بین الملل

ایران اسوه همزیستی اقوام و مذاهب است

به گزارش گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری آنا، محمدمهدی اسماعیلی در همایش «ایمان و اصلاح جامعه از دیدگاه ادیان توحیدی» که در کلیسای سرکیس مقدس تهران برگزار شد، با ابراز خرسندی از حضور در جمع نمایندگان ادیان توحیدی، علما و اندیشمندان افزود: این همایش در واقع نشستی نمادین برای اعلام وفاق، همگرایی و انسجام میان خانواده بزرگ ایران است.

وی با بیان این‌که توجه و نگرش به تنوع و گوناگونی به عنوان یک فرصت اجتماعی، خاصیت فرهنگ‌ها و تمدن‌های بزرگ است، ادامه داد: تمدن چند هزار ساله ایران که با ورود اسلام قدرتی مضاعف پیدا کرد، تمدن‌سازی جدیدی را در عرصه بشری بنیان نهاد و اتفاقات مهمی را برای ارتقا وضعیت نظام جهانی رقم زد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: این‌که امروز به بهانه برگزاری همایش «ایمان و اصلاح جامعه از دیدگاه ادیان توحیدی» همگی با وفاق در این کلیسای مهم و تاریخی پایتخت ایران به گفت‌وگو نشسته‌ایم، نشانه‌ای برای جامعه پویا و عقلانی ایران اسلامی است که در آن، ما به عنوان هم‌وطن و هم‌خانواده درباره مسائل مشترک گفت‌وگو می‌کنیم. این وفاق را می‌توان در حوزه‌های مختلف تصمیم‌گیری و اجرا در جامعه مشاهده کرد؛ از جمله مجلس شورای اسلامی که در آن نمایندگان اقلیت‌های دینی، همراه ما و در کنار ما پیگیر مسائل جامعه و منافع ملی هستند.

اسماعیلی با تقدیر از اسقف سرکیسیان به خاطر میزبانی از همایش در کلیسای سرکیس مقدس، گفت: این گردهمایی نشانه امیدواری و حسی است که ما را به یکدیگر پیوند زده است. ما همگی خود را با افتخار پیرو ادیان آسمانی می‌دانیم.

وزیر فرهنگ با اشاره به اصول مشترک ادیان توحیدی تصریح کرد: ایمان به خدا و توحید پایه اصلی همه ادیان توحیدی است. ایمان برای انسان و جامعه نقش پیش‌برنده دارد و فرد و جامعه بدون ایمان دچار تنهایی می‌شود. ایمان برای ما فضای متفاوت و زیبایی را به وجود می‌آورد و به ما اعتماد به نفس و قدرت می‌بخشد.

رئیس شورای فرهنگ عمومی کشور گفت: ما در ادیان توحیدی به امدادهای الهی معتقدیم و برای بهره‌مندی از این امدادها دست به دعا برمی‌داریم که این دعا به ما آرامش و سلامت روح و جسم می‌دهد.

اسماعیلی افزود: خوشحالیم در ایران ادیان توحیدی نسبت به یکدیگر با احترام رفتار می‌کنند. نمونه این احترام را می‌توان در علاقه پیروان ادیان توحیدی ایران به امام حسین (ع) مشاهده کرد. امام حسین (ع) برای همه ادیان مورد احترام و ارادت است و محبت به این خانواده جزوی از هویت ایرانی ما محسوب می‌شود.

وی با اشاره به میراث مشترک فرهنگی معنوی ادیان توحیدی گفت: بنای تمدن جدید به اسم آزادی بیان بر بی‌احترامی به مقدسات ادیان توحیدی قرار گرفته و با همین نگاه است که قرآن کریم که پیام‌آور رشد و صلح برای همه جهانیان است، مورد توهین و جسارت قرار می‌گیرد. اما به لطف خدا می‌بینیم که چگونه همه خانواده ادیان توحیدی در ایران در کنار هم این اقدام ناپسند را محکوم می‌کنند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: مفتخریم که امروز در نظام جمهوری اسلامی، رهبر عزیز انقلاب بزرگ‌ترین منادی برای همزیستی، همجواری و طی این مسیر مشترک بین همه ادیان آسمانی هستند. همچنین رئیس‌جمهور محترم ایران سال گذشته در ایام دهه فجر با نمایندگان ادیان توحیدی دیدار کردند و در جریان دیدگاه‌های آن‌ها قرار گرفتند.

