سلامت

آیا باید دوباره ماسک بزنیم؟

اخبار ما/خراسان رضوی موارد ابتلا به کووید-۱۹ در ایالات‌متحده به سطوحی رسیده که یادآور اوج تجربه زمستان گذشته است و باعث نگرانی در مورد ظهور سویه جدید بسیار جهش یافته به نام BA.۲.۸۶ و فصل قریب‌الوقوع ویروس‌های تنفسی شده است. این تجدید حیات بحث‌هایی را در مورد لزوم اتخاذ مجدد شیوه‌های پوشیدن ماسک برانگیخته است.

به نقل از هلث، در میان بحث‌ها و تغییر نظرات، کارشناسان تاکید کردند: از زمانی که کووید-۱۹ به‌طور گسترده در سال ۲۰۲۰ منتشر شد، فراخوان برای پوشیدن ماسک ادامه داشته است. در حالی که کاربرد ماسک‌ها ممکن است جهانی نباشد اما هنوز در برخی موارد خاص اهمیت دارد.

دکتر ژرژ بنجامین، مدیر اجرایی انجمن بهداشت عمومی آمریکا اظهار کرد که پوشیدن ماسک همچنان ابزاری قوی برای کاهش خطر ابتلا به کووید-۱۹ است.

وی گفت: افرادی که با آسیب‌پذیری بیشتری مواجه هستند، افرادی که قصد فعالیت‌های داخلی در محیط‌های شلوغ را دارند، یا افرادی که به دلیل شرایط سلامتی با افراد در معرض خطر بالا تعامل دارند، باید در این مرحله از افزایش موارد کووید-۱۹ استفاده از ماسک را در اولویت قرار دهند.

دکتر امش آدالجا، متخصص بیماری‌های عفونی در مرکز امنیت سلامت جانز هاپکینز، بر اهمیت در نظر گرفتن استفاده از ماسک برای افرادی که در معرض خطر بالای پیامدهای شدید  کووید-۱۹هستند، تاکید کرد.

وی به ویژه برای کسانی که علائم سازگار با کووید-۱۹ را نشان می‌دهند و افراد مستعد ابتلا به بیماری شدید پوشیدن ماسک را توصیه کرد. این راهنمایی فراتر از زمینه فعلی است و به‌طور مداوم اعمال می‌شود.

اجماع کارشناسان بر نقش حیاتی ماسک در مهار انتقال، به ویژه در شرایطی که تماس نزدیک و محیط‌های داخلی خطر گسترش ویروس را افزایش می‌دهند، تاکید کرد.

با احتمال قریب‌الوقوع سویه جدید و شروع فصل ویروس تنفسی، مقامات بهداشتی بر نیاز به یک رویکرد محتاطانه تاکید می‌کنند. مقامات به مردم یادآوری کردند که کووید-۱۹ همچنان یک تهدید بزرگ و مستلزم رعایت مداوم اقدامات پیشگیرانه است.

دکتر استوارت ری بر اهمیت در نظر گرفتن عوامل مختلف در مورد استفاده از ماسک تاکید کرد. این موارد شامل شیوع کووید در جامعه است که زمان انتقال متوسط تا زیاد توصیه می‌شود که ماسک بپوشید.

ایمنی، به ویژه مبتنی بر آنتی‌بادی، ممکن است پس از چند ماه با اثربخشی متفاوت در برابر سویه‌های مختلف کاهش یابد.

با توجه به سویه‌های در حال تکامل، حتی افراد واکسینه شده نیز اگر اخیرا تقویت نشده یا آلوده نشده‌اند، باید ماسک را در نظر بگیرند.

برنامه‌ها و رویدادهای فردی نیز در انتقال ویروس نقش دارند؛ گردهمایی‌های بزرگ یا تعاملات پرخطر اقدامات محافظتی را ایجاب می‌کند.

افرادی که دارای عوامل خطر بالا مانند شرایط بهداشتی هستند تشویق می‌شوند که احتیاط را در اولویت قرار دهند و پوشیدن ماسک را به‌عنوان محافظی اضافی در برابر پیامدهای شدید اتخاذ کنند.

انتهای پیام

گروه تحریریه علوم پزشکی

با تمرکز بر علم و دانش پزشکی، من می‌خواهم مطالبی را ارائه دهم که به شما کمک کند تا سلامتی خود را حفظ کنید و بهبود بخشید.
دکمه بازگشت به بالا