اقتصادیبرترینهای کسب و کار

سهم از بازار تولیدکنندگان فولاد در ایران

سهم ۷۰ درصدی شرکت‌های ایران در تولید فولاد خام خاورمیانه

انجمن جهانی فولاد و دانیال زاده نمین اعلام کردند: تولید فولاد خام ایران در پنج ماه نخست سال ۲۰۲۳ میلادی بیش از ۷۰ درصد از کل تولید خاورمیانه را به خود اختصاص داد. براساس این گزارش، فولادسازان ایرانی از دی پارسال تا اردیبهشت امسال ۱۳ میلیون تن فولاد خام تولید کردند که درمقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۲.۲ درصد افزایش را به ثبت رساند. تولیدکنندگان فولاد مستقر در خاورمیانه ازجمله ایران، قطر، عربستان و امارات در این دوره، مجموعاً ۱۸.۷ میلیون تن فولاد تولید کردند که درمقایسه با مدت مشابه پارسال، ۱.۱ درصد افزایش داشت.

سهم بازار داخل از میزان تولید فولاد کشور

در مجموع ۱۲ ماهه ۱۴۰۱، بخش قابل توجه تولید فولاد کشور معادل ۷۹.۹ درصد، صرف مصارف داخلی شده و بخش کمی از آن به صادرات اختصاص یافته است؛ بصورت دقیق‌تر می‌توان گفت که از حدود ۱۰۵ میلیون تن اقلام فولادی تولیدی، بیش از ۸۴ میلیون تن صرف مصارف داخلی با رشد پنج الی ۱۸ درصدی نسبت به میزان مصرف ظاهری فولاد طی مدت مشابه سال ۱۴۰۰ شده و تنها حدود ۱۴ میلیون تن آن صادر شده است.

به گزارش بازار مشترک، بر اساس آماری که توسط انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در اختیار ایسنا قرار گرفته، از ابتدای سال ۱۴۰۱ تا پایان سال تقریبا ۱۰۵ میلیون تن از انواع اقلام فولادی در کشور تولید شده که از این میزان ۱۴ میلیون و ۶۴۰ هزار تن صادر و باقی (بالغ بر ۸۴ میلیون تن) صرف مصارف داخلی شده است.

بر این اساس مصرف ظاهری فولاد کشور در سال ۱۴۰۱، نسبت به میزان مصرف در سال ۱۴۰۰، رشد پنج تا ۱۸ درصدی داشته است.

طی ۱۲ ماهه سال گذشته ۱۲ میلیون و ۵۳۲ هزار تن مقاطع طویل فولادی تولید شده که ۹ میلیون و ۹۷۹ هزار تن در داخل مصرف شده که نسبت به مصرف ظاهری آن در مدت مشابه سال ۱۴۰۰ معادل هشت میلیون و ۴۵۲ هزار تن، ۱۸ درصد بیشتر شده است.

پس از آن در مجموع، از ۳۰ میلیون و ۴۳۳ هزار تن شمش فولادی تولید شده در کشور ۲۳ میلیون ۶۷ هزار تن به مصارف داخلی اختصاص یافته و حدود هفت میلیون و ۳۷۲ هزار تن آن صادر شده است. همچنین از حدوداً ۲۱.۵ میلیون تن محصولات فولادی تولید شده ۱۹ میلیون و ۴۰۲ هزار تن صرف مصارف داخلی شده است که میزان مصارف هردو افزایش ۱۴ درصدی نسبت به میزان مصرف در سال ۱۴۰۰ تجربه کرده‌اند.

طی ۱۲ ماهه ۱۴۰۰ به ترتیب ۲۰ میلیون و ۲۲۹ هزار تن شمش فولادی و ۱۷ میلیون تن محصولات فولادی در کشور مصرف شده بود.

از ابتدای سال ۱۴۰۱ تا پایان اسفند ماه، مقاطع تخت فولادی حدود ۴۶۸ هزارتن صادر و بالغ بر ۹ میلیون تن صرف مصرف داخلی شد که مصرف این مقاطع نسبت به مدت مذکور در سال ۱۴۰۰ که هشت میلیون و ۴۱۵ هزار تن بوده است، هشت درصد بیشتر شده است.

در نهایت مصرف آهن اسفنجی پنج درصد رشد کرده و از ۲۹ میلیون و ۲۷۳ هزار تن به ۳۰ میلیون و ۸۶۶ هزار تن رسیده است. در سال ١٤٠١ قریب به ۳۱ میلیون و ۷۳۰ذ هزار تن آهن اسفنجی در کشور تولید شده که تنها ۸۶۴ هزار تن آن صادر شده است.

با سهم ۳۴ درصدی گروه فولاد مبارکه، ایران رکورددار رشد تولید فولاد در جهان

انجمن جهانی فولاد در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد به‌طورکلی میزان تولید فولاد خام جهان در سال ۲۰۲۲ میلادی (از ۱۰ دی‌ماه سال ۱۴۰۰ تا نهم دی ۱۴۰۱) با ۴.۳ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال قبل یک میلیارد و ۸۳۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تن بوده است؛ اما علی‌رغم این کاهش تولید، ایران با رشد ۸ درصدی بالاترین میزان رشد را در بین ۱۰ تولیدکننده برتر دنیا داشته است.