اسماعیلی با ابراز امیدواری برای تداوم برپایی این گونه همایش‌ها گفت: از خداوند متعال توفیق حرکت همه پیروان ادیان توحیدی در مسیر وفاق را خواستارم و امیدوارم که همگی شاهد رشد و پیشرفت روزافزون ایران عزیز باشیم.

گفتنی است، پیش از سخنان وزیر فرهنگ، حجت‌الاسلام حمید شهریاری دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی در سخنانی حضور اقلیت‌های دینی در جامعه ایران را افتخاری برای امنیت و آزادی دینی و الگویی برای جهانیان توصیف کرد.

حجت‌الاسلام شهریاری ادامه داد: بلوغ جامعه ایران موجب شده با وجود آنکه دین رسمی کشور اسلام است، همه ادیان و اقلیت‌های شناخته شده مذهبی بتوانند فعالیت داشته باشند که این امر نشان‌دهنده وسعت نظری دیانت اسلام است که می‌تواند در درون خود همه اقلیت‌های دینی را بپذیرد و همزیستی مسالمت‌آمیز را به جوامع بشری توصیه کند.

همچنین در این همایش یاسر احمدوند معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز با تشکر از اسقف سرکیسیان و شورای خلیفه‌گری ارامنه برای میزبانی همایش «ایمان و اصلاح جامعه از دیدگاه ادیان توحیدی» گفت: در سال گدشته فرصتی فراهم شد تا حاضران این جمع با رئیس جمهور محترم دیداری داشته باشند و به ارائه دیدگاه های خود بپردازند. دیداری نیز با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در چنین روزی برگزار شد و امروز شاهد برگزاری دومین همایش هستیم.

احمدوند با اشاره به آغاز ماه محرم و ایام شهادت امام حسین (ع) گفت: سیدالشهدا (ع) بزرگترین مصلح و اصلاحگر در تاریخ اسلام هستند و این ویژگی به روشنی در سخنان ایشان در مکه، پیش از حرکت به سوی کوفه نمایان است؛ آن جا که ویژگی‌های اصلاحگر و هدف از اصلاح را تبیین می‌فرمایند.

وی افزود: در انقلاب اسلامی ایران هم امام خمینی(ره) متمسک به همین مسیر حرکت اصلاحی خود را آغاز کردند و به یاری خداوند شاهد امتداد مسیر با همین اهداف خواهیم بود.

در این همایش حجت‌الاسلام محمدصادق امین دین مدیر دفتر ادیان و مذاهب مرکز بین‌الملل حوزه به عنوان نماینده آیت‌الله اعرافی، مدیر حوزه‌های علمیه با ابلاغ سلام وی به حاضران همایش گفت: حوزه‌های علمیه به تعامل و هم‌افزایی در یک جبهه واحد توحیدی اعتقاد قلبی دارد.

امین دین ادامه داد: همه حاضران در همایش وابستگان به ادیان توحیدی اند و بر مبنای تعاملات صادقانه و برادرانه می توان مشکلات مشترک در ابعاد اجتماعی، خانوادگی و فردی را حل کرد. وی همچنین از آمادگی حوزه‌های علمیه برای پشتیبانی و میزبانی از همایش‌های تخصصی با حضور اندیشمندان ادیان توحیدی خبر داد.

گفتنی است، همایش «ایمان و اصلاح جامعه از دیدگاه ادیان توحیدی» با حضور چهره‌های شناخته شده ادیان توحیدی و اندیشمندان این عرصه از جمله سبوه سرکیسیان اسقف اعظم ارامنه تهران، ماموستا عبدالسلام کریمی مشاور رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی، مارنرسای بنیامین اسقف اعظم کلیسای شرق آشوری، موبد پدرام سروش‌پور نماینده جامعه زرتشتیان، یونس حمامی لاله‌زار خاخام اعظم کلیمیان تهران و پورفیریه پاتریاک کلیسای ارتدوکس صربستان(مجازی) در کلیسای سرکیس مقدس تهران برگزار شد.

تیم تحریریه مقالات بین المللی

تحلیل‌گر خبری بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای داغ جهانی. به شما اخبار روز را با نگاهی بی‌طرف و با تحلیل‌های کارشناسی ارائه می‌دهم. با دسترسی به منابع قوی، اطلاعاتی دقیق و جامع را به شما می‌رسانم.
دکمه بازگشت به بالا