قیمت کلاهک دودکش و معرفی بهترین آن

معرفی انواع کلاهک دودکش و خرید کلاهک دودکش با کیفیت

خروجی هوای دودکش و گاها دریچه هوا محل دلخواه پرندگان برای لانه‌سازی بوده و برای جلوگیری از انجام این عمل باید از کلاهک دودکش مناسب استفاده نمایید. به‌‌کارگیری کلاهک برای لوله دودکش علاوه بر جلوگیری از ورود حیوانات و پرندگان به مسیر اصلی خروج گازهای سمی، مسیر دودکش را از ورود هرگونه باد و بارش نیز مورد محافظت قرار خواهد داد. طی سالیان متمادی نحوه تولید کلاهک‌های دودکش از لحاظ متریال و شکل ساخت دچار تنوع شده و از پرمصرف‌ترین آن‌ها در حال حاضر می‌توان به مدل‌های: کلاهک چینی و کلاهک H مانند اشاره داشت.

کلاهک دودکش

مناطق مختلف آب و هوایی باید از آلیاژهای متناسب با شرایط جوی منطقه استفاده کنند. به‌طور مثال مناطق پر بارش بهتر است از کلاهک دودکش با متریال استیل و آلومینیوم بهره ببرند. طی این مقاله به‌دنبال معرفی انواع کلاهک مناسب برای دودکش ساختمان خواهیم بود. اگر باز هم سوالی داشتید در کانال یوتیوب انواع مختلف و گاها با کاربردهای متنوع دودکش را مشاهده نمایید.

انواع کلاهک دودکش

کلاهک ها به چند دسته تقسیم می شوند که هر کدام با دیگری تفاوت هایی دارد و دارای زیردسته هایی هستند. در زیر به تعدادی از این دسته ها اشاره شده است:

 • کلاهک به شکل اچ
 • کلاهک به شکل پره ای
 • کلاهک چینی
 • کلاهک با طرح آلمانی
 • کلاهک زانویی
 • کلاهک نیم گرد
 • کلاهک گردان

کلاهک های مذکور جزو انواع بهترین کلاهک دودکش می باشند.

معرفی کلاهک دودکش به شکل اچ

این کلاهک به شکل حرف لاتین اچ بوده و برای کاربردهای مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. این دسته از کلاهک ها مصرف انرژی را با حد خوبی کاهش می دهند و به همین دلیل محبوبیت بالایی دارند.

کلاهک اچ گرد

کلاهک دودکش با طرح اچ گرد دسته ای از این نوع کلاهک است که گرد و استوانه ای بوده و به دلیل برابر بودن قطر لوله های دودکش با دودکش اصلی خانه، دود را به خوبی تخلیه می کند. به همین دلیل باید به قطر آن توجه کرد، چراکه اگر قطر اجزای آن با یکدیگر فرق داشته باشد و کوچکتر باشد، سبب می شود که دودکش نتواند دود را به خوبی خارج کند و به داخل خانه پس می زند که خطرناک خواهد بود. جنس این دسته از دودکش ها معمولا از ورق گالوانیزه و استیل است. این کلاهک باید حداقل از سطح بام ۱٫۵ متر فاصله داشته باشد تا بتواند به خوبی دود را از خانه ها تخلیه کند.

کلاهک اچ چهارگوش

این دسته از کلاهک ها نیز مانند همتایان گرد خود هستند. اندازه لوله های دودکش باید با هم برابر باشد و تفاوتی بین قطر لوله دودکش اصلی و کلاهک وجود نداشته باشد تا بتواند دود را از خانه خارج کند. جنس این گروه نیز از ورق گالوانیزه یا استیل است و بر روی بام های مسطح یا شیب دار نیز نصب می شود.

کلاهک دودکش با طرح پره ای

این دسته از کلاهک ها برای تخلیه دود از دودکش موتورخانه ، شومینه ، هود، بخاری و آبگرمکن ها کاربرد دارد. دو زیردسته کلاهک پره ای چهارگوش و کلاهک پره ای گرد در این گروه قرار می گیرند.

