هايي مي شود که ميزان آن به موادي که مورد خردايش است و درجه سختي آن بستگی دارد. اما به طور ميانگين مي توان گفت در حدود 5 الي 20 گرم به ازاي هر تن است. تعداد دور فک متحرک نيز قابل تنظيم است و مي تواند از 100 الي 300 دور در دقيقه حرکت کند.

سنگ شکن غلتکی

سنگ غلتکی هم مانند فکی براي خرد و ريز کردن دانه ها به کار مي رود. اما از اين سنگ شکن بيشتر به عنوان سنگ شکن ثانويه استفاده مي شود. که مي تواند يک سيستم بسته باشد. به اين مفهوم که مي تواند چند بار ماده ي معدنی را که از خود غلتکی خارج شده را دوباره درون آن براي خردايش مجدد برگرداند.

سنگ شکن غلتکی به شکل دو استوانه ي بزرگ است که با فاصله کمي از هم قرار دارند. اين دو استوانه در مسير خلاف جهت هم مي چرخد و باعث خردايش نمونه مي شوند. فاصله بين اين دو استوانه قابل تنظيم است و مي توان با کاهش يا افزايش آن، اندازه ذرات را تغيير داد. به اين نوع سيستم ها، خردايش لايه اي نيز گفته مي شود. استفاده از سنگ شکن فکی نیز در صنایع مختلف کمک زیادی به حمل همگن مواد می کند و برای آگاهی از ماردون و شناخت کاربرد آن می توانید مقاله ما را در این زمینه مطالعه بفرمایید.

سنگ شکن مخروطی(Cone Crusher)

نوع دیگری از سنگ شکن، مدل مخروطی است که به عنوان سنگ شکن ثانویه استفاده می شود. این سنگ شکن در ابعاد مختلفی ساخته می شود و از کوچک تا بزرگ موجود است. برای سنگ شکن مخروطی توضیح کلامی ممکن است کمی نامفهوم باشد به همین دلیل ما ویدئویی را در نظر گرفته ایم که بتوانیم تشریح کاملی داشته باشیم. نکته مهم درباره ی سنگ شکن مخروطی اندازه بندی دانه ها است. سنگ شکن مخروطی می تواند ذرات را تا اندازه ی 15mm خرد کند. همچنین متریال سنگ شکن مخروطی باید خاص باشد که غالباً باید از جنس فولاد منگنز و مولیبدن دار باشد. این ترکیب در مقابل خوردگی مقاوم است.

آیا از سنگ شکن فکی می توان به عنوان سنگ شکن ثانویه استفاده کرد؟

اصولاً به علت قوی بودن این سنگ شکن و توانایی آن در خرد کردن قطعات بزرگ، به عنوان سنگ شکن اولیه و مسیر باز استفاده می شود.

سنگ شکن فکی می تواند جایگزینی برای آسیاب بالمیل و رادمیل باشد؟

هر کدام از این دو عملکرد متفاوتی دارند و هرگز نمی توانند جایگزین یکدیگر باشند.

انواع سنگ شکن های فکی :

این نوع دستگاه ها دارای دهانه تغذیه کوچکی می باشند که برای سنگ هایی که تقریبا سخت هستند کاربردی خواهند بود، حرکت فک متحرک در این دستگاه به صورت هم زمان بالا و پایین و جلو و عقب صورت می گیرد . این نوع دستگاه ها دارای دهانه تغذیه بزرگی می باشند تا به این صورت بتوان سنگ های بزرگ را راحت تر خرد کنند و برای سنگ هایی که سختی  بسیار بالایی دارند کاربردی تر عمل می کنند ، حرکت فک متحرک در دستگاه های جفت توگل به شکل جلو وعقب و به طور نوسانی انجام می پذیرد.

کاربرد سنگ شکن در معادن

دستگاه سنگ شکن‌ در دسته ی اصلی ‌ترین تجهیزات جهت عمل خردایش محسوب می شوند. اغلب این تجهیزات با نام سنگ شکن فکی در معادن سنگ استفاده می شوند .این نوع دستگاه سنگ شکن، کانی‌ ها و سنگ‌ های درشت و بزرگ را خرد و کوچک کرده و در نهایت قطعات کوچکتری را ارئه می نمایند. به طور معمول سنگ شکن‌ ها، عملیات خرد کردن عملیات خورد کردن را از معدن تا به‌ دست آوردن ابعاد مناسب برای ورود به آسیاب های مواد خام را اجرا می نمایند . با توجه به رشد جمعیت و رو آوردن به زندگی مدرن همواره تجهیزات متنوعی طراحی و تولید شده اند .

نحوه عملکرد سنگ شکن

عملکرد صحیح دستگاه سنگ شکن به این صورت بوده که سنگ ‌ها را در بین دو فک موجود در دستگاه و تحت فشار و ضربه قرار می دهد و در آخر باعث شده تا خرد شدن سنگ ها صورت گیرد.لازم به ذکر است که به دلیل برخورداری از دو فک در دستگاه به سنگ شکن فکی شناخته می شوند. سنگ ها در این نوع سنگ شکن با نیروی برشی و فشاری خرد می شود. در واقع نیرو در دو فک که یک طرف ثابت و طرف دیگر متحرک و یکی صاف و دیگری مواج است قرار می گیرد و در آخر خرد کردن سنگ ها انجام می شود.

تحریریه اخبار ما

مشی رسانه‌ای این سایت، تحلیلی - خبری است و اعضای تحریریه این مجموعه می‌کوشند از قالب ظاهری خبرها فراتر رفته و به زوایای پنهان و آشکار حوادث سرک بکشند و با کندوکاو بیشتر، ناگفته‌ها و وجوه نامکشوف وقایع و حوادث را بیابند.
دکمه بازگشت به بالا