برترینهای کسب و کاربین الملل

راهنمای کامل ویزای استارتاپ کانادا

عناوین این صفحه محو کردن

ویزای استارتاپ (Startup Visa) کانادا چیست؟

مهاجرت به کانادا از طریق استارتاپ چیست؟ ویزای startup کانادا یا همان SUV، یک برنامه مهاجرتی است که به کارآفرینان و کسب‌وکارهای نوپا از سراسر جهان امکان مهاجرت به کانادا را فراهم می‌کند. این برنامه با هدف تشویق و پشتیبانی از کارآفرینان خارجی با توانایی‌های مناسب برای راه‌اندازی یا مشارکت در کسب‌وکارهای نوپا در کانادا طراحی شده است. استارتاپ ویزا کانادا به ۲ روش مهاجرتی مختلف ارائه می‌شود:

1- برنامه ملی استارتاپ کانادا (Canada’s Start-up Visa Program)

در این برنامه، کارآفرینان خارجی باید برای شرکت در این برنامه از یکی از شبکه‌های موجود از سرمایه‌گذاران و شرکت‌های سرمایه‌گذاری خصوصی در کانادا حمایت مالی و تعهدات خود را دریافت کنند. پس از اینکه یکی از این شرکت‌ها توافق به همکاری با کارآفرین می‌کند، کارآفرین می‌تواند برای درخواست ویزای استارتاپ به کانادا متقاضی شود.

2- برنامه استارتاپ مناطق محیطی (Regional Pilot Program)

برنامه استارتاپ مناطق محیطی به کارآفرینان فرصت می‌دهد تا به همکاری با یکی از شرکت‌های مورد تایید در یکی از مناطق محیطی کانادا بپردازند. این برنامه به کارآفرینان اجازه می‌دهد که در استان‌ها و مناطق خاص کانادا سرمایه‌گذاری کنند و برای درخواست ویزای استارتاپ وارد فرآیند مهاجرتی شوند. البته در سال‌های اخیر برخی از موسسات مهاجرتی پیشنهاد اخذ ویزا از طریق خرید استارتاپ در کانادا را مطرح می‌کنند؛ خوب است بدانید که این روش وجود ندارد و برای اینکه بتوانید اقامت کانادا از طریق استارت آپ داشته باشید، باید ایده و کسب و کار خودتان را راه‌اندازی کنید و نمی‌توانید یک ایده استارتاپی را بخرید.

شرایط لازم برای ویزای استارتاپ کانادا چیست؟

افرادی که متقاضی مهاجرت به کانادا از طریق استارتاپ هستند، باید چندین معیار خاص داشته باشند. این معیار‌ها و شرایط به‌گونه‌ای طراحی شده تا دولت کانادا مطمئن شود که متقاضیان با استعداد را جذب کشور خود می‌کند. بیایید نگاهی به شرایط ویزای استارتاپ کانادا داشته باشیم:

شرایط توضیحات
ایده تجاری خلاقانه باید داشته باشید ایده شما باید با استانداردهای ویزای استارتاپ کانادا سازگاری داشته باشد؛ برای مثال در کشور کانادا ایجاد اشتغال کند و البته قابلیت رقابت با دیگر کسب‌وکار‌های کانادایی را داشته باشد.
تمکن مالی خود را ثابت کنید باید توانایی حمایت مالی برای خود و خانواده‌تان را به مدت ۶ ماه داشته باشید.
مدرک زبان معتبر ارائه دهید آیلتس ۵ را (معادل نمره زبان انگلیسی CLB5 ) باید داشته باشید. علاوه بر آزمون آیلتس، ۲ آزمون CELPIP-G و TEF هم برای اخذ این ویزا پذیرفته می‌شوند.
بتوانید نامه حمایتی یا پشتیبانی را دریافت کنید این نامه از سوی نهادهای حمایتی صادر می شود و نشان‌دهنده این است که این شرکت‌ها روی ایده شما سرمایه‌گذاری خواهند کرد.

هم‌چنین اگر شما دارای سوء پیشینه یا مشکلات پزشکی خاص باشید، ممکن است نتوانید در این برنامه مهاجرتی شرکت کنید. به یاد داشته باشید، یک وکیل مهاجرت به کانادا می‌تواند در بررسی کامل شرایط شما برای ویزای استاندارد، به طور تخصصی کمک کند.