دسته پره ای چهارگوش پرکاربردترین نوع دودکش است که دارای چندین پره با شکل Z انگلیسی می باشد. این پره ها در این کلاهک به صورتی قرار گرفته اند که از ورود آب، برف، گرد و خاک یا دیگر عوامل مزاحم به داخل خانه جلوگیری کنند. ارتفاعی که بهتر است این کلاهک نصب شود در حدود ۳۰ سانتی متر است، اما بسته به محدودیت فضایی یا ضرورت می توانید آن را تغییر دهید، فقط مطمئن شوید که دود داخل خانه را به خوبی خارج می کند و هوا محبوس نمی شود.

کلاهک دودکش پره ای گرد نیز دارای یک پایه به شکل استوانه است که پره های آن گرد هستند و در بالای پایه قرار گرفته اند. این دودکش باید با دقت کافی ساخته شود تا عملکرد صحیحی داشته باشد. همانند موارد قبل، پره های این دستگاه نیز از نفوذ گرد و خاک، آب و برف نیز به داخل خانه جلوگیری می کند. لازم به ذکر است که می توان این نوع دودکش را با هر جنس و قطری تولید کرد و محدودیتی در مواد اولیه آن وجود ندارد.

کلاهک دودکش چینی

این دسته از کلاهک ها نیز دارای یک استوانه خالی هستند که یک تاج خالی در انتهای آن وجود دارد. دو زیردسته آن شامل طرح گرد و چهارگوش است. در طرح گرد آن، قطر تاج از قطر پایه کلاهک بزرگتر بوده و به همین دلیل از نفوذ آب به درون لوله ممانعت می کند. همچنین این تاج باید تا حد خوبی از پایه فاصله گرفته باشد تا بتواند از ورود آب باران و برف به درون پایه اصلی جلوگیری کند و در برابر خروج دود از خانه مانعی را ایجاد نکند.

کلاهک دودکش چینی با طرح چهارگوش نیز همانند مورد قبلی بوده و تفاوتی با آن ندارد. تنها تفاوتی که بین این دو زیردسته وجود دارد در ظاهر آن ها است.

کلاهک دودکش آلمانی

این دسته از کلاهک ها صرفا در صنعت کاربرد دارند و در سقف کارخانه های غذایی و مخصوصا کارخانه هایی که به تولید آرد گندم مشغول هستند دیده می شود. دلیل استفاده از این نوع کلاهک ها در صنایع به این خاطر است که کلاهک آلمانی می تواند از ورود ذرات گرد و غبار به داخل تاسیسات جلوگیری کند. مخصوصا در صنایعی که کار آن ها تولید مواد غذایی است، کیفیت و نبود مواد زائد محیطی حرف اول را می زند.

به همین دلیل با استفاده از کلاهک آلمانی، این دسته از صنایع می توانند از ورود آب باران، برف و گرد و غبار و آلودگی به داخل ساختمان جلوگیری کنند. لازم به ذکر است که در فصول مرطوب سال، این کلاهک می تواند از نفوذ رطوبت به درون داکت هوا نیز جلوگیری کند.

این کلاهک معمولا با ورق های گالوانیزه ساخته می شود، اما می توان آن را به کمک دیگر مواد اولیه نیز ساخت و ممنوعیتی در استفاده از استیل یا ورق روغنی وجود ندارد. با این حال، ضخامت ورقی که برای ساخت این دسته از دودکش ها مصرف می شود بر روی قطر و کاربرد این کلاهک دودکش اثرگذار است.

همچنین، ارتفاع و قطر کلاهک آلمانی محدودیتی ندارد و می توان آن را به سفارش کارفرما در هر اتفاع و قطری ساخت. از این دسته از کلاهک ها نیز در سقف های مسطح و شیب دار استفاده می شود.

متوسط هزینه‌های تعویض کلاهک دودکش

دودکش شما باید قبل از نصب درپوش تمیز و شفاف شده باشد. دودکش‌هایی که سالانه بازرسی می‌شوند ممکن است نیازی به تمیز کردن اضافی نداشته باشند. بنابراین، شما باید دودکش خود را تمیز و کارآمد نگه دارید. در ادامه عوامل موثر بر این هزینه‌ها را بیشتر بررسی خواهیم‌کرد.

مجوزها و بازرسی‌ها

در حالی که اکثر پروژه‌های نصب درپوش دودکش نیازی به مجوز ندارند، اما پروژه‌هایی که شامل تعمیر گسترده دودکش هستند احتمالاً نیاز به مجوز خواهند داشت و هزینه پروانه‌های ساختمانی بسته به شهرداری متفاوت است.

