بین الملل

تایوان از اولین زیردریایی بومی خود با هدف مقابله با چین رونمایی کرد

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری آنلاین اخبار ما، در بحبوحه تنش‌ها در بر سر تایوان و تلاش تایپه برای تقویت توان نظامی خود در برابر چین، این جزیره خودمختار از اولین زیردریایی بومی رونمایی کرد.

چین تایوان را یکی از استان‌های خود می‌داند و همواره تاکید کرده است این منطقه یک روزی تحت حاکمیت چین قرار خواهد گرفت و به سرزمین اصلی چین ملحق خواهد شد.

«تسای اینگ ون» رئیس جمهور تایوان شخصا در مراسم رونمایی از این زیردریایی بومی حضور یافت و از آن رونمایی کرد.

وی بعد از رونمایی از این زیردریایی بومی گفت: «تاریخ همیشه این لحظه را به خاطر خواهد آورد.»

وی اضافه کرد: «ایده ساخت یک زیردریایی بومی پیش از این به عنوان یک کار غیرممکن ارزیابی شده بود اما ما آن را انجام دادیم.»

بی بی سی گزارش داد: ساخت یک زیردریایی داخلی یکی از اولویتهای طولانی مدت ارتش تایوان بوده اما در دوره ریاست جمهور تسای این تلاشها تقویت شده بود چرا که او بودجه نظامی این جزیره خودمختار را دو برابر کرده بود.

این زیردریایی دیزلی-برقی 1.54 میلیارد دلار هزینه روی دست تایوان گذاشته است و پس از چندین آزمایش مختلف تا پایان سال 2024 به نیروی دریایی این کشور تحویل داده خواهد شد.

نام این زیردریایی «هایکون» است که از یک ماهی عظیم الجثه در فرهنگ اساطیری چینی که پرواز هم می‌تواند کند گرفته شده است.

به گفته مقامات تایوانی، یک زیردریایی دیگر از همین کلاس نیز در دست ساخت است و ارتش تایوان قصد دارد ناوگان دریایی خود را به 10 زیردریایی مجهز کند.

درحالیکه مقامات چینی هرگونه طرح حمله نظامی به تایوان را رد کرده‌اند و تحلیلگران نیز قریب الوقوع بودن هرگونه اقدام نظامی در تنگه تایوان را بعید می‌دانند دریاسالار «هوانگ شو کوانگ» مدیر برنامه این زیردریایی هفته گذشته به خبرنگاران گفت که هدف این است که از هرگونه تلاش چین برای محاصره تایوان، تهاجم یا تحمیل محاصره دریایی جلوگیری شود.

 

 

پایان پیام/م
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

تیم تحریریه مقالات بین المللی

تحلیل‌گر خبری بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای داغ جهانی. به شما اخبار روز را با نگاهی بی‌طرف و با تحلیل‌های کارشناسی ارائه می‌دهم. با دسترسی به منابع قوی، اطلاعاتی دقیق و جامع را به شما می‌رسانم.
دکمه بازگشت به بالا