برترینهای کسب و کارعمومی

کارکرد دستگاه تزریق پلاستیک یا (Injection molding machine)

مواد مورد استفاده برای ماشین تزریق پلاستیک

امروزه مواد مورد استفاده مانند ترموپلاستیک، ترموست، الاستومر و/یا فلز(ها) در دستگاه تزریق پلاستیک به کار می روند. بدین صورت، در این ماشین ها پلاستیک‌های با کارایی بالا که می‌توانند دمای بالا را تحمل کنند، جایگزین فلزاتی می‌شوند که به طور سنتی در تولید پلاستیک استفاده می‌شوند.

صنعت قالب گیری تزریق پلاستیک

خرید دستگاه تزریق پلاستیک و استفاده از قالب گیری تزریق پلاستیک به طور گسترده در تولید قطعات پلاستیکی – از تجهیزات پزشکی گرفته تا اسباب بازی ها – استفاده می شود. در صنعت هوافضا و به ویژه صنعت خودروسازی، بسیاری از قطعات با قالب‌گیری تزریق پلاستیک ساخته می‌شوند. لحظه ای به اطراف خود نگاه کنید. احتمالاً یک جسم پلاستیکی در نزدیکی شما وجود دارد که به احتمال زیاد توسط دستگاه قالب گیری تزریقی ساخته شده است. صنعت قالب‌گیری تزریقی در سال‌های اخیر شاهد تغییرات زیادی ، از جمله زمان سریع‌تر عرضه به بازار بوده است. یکی از استراتژی‌های تجاری کلیدی برای قالب‌های تزریق پلاستیک، همکاری با شرکای تولید ابزار و قطعات برای کاهش زمان تولید است.

نحوه کاهش هزینه های ماشین تزریق پلاستیک با سیستم های تغییر سریع قالب

یکی از بهترین روش های کاهش هزینه های قالب گیری تزریقی تغییر قالب کاملاً خودکار است. نه تنها این فرایند به کاهش طول زمان تغییر می کند، بلکه باعث می شود تولیدکننده در مقدار تولید خود انعطاف پذیرتر شود.

قطعات اصلی ماشین تزریق پلاستیک

قسمت‌های اصلی دستگاه قالب‌گیری تزریقی عبارتند از:

 • قیف مواد
 • بشکه،
 • پیستون نوع رم تزریق/پیچ دوار،
 • دستگاه گرمایش (هیتر)،
 • الگوی متحرک، اجکتورها و
 • قالب داخل حفره قالب.

به طور کلی ماشین های قالب گیری تزریقی به صورت افقی کار می کنند. در یک تعریف ساده، قالب گیری پلاستیک فرآیند ریختن پلاستیک مایع در یک ظرف یا قالب خاص است تا در آن شکل سفارشی سخت شود. این قالب های پلاستیکی را می توان برای طیف وسیعی از اهداف مورد استفاده قرار داد. 5 نوع قالب گیری پلاستیکی وجود دارد که موثرترین و محبوب ترین آنها محسوب می شود.

انواع قالب گیری تزریقی

5 نوع قالب گیری تزریقی توسط ماشین تزریق پلاستیک انجام می شود که عبارتند از:

 • قالب گیری اکستروژن،
 • قالب گیری فشاری،
 • قالب گیری دمشی،
 • قالب گیری تزریقی و
 • قالب گیری چرخشی.

ما در این مقاله جزئیات مربوط به هر یک از این روش ها را بررسی می کنیم تا بتوانید تصمیم بگیرید که کدام یک برای شما مؤثرتر است.

در قالب گیری اکستروژن، پلاستیک ذوب شده داغ از طریق یک سوراخ پرس می شود تا یک قسمت پلاستیکی شکل دراز ایجاد شود. این شکل قابل تنظیم که پلاستیک مایع از آن پرس می شود قالب نامیده می شود. این قالب سفارشی در ماشین تزریق پلاستیک  برای شکل دادن انواع قطعات پلاستیکی به کار می رود.

سایر اشکال قالب‌گیری پلاستیک نیز از اکستروژن استفاده می‌کنند، بنابراین مایع خام وارد قالب می شود، فقط تفاوت در اینجا این است که روش‌های دیگر از قالب‌ها برای ایجاد شکل دلخواه استفاده می‌کنند و در اینجا خود اکستروژن با استفاده از شکل قالب، شکل می یابد.

قالب گیری پرسی

این روش قالب گیری توسط ماشین تزریق پلاستیک شامل ریختن پلاستیک مایع خام در قالب گرم شده و سپس فشرده شدن با هم می شود تا شکل مورد نظر را به وجود آورد

 قالب گیری دمشی

با قالب گیری دمشی، قطعات پلاستیکی سفارشی توخالی و با دیواره نازک بیرون می آیند. این روش برای زمانی ایده آل است که قسمت پلاستیکی باید ضخامت دیواره یکنواختی داشته باشد. این فرایند بسیار شبیه به فرآیند دمیدن شیشه است.

این دستگاه پلاستیک خام را تا زمانی که مایع شود گرم می کند و سپس هوا را مانند بالون به داخل آن تزریق می کند. پلاستیک در قالب دمیده می شود و با بزرگتر شدن به دیواره های قالب فشار می آورد و شروع به شکل گیری می کند. پس از اینکه بادکنک مایع قالب را پر کرد خنک می شود تا شکل خود را حفظ کند. این فرآیند بسیار سریع است و می تواند تا 1400 قطعه را در یک روز کاری 12 ساعته تولید کند.