کلاهک دودکش سفارشی در مقابل پیش ساخته

درپوش دودکش پیش ساخته در فروشگاه و یا به صورت آنلاین در هر اندازه و رنگ موجود می‌باشد. شما باید عوامل مختلفی را برای بودجه نصب کلاهک دودکش در نظر بگیرید، از جمله جنس، اندازه و شکل درپوش دودکش و خود دودکش که در ادامه هریک را بیشتر شرح خواهیم داد.

اندازه کلاهک دودکش

درپوش‌های دودکش در اندازه‌های مختلفی وجود دارند که درپوش‌های بزرگ‌تر تا سه برابر بیشتر از گزینه‌های کوچک‌تر هزینه دارند. علاوه بر این، اندازه‌های سفارشی 20٪ تا 40٪ بیشتر از اندازه‌های استاندارد هزینه دارند.

شکل کلاهک دودکش

بیشتر درپوش‌های دودکش‌ها گرد یا مربع هستند، اگرچه ممکن است اشکال بیضی و مستطیلی پیش‌ساخته‌ای را نیز با هزینه‌ی بالاتر پیدا کنید. خانه‌های تاریخی با طرح‌های پیچیده معمولاً به شکل‌های سفارشی نیاز دارند.

مواد درپوش دودکش

سه ماده رایج برای درپوش دودکش عبارتند از فولاد گالوانیزه (مقرون به صرفه)، فولاد ضد زنگ (متوسط) ​​و مس (سطح بالا).

نوع دودکش

اکثر کلاهک‌های استاندارد دودکش برای دودکش‌های ساخته شده از سنگ تراشی طراحی شده‌اند. دودکش‌های ساخته شده از فلز، سنگ یا سایر مواد غیرمعمول ممکن است به کلاهک دودکش سفارشی گران‌تری نیاز داشته باشند.

فصل

هوای معتدل، پاییز و بهار را بهترین فصل برای نصب درپوش دودکش می‌کند. برف و یخ زمستانی کار پشت بام را خطرناک‌تر خواهدکرد و به زمان کار اضافه می‌کند. گرمای تابستان نیز زونا و غشاها را نرم کرده و بنابراین پیمانکاران باید اقدامات احتیاطی بیشتری را برای جلوگیری از آسیب رساندن به سقف شما در حین کار انجام دهند. پاییز و بهار همچنین بهترین زمان برای برنامه ریزی برای تمیز کردن دودکش خواهدبود که ممکن است بخواهید با نصب کلاهک دودکش همراه کنید.

مزایای کلاهک دودکش

درپوش دودکش دارای چندین مزیت است که می‌تواند هزینه نصب را ارزشمند کند.

 • افزایش بهره وری انرژی: جلوگیری از ورود جریان‌های پایین سرد به خانه‌ها، ثابت نگه داشتن دمای داخلی
 • پیشگیری از آتش سوزی: از خروج جرقه‌ها و اخگرها از دودکش‌ها و آتش گرفتن سقف‌ها یا محوطه سازی جلوگیری کنید.
 • جلوگیری از رطوبت: جلوگیری از ورود باران و برف به دودکش‌ها، هدایت آب به ناودان‌ها
 • پیشگیری از ورود حیوانات: از ورود حیوانات کوچک به دودکش و ایجاد انسداد جلوگیری کنید
 • طول عمر طولانی: از آسترهای دودکش در برابر رطوبت و زباله محافظت کنید و طول عمر آنها را افزایش دهید.

علائمی که نشان می‌دهد باید درپوش دودکش را تعویض کنید

به دنبال علائم زیر باشید که نشان می‌دهد نیاز به کلاهک دودکش جدید برای خانه خود دارید:

 • جریان‌های پایینی خنک که از طریق دودکش وارد خانه شما می‌شوند
 • زنگ زدگی یا پوسیدگی روی کلاهک یا دودکش فعلی شما
 • بادهای شدید کلاهک دودکش را کاملاً از بین برده است
 • رطوبت یا زباله در دودکش یا شومینه شما
 • آسیب قابل مشاهده به درپوش دودکش موجود شما
دکمه بازگشت به بالا