مراحل ویزای استارتاپ کانادا چیست؟

مراحل دریافت ویزای استارتاپ کانادا شامل موارد زیر است که هر یک از این مراحل باید به‌ترتیب، با دقت و برنامه ریزی انجام شوند.

1- آماده کردن بیزینس پلن (Business plan):

بیزینس پلن طرح توجیهی است که در آن اهداف کسب‌وکارتان و چگونگی دستیابی به آن‌ها را نشان می‌دهد. بیزینس پلن همان نقشه راه شرکت‌هاست که از نقطه‌نظر‌های مالی، بازاریابی و عملیاتی ارائه می‌شود.

2- یافتن سازمان‌های حمایت کننده (Designated Organization):

این سازمان‌ها رشد‌دهنده کسب و کار‌های نوپا و مورد تایید دولت کانادا هستند و حتماً باید ایده شما را تایید کنند.

3- دریافت نامه ­ساپورت (Letter of Support) از سوی سازمان حمایتی:

در این مرحله سازمان مورد نظر نامه ه­ای تحت عنوان تعهد نامه (Commitment certificate) را برای اداره­ مهاجرت کانادا ارسال می‌­کند.

4- ارسال مدارک و درخواست ویزا از اداره­ مهاجرت کانادا:

شامل مدرک زبان انگلیسی یا فرانسه، اثبات تمکن مالی، گواهی عدم سوء پیشینه، پاسپورت، مدارک هویتی و تاییدیه پرداخت هزینه ویزا هستند.

ایده‌ها برای اخذ ویزای استارتاپ کانادا چه ویژگی‌هایی باید داشته باشند؟

در مفهوم ویزای استارتاپ کانادا، ایده‌های نوآورانه به ایده‌های کسب‌وکار یا پروژه‌هایی اشاره دارد که دارای ویژگی‌ها و خصوصیات خاصی هستند. ایده‌های نوآورانه در این مفهوم معمولاً به معنای ارائه محصولات، خدمات، یا راهکارهای جدید و متمایز در بازار به منظور حل یک مشکل یا تأمین یک نیاز مشخص است. این ایده‌ها باید دارای ویژگی‌های خاصی باشند:

نوآورانه

ایده شما باید از چیزهای موجود در بازار متمایز باشد. این ممکن است از طریق ایجاد یک محصول یا خدمات جدید، یک فرآیند نوآورانه، یا حل یک مشکل به شیوه جدید باشد.

حل مسئله

ایده شما باید به حل یک مشکل معین یا تأمین یک نیاز خاص در بازار یا جامعه کمک کند. این مشکل ممکن است یک مشکل موجود در صنعت و یا فرصتی باشد که دیگران از آن غافل بوده‌اند.

قابلیت رقابت

ایده شما باید دارای قابلیت رقابت با دیگران در بازار باشد. یعنی  باید بتوانید با رقبا متمایز شوید و مزیت‌های خود را ارائه دهید.

پتانسیل رشد

کسب‌وکار شما باید دارای پتانسیل رشد و توسعه باشد، به این معنا که بتوانید با استفاده از منابع بیشتر، کسب‌وکار خود را گسترش دهید و به یک شرکت بزرگ‌تر تبدیل کنید.

تأثیر اقتصادی

ایده شما باید قابلیت ایجاد اثرات مثبت در اقتصاد کانادا را داشته باشد. این می‌تواند از طریق ایجاد شغل‌های جدید، افزایش تولید، افزایش صادرات، یا ترقی صنایع مختلف باشد.

متناسب با صنعت هدف

ایده شما باید با صنعت یا بخش مشخصی سازگاری داشته باشد و بتواند نیازها و مشکلات این صنعت را حل کند.

قابل اجرا بودن

برای موفقیت کسب‌وکار نه تنها ایده نوآورانه، بلکه همچنین توانایی اجرایی و مدیریت مالی موثر بسیار حیاتی است.

هر چقدر ایده شما مزیت و سود اقتصادی بیشتری داشته باشد،‌ شانس دریافت ویزای استارتاپ کانادا بیشتر می‌شود. فناوری اطلاعات، برنامه نویسی، دیجیتال مارکتینگ، صادرات، تجارت الکترونیک، توانبخشی و مراقبت از سالمندان و به طور کلی مراقبت‌های درمانی مجازی سودآورترین حوزه های کارآفرینی در کانادا به‌شمار می‌روند.

