بین الملل

دانشگاه آزاد اسلامی یک قدم دیگر به ساخت نیروگاه تجدیدپذیر نزدیکتر شد

با امضای تفاهم‌نامه‌ای؛

دانشگاه آزاد اسلامی با امضای تفاهم نامه با سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر یک قدم دیگر به ساخت نیروگاه تجدیدپذیر نزدیکتر شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا، در مراسمی تفاهم نامه دانشگاه آزاد اسلامی با سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق با حضور مجید مشکینی معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی و محمد مکانی رییس سازمان انرژی های تجدید پذیر منعقد شد. 

مجید مشکینی، معاون تحقیقات فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی در این مراسم اظهار کرد: دانشگاه آزاد اسلامی یک میلیون و ۲۰۰ هزار دانشجو، ۶۰ هزار عضو هیئت علمی و استاد حق التدریس، ۲۹ هزار کارمند، ۱۱ میلیون مترمکعب ساختمان در بیش از ۴۰۰ شهر واحد دارد.

وی افزود: دانشگاه آزاد اسلامی تا پیش از این فقط دانشگاه نسل دوم و آموزشی و پژوهشی بود اما از سال ۹۷ مسئله محوری در دستور کار این دانشگاه قرار گرفته است و از صرفا آموزشی و پژوهشی خارج شده و به سمت خلق فناوری و ثروت رفته است.

مشکینی با تاکید بر اینکه امام خمینی فرمودند دانشگاه مبدا تحولات است، بیان کرد: اگر دانشگاه نتواند خودش را اداره کند نمی تواند مشکلات کشور را حل کند. 

معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی درباره ارتباط دانشگاه با جامعه و صنعت اظهار کرد: متاسفانه برخی از مسئولان جایگاه واقعی دانشگاه را نشناخته‌اند، در دوران کنونی ما دیگر از ارتباط با صنعت عبور کرده ایم و باید به دنبال حل شدن در صنعت باشیم، به همین خاطر دانشگاه آزاد اسلامی پیشروتر از سایر دانشگاه‌ها و وزارت علوم در پهنه های دانشی صنعت ورود کرده تا دانشجویان بتوانند در دوران تحصیل مهارت را نیز یاد بگیرند همانطور که دانشجویان پزشکی در دوران تحصیل علاوه بر آموزش کار عملی را نیز فرا میگیرند. 

مشکینی با اشاره به همکاری دانشگاه آزاد اسلامی با صنایع مختلف در قالب طرح پویش اظهار کرد: طرح پویش دانشگاه آزاد طرحی است که دانشجویان برخی از واحد‌های درسی خود را در صنعت می گذارند و به نوعی در صنعت بورسیه می شوند، اینگونه وقتی فارغ التحصیلان می شوند استخدامشان نیز تضمین شده است. بر این اساس همکاری هایی با فولاد و حوزه انرژی های مختلف داریم.

معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی بیان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی در قالب طرح پایش، نظام موضوعات مختلف ایجاد کرده که نهادها و سازمان‌ها می‌توانند در سامانه مربوطه پایان‌نامه‌های موضوعی را مشاهده کنند، حتی از طریق می توانند سفارش موضوع ثبت کنند تا دانشجویان در آن زمینه تحقیقات لازم را انجام دهند. 

محمود کمانی رییس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق نیز در این مراسم گفت: همکاری ما با دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه‌های مختلفی آموزشی و پژوهشی و احداث نیروگاه خواهد بود. 

وی درباره احداث نیروگاه در دانشگاه آزاد اسلامی افزود: ساخت نیروگاه در دانشگاه به صورت‌های مختلف قابل انجام است، دانشگاه می تواند نیروگاه را در زمین‌های خود احداث و با صنعت در زمینه فروش برق تهاتر داشته باشد. 

وی ساخت نیروگاه خورشیدی برای کارکنان و اساتید را امکانپذیر دانست و ادامه داد: در زمینه بهینه سازی انرژی برق نیز می توانیم همکاری داشته باشیم. انرژی صرفه جویی شده دانشگاه در بازار بهینه سازی برق به مبلغ مناسبی قابل فروش است.

وی همچنین خواستار راه اندازی رشته جدید و انجام پژوهشهای جدید در حوزه انرژی های تجدید پذیر در دانشگاه آزاد اسلامی شد.  

به گزارش آنا، در تفاهم نامه همکاری دانشگاه آزاد اسلامی با سازمان انرژی های تجدیدپذیر تعهداتی برای این سازمان و دانشگاه در نظر گرفته شده است. 

یکی از مفاد تفاهم نامه انجام پایان نامه ها و رساله های دانشجویان تحصیلات تکمیلی است. همچنین مقرر شده که رشته های جدید متناسب با نیازهای این سازمان ایجاد شود. 

مدت اولیه این تفاهم نامه سه سال است که البته قابل تمدید خواهد بود. 

تحریریه اخبار ما

مشی رسانه‌ای این سایت، تحلیلی - خبری است و اعضای تحریریه این مجموعه می‌کوشند از قالب ظاهری خبرها فراتر رفته و به زوایای پنهان و آشکار حوادث سرک بکشند و با کندوکاو بیشتر، ناگفته‌ها و وجوه نامکشوف وقایع و حوادث را بیابند.
دکمه بازگشت به بالا