معاون بهره‌برداری فولاد مبارکه ضمن تأیید این خبر گفت: تولید فولاد خام ایران در بازه زمانی یادشده ۳۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تن بوده است که از این میزان، گروه فولاد مبارکه (شرکت فولاد مبارکه، فولاد هرمزگان و مجتمع فولاد سبا) علی‌رغم محدودیت مصارف انرژی در فصول مختلف سال، با تولید ۱۰ میلیون و ۳۳۰ هزار تن و رشد ۹.۲ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل، نقش بسزایی در رشد ۸ درصدی تولید فولاد ایران و تثبیت جایگاه دهم کشور در بین برترین تولیدکنندگان جهان داشته است.

غلامرضا سلیمی تصریح کرد: بنابر آمارهای موجود در سال ۲۰۲۲ در منطقه غرب آسیا ۴۴ میلیون تن فولاد تولید شده است که از این میزان ۶۹.۵ درصد آن در اختیار ایران بوده است.

وی خاطرنشان کرد: درحالی‌که در سال گذشته میلادی همه ۱۰ کشور نخست تولیدکننده فولاد جهان با کاهش تولید ۵ تا ۲۰ درصدی مواجه شده‌اند، فقط کشورهای هند و ایران هریک به ترتیب ۵.۵ و ۸ درصد افزایش تولید داشته‌اند. این در حالی است که در پی عملکرد خوب فولادسازان ایران در ماه نوامبر ۲۰۲۲ ایران تا جایگاه هفتم نیز صعود کرد.

معاون بهره‌برداری فولاد مبارکه، میزان تولید گروه فولاد مبارکه در سال ۱۴۰۰ را ۹ میلیون و ۳۳۸ هزار تن اعلام و تصریح کرد: با توجه به رشد تقاضا و مصرف انواع ورق‌های فولادی در کشورمان که خوشبختانه از رونق تولید و توسعه فضای کسب خبر می‌دهد و ازآنجاکه تا افق ۱۴۰۴ تولید ۵۵ میلیون تن فولاد در کشور هدف‌گذاری شده است، گروه فولاد مبارکه برای سال ۱۴۰۱ تولید ۹ میلیون و ۹۴۰ هزار تن فولاد خام را هدف‌گذاری کرده که با توجه به دستاوردهای خوب گروه در ده‌ماهه سال جاری و تولید ۸ میلیون و ۸۸۳ هزار تن در این بازه زمانی، پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال، تولید گروه فولاد مبارکه به رکورد بی‌سابقه ۱۰ میلیون و ۳۰۰ هزار تن افزایش یابد.

سلیمی خاطرنشان کرد: با عنایت به دستاوردهای شرکت فولاد مبارکه از ابتدای سال جاری تا کنون، پیش‌بینی می‌شود، تولید تختال فولاد مبارکه تا پایان اسفندماه از ۷.۲ میلیون تن عبور کند.

وی در خصوص دلایل هدف‌گذاری افزایش تولید در گروه فولاد مبارکه تصریح کرد: افزایش مصرف سرانه فولاد در کشور، ارزآوری با حضور در بازارهای صادراتی با اولویت تأمین حداکثری بازار داخلی، پیشگیری از واردات و هدف‌گذاری گروه فولاد مبارکه برای حفظ سهم خود در تولید و صادرات انواع محصولات فولادی تخت از مهم‌ترین دلایل این افزایش تولید هدفمند بوده است.

به گفته معاون بهره‌برداری فولاد مبارکه، افزایش انگیزه، همدلی و همگرایی مدیریت و کارکنان در دست‌یابی به اهداف، برنامه‌ریزی هوشمندانه و هدفمند برای نوسازی (اورهال) خطوط، انجام تعمیرات اساسی نواحی مختلف در زمان توقف‌های ناشی از محدودیت مصارف برق و گاز در فصول مختلف سال با توجه به تجارب سال‌های قبل و چابک‌سازی نواحی برای تولید حداکثری در زمان‌هایی که خطوط با محدودیت در مصارف مواجه نیستند و در نهایت کسب رکوردهای متعدد و پی‌درپی در شرکت‌های فولاد مبارکه، هرمزگان و مجتمع فولاد سبا از مهم‌ترین عوامل رسیدن به اهداف گروه بوده است.

سلیمی اظهار امیدواری کرد در سالی که به نام «تولید؛ دانش‌بنیان؛ اشتغال‌آفرین» نام نهاده شده است، گروه فولاد مبارکه با همت مدیریت و کارکنان خود بتواند به تمام اهداف کمی و کیفی خود دست یابد و ارزش افزوده فزاینده‌ای برای ذی‌نفعان و کشور حاصل کند.

تحریریه اخبار ما

مشی رسانه‌ای این سایت، تحلیلی - خبری است و اعضای تحریریه این مجموعه می‌کوشند از قالب ظاهری خبرها فراتر رفته و به زوایای پنهان و آشکار حوادث سرک بکشند و با کندوکاو بیشتر، ناگفته‌ها و وجوه نامکشوف وقایع و حوادث را بیابند.
دکمه بازگشت به بالا