نامه پشتیبانی برای ویزای استارتاپ کانادا چیست؟

نامه پشتیبانی ویزای استارتاپ کانادا (Letter of Support)، ضروری‌ترین پیش‌نیاز این ویزا محسوب می‌شود که بدون داشتن آن، امکان اقدام برای دریافت ویزا وجود نخواهد داشت. این نامه توسط یکی از سازمان‌های تعیین شده که تصمیم به حمایت از یک تجارت نوآورانه را دارد، به متقاضی داده می‌شود. باید بدانید دریافت نامه حمایتی به هیچ عنوان به منزله تایید دریافت ویزای استارتاپ کانادا نیست.

نامه حمایتی شامل چه اطلاعاتی است؟

نامه حمایتی دارای  اطلاعات متغیری دارد اما از رایج‌ترین آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نام و مشخصات نهاد و سازمان‌های تعیین شده
  • مدت اعتبار گواهی تعهد (۶ ماه)
  • مفهوم کسب‌و‌کار (Business Concept)
  • متقاضی و اعضای تیم (اعضای کلیدی و غیر کلیدی)

هنگامی که ایده یک استارت‌آپ را به‌صورت تیمی ارائه می‌دهید دولت کانادا فقط برای اعضای کلیدی (Essential Applicant) امکان صدور ویزای استارت‌آپ دارد؛ افرادی که حضور آن‌ها در کنار پروژه نقش حیاتی دارد را اعضای کلیدی می‌نامیم. برای مثال اگر ایده شما یک اپلیکیشن باشد، برنامه نویس این اپلیکیشن یکی از اعضای کلیدی است و در صورت تایید شدن ایده، به او ویزای استارت‌آپ کانادا تعلق می‌گیرد.

البته این نکته هم وجود دارد که اگر یکی از اعضای کلیدی گروه به هر دلیلی نتواند ویزا را دریافت کند؛ مثلاً اگر نمره زبان خوبی نداشته باشد، تمام اعضاء دیگر و کل پروژه استارت‌آپی مرود و پرونده مهاجرتی آن بسته می‌شود.

انواع سرمایه‌گذاران در طرح‌های استارتاپی در کانادا

 سرمایه‌گذاران روی استارتاپ‌های خارجی در کانادا به سه دسته تقسیم می‌شوند:

صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطر پذیر

(Venture Capital Funds، ونچر کپیتال‌‌ها)

که بیشتر به دنبال ایده‌هایی با سوددهی بالا هستند و به همین خاطر ایده‌های پر ریسک را هم تایید می‌کنند. حداقل سرمایه‌گذاری مورد تایید این نوع سرمایه‌گذاران روی یک پروژه ۲۰۰ هزار دلار است.

گروه‌های سرمایه‌گذاری انجل

(Angel Investor Groups)

این گروه‌ها در ازای گرفتن بخشی از سهام یک شرکت، روی ایده آن سرمایه‌ذاری می‌کنند. حداقل مقدار سرمایه‌گذاری مورد تایید این گروه‌ها روی کسب و کار‌‌های خارجی، ۷۵ هزار دلار است.

شتاب‌دهنده‌ها

(Startup Incubators)

انکوباتورهای کسب‌وکار سازمان‌هایی هستند که به طور خاص بر روی پرورش و حمایت از توسعه در مراحل اولیه شرکت‌های نوپا متمرکز هستند. آنها طیف وسیعی از منابع، از جمله فضای اداری، مربیگری، فرصت های شبکه، دسترسی به بودجه، و خدمات پشتیبانی کسب و کار را فراهم می کنند.

هر سه این سرمایه‌گذار‌ها مورد تایید دولت کانادا هستند و اگر پس از بررسی طرح کسب‌وکار شما آن را تایید کنند، برایتان نامه حمایت (Letter of support) ارسال می‌کنند. در دست داشتن این نامه حمایتی برای دریافت ویزای استارت‌آپی لازم است.

تحریریه اخبار ما

مشی رسانه‌ای این سایت، تحلیلی - خبری است و اعضای تحریریه این مجموعه می‌کوشند از قالب ظاهری خبرها فراتر رفته و به زوایای پنهان و آشکار حوادث سرک بکشند و با کندوکاو بیشتر، ناگفته‌ها و وجوه نامکشوف وقایع و حوادث را بیابند.
دکمه بازگشت به بالا