کاربرد دستگاه تزریق پلاستیک / دستگاه تزریق پلاستیک چیست ؟

اگر این مطلب را می‌خوانید، احتمالاً در مورد قالب‌گیری تزریق پلاستیک یکی دو نکته اصلی را می‌دانید. دلایل زیادی وجود دارد که چرا روند قالب‌گیری تزریقی در زمینه تولید پلاستیک بسیار محبوب است. رایج‌ترین دلیل این است که این دستگاه بهترین وسیله برای تولید مقادیر عظیم و یکسان قطعات پلاستیکی است. انواع مختلفی از دستگاه‌ها قالب سازی وجود دارد، که انتخاب این دستگاه‌ بسته به آنچه که شما تولید می‌کنید و همچنین دستگاه چگونه بر محصول تأثیر می گذارد، وابسته است.

چرا روش تزریق پلاستیک؟

دلایل زیادی وجود دارد که چرا روند قالب‌گیری تزریقی در زمینه تولید پلاستیک بسیار طرفدار دارد. رایج‌ترین دلیل این است که این دستگاه بهترین وسیله برای تولید مقادیر عظیم و یکسان قطعات پلاستیکی است. انواع مختلفی از دستگاه‌ها قالب سازی وجود دارد، که با توجه به آن که شما چه محصولی تولید میکنید انتخاب می‌کنید و همچنین دستگاه چگونه بر محصول تأثیر می گذارد، وابسته است.

فرآیند دستگاه تزریق پلاستیک

قالبگیری تزریقی کاربردی‌ترین فرآیند تولید برای ساخت انواع قطعات پلاستیکی است. طیف گسترده ای از محصولات با استفاده از این روش تولید می‌شوند که از نظر اندازه، پیچیدگی و کاربرد بایکدیگر متفاوت هستند. در فرآیند تزریق پلاستیک از انواع ترکیبات پلاستیکی مانند پلی‌کربنات، پلی‌استایرن، پلی‌اتیلن، پلی‌پروپیلن، پلی وینیل‌کلراید، اکریلیک و تفلون برای تولید محصول نهایی استفاده می‌شود.

فرآیند قالبگیری تزریقی نیاز به استفاده از دستگاه قالب‌گیری تزریقی، مواد پلاستیکی خام و قالب دارد که شرح مراحل فرآیند قالب گیری تزریقی به صورت کامل و جامع در مقاله‌ای جداگانه آورده شده که می‌توانید از اینجا آن را مطالعه کنید.

 سازوکار دستگاه تزریق پلاستیک

لبه‌های دستگاه قالب‌گیری تزریقی را می‌توان به صورت افقی یا عمودی بست. اکثر دستگاه‌ها به صورت افقی بسته می‌شوند، اما دستگاه تزریق عمودی در برخی از کاربردها مانند قالب ریزی و ساخت یکسری سازه‌ها استفاده می‌شود، که به دستگاه اجازه می‌دهد از جاذبه زمین استفاده کند. بعضی از دستگاه‌های عمودی نیز نیازی به بستن قالب ندارند.

روش‌های زیادی برای بستن روی صفحه وجود دارد که معمول‌ترین آن‌ها گیره‌های دستی است (هر دو نیمه به صفحه‌ها پیچ می‌شوند). با این حال گیره‌های هیدرولیکی (از چوک ها برای نگه داشتن ابزار در جای خود استفاده می‌شود) و گیره های مغناطیسی نیز استفاده می‌شود. گیره‌های مغناطیسی و هیدرولیکی در مواردی که نیاز به تغییر سریع ابزار باشد مورد استفاده قرار می گیرند.

 دستگاه تزریق پلاستیک به ۲ بخش تقسیم بندی می‌شود: بخش اول گیره دستگاه و بخش دوم قسمت تزریق.
عملکرد واحد گیره، باز و بسته کردن قالب و بیرون انداختن محصولات است. ۲ نوع روش باز و بست وجود دارد، مکانیزم این دستگاه بدین صورت است که ابتدا در بخش گیره (بخش دورچین شکل زیر)، گیره به صورت دستی و در ادامه قسمت تزریق قالب مستقیماً با یک سیلندر هیدرولیکی باز و بسته می‌شود.

 اجزای اصلی دستگاه قالب گیری تزریقی

دستگاه های تزریق پلاستیک از قیف تغذیه، مته مارپیچی و واحد حرارتی تشکیل شده‌اند. در واقع قالب‌ها در صفحات گیره‌ی دستگاه قفل شده و پلاستیک از دهانه اسپرو به داخل قالب تزریق شده و در نهایت قطعه تزریقی ایجاد می‌شود . به صورت دقیق‌تر اجزا این دستگاه به شرح ذیل است:

واحد تزریق

از چهار جزء اصلی تشکیل شده است:

 • موتور اسکرو یا موتور با پیچ بیرونی
 • پیچ و بشکه رفت و برگشتی
 • بخاری ، ترموکوپل ، پیستون حلقه ای
 • ورق صفحه ای (پیچ RR)

واحد گیره

از سه جزء اصلی تشکیل شده است:

 • قالب
 • گیره بیرونی موتور
 • میله‌های گیره

منبع : injection moulding machine

تحریریه اخبار ما

مشی رسانه‌ای این سایت، تحلیلی - خبری است و اعضای تحریریه این مجموعه می‌کوشند از قالب ظاهری خبرها فراتر رفته و به زوایای پنهان و آشکار حوادث سرک بکشند و با کندوکاو بیشتر، ناگفته‌ها و وجوه نامکشوف وقایع و حوادث را بیابند.
دکمه بازگشت